Společnost Microsoft včera oznámila celosvětovou premiéru systému Windows 8.1, ten přináší z části funkčně vylepšenou verzi systému Windows 8 a je nyní dostupný v 37 jazycích na více než 230 geografických trzích. Zatím zůstává dostupný pouze formou update, od dnešního dne bude k dispozici také předinstalovaný na nových zařízeních a v krabicové verzi, s čím přichází?
Vlažné přijetí Windows 8 přímo volalo po změnách, ty skutečně přišly, některé jsou ale spíše kosmetické, jiné naopak důkladné a ne zcela žádoucí, ty zbývající ale z 8.1 konečně dělají použitelný systém.
Upgrade zdarma?
Microsoft uvolnil novou verzi formou upgradu zdarma, jenže již zde je první kámen úrazu. Ty se například netýkají starších verzí Windows. Z důvodu volného upgrade bývá někdy Windows 8.1 označována jako „jinak pojmenovaný service pack“, změny jsou však přeci jenom zásadnější, což dokládá i cca 3,5 GB velký instalační soubor „updatu“. To ostatně vedle nutnosti provedení nové instalace naznačuje i strategie Microsoftu, který na rozdíl od postupu při uvedení Windows 8 neumožní upgrade ze starších verzí systému, nebo jej alespoň tvrdě zpoplatnil.
Edice a možnost upgrade
Celkem jsou k dispozici dvě edice systému – základní Windows 8.1 a rozšířená Windows 8.1 Pro. Co je zajímavé je, že historicky poprvé neplánuje Microsoft poskytnout žádnou slevu při upgrade ze starších Windows. Systémy Windows XP i Windows Vista nebudou do možnosti upgradu zahrnuty vůbec a víceméně smůlu mají také Windows 7.
U starších verzí systému není upgrade omezen pouze licenčně, ale také technicky, instalace ze současné verze Windows XP či Windows Vista není podporována a přenos souborů či nastavení je tak třeba provést ručně v rámci tzv. „čisté instalace“.
Přenos nastavení z Windows 7, respektive instalace přímo z nainstalovaného systému možný sice je, ale pouze formou přenosu uživatelských souborů a základního nastavení, aplikací se například netýká vůbec.
Cenové šachy
Do prodeje (online i v krabicových verzích) se dostávají pouze plné instalačky, které se nedotazují na předchozí instalace Windows a jsou plošně distribuovány za plnou cenu nového systému. Ta nyní dělá 119,99 amerických dolarů v případě Windows 8.1 a 199,99 dolarů v případě Windows 8.1 Pro. Cena upgradu ze základní edice Windows 8.1 na Windows 8.1 Pro vyjde na 99,99 dolarů. Za přídavný Windows Media Center balíček (pouze v Pro edici) si uživatel připlatí dalších 9,99 USD.
V případě původních Windows 8 Microsoft nabídl pro verzi systému nejprve za akceptovatelnou částku 69,99 amerických dolarů, později (od února letošního roku) ji ale zvedl na současných 199,99 dolarů.
V případě upgrade z Windows 8 je změna skutečně zdarma, Microsoft ale v tomto případě nabídne vlastně jen „upgrade stávající licence“ a nikoli výměnu za de facto novou licenci vyšší verze. K dispozici bude ale zároveň pro účely prodeje PC a hromadné instalace tzv. System Builder verze, která umožní instalaci bez předchozí instalace Windows na PC.
Stručný přehled hlavních změn
Windows 8.1 přináší přepracovaný Windows Store, kde došlo k zjednodušení vyhledání (výpisy aplikací mají nyní přehlednější rozložení) a větší integraci Bingu. Také byly představeny dárkové kupony pro Windows Store, které si budou uživatelé moci provázat se svým účtem Microsoft (dříve Live účet) a pomocí kterých půjde jednoduše kupovat online obsah.
Další novinkou jsou nové možnosti vzájemné spolupráce aplikací, které umožní sdílet data, sdílet obrazovku napříč různými zařízeními (včetně mobilních telefonů a tabletů).
A teď znovu podrobněji…
Co nelze 8.1 upřít, je vysoká míra personalizace. Byla vylepšena a více přizpůsobitelná „Úvodní obrazovka“, která nabízí možnost upravit si velikost dlaždic, barvu a vzhled pozadí dle individuálních preferencí. Po přihlášení může nyní počítač startovat do prostředí, které nejlépe vyhovuje uživateli – buď na Úvodní obrazovku či do staré známé plochy Windows – to vše při neustálé synchronizaci s uživatelovým Microsoft účtem.
Vrací se také zpět tlačítko Start jako centrální bod pro navigaci, jde ve skutečnosti ale spíše o iluzi. Nová aplikace Nápověda+tipy pomůže uživateli rychle si osvojit ovládání systému.
Ať to již vnímáte jako změnu pozitivní či nikoli, došlo k mnohem větší integraci s vyhledávacím enginem Bing, který nyní hledá i lokálně (a zobrazuje přitom reklamu – mělo by snad jít vypnout) Výsledky hledání jsou zobrazeny v jednom náhledu uzpůsobeném i pro dotykové ovládání. Stačí jednoduše zadat požadovaný text z Úvodní obrazovky a systém vše vyhledá – ať už se jedná o aplikaci, soubory v počítači, fotografie či soubory na online úložišti SkyDrive nebo o webovou stránku.
Windows 8.1 dále nabízí přehled aplikací a služeb přímo z Úvodní obrazovky, což uživateli umožňuje rychlý přístup ke všem službám systému. Systém také přichází s novou verzí prohlížeče Internet Explorer 11, který je rychlejší, přizpůsobený pro ovládání dotykem a umožňující synchronizaci napříč zařízeními se systémem Windows 8.1. Hlavní změnou v Exploreru, která jej řadí zpátky mezi normální prohlížeče je také integrace WebGL – webové technologie pro hardwarově akcelerovanou 3D grafiku.
Windows 8.1 rovněž nabízí nativní podporu 3D tisku a formátu pro 3D tisk, takže umožňuje snadné připojení 3D tiskáren a tisk 3D objektů přímo z aplikací.
Windows pro práci
Systém nově umožňuje zobrazení až 4 aplikací vedle sebe (původně byly pouze dvě) a možnost flexibilně měnit jejich velikost. Aplikace mohou nově také spustit další aplikaci a automaticky ji zobrazit společně na jedné obrazovce. Uživatelé mohou také v případě použití více monitorů zobrazit prostředí Plochy nebo moderní aplikace na libovolném monitoru.
Došlo také k lepší integraci cloudových technologií prostřednictvím úložiště SkyDrive. Windows 8.1 umožňuje snadno pracovat odkudkoliv a mít přitom neustálý přístup ke svým souborům – napříč zařízeními. Pomocí úložiště SkyDrive mohou uživatelé vytvářet, upravovat, ukládat a sdílet soubory odkudkoli, kdykoli a na jakémkoli zařízení, které zrovna používají.
Nová podoba Windows Store
Poslední novinkou je přepracovaný Windows Store. Nová podoba zlepšuje to, jak jsou aplikace zobrazeny, což umožňuje snadnou orientaci uživatelů mezi aplikacemi a zrychluje cestu k nalezení té správné. Zavedení kategorií, jako například Nové a populární, umožňuje mít přehled o aplikacích, které přibyly nebo patří mezi nejoblíbenější. S Windows 8.1 jsou navíc aplikace automaticky aktualizovány, tudíž uživatelé mají neustále nejnovější verze dostupných aplikací.
Příkladem může být aplikace Fresh Paint, která nově zahrnuje vodové barvy, sadu nových grafitových tužek a přepracované uživatelské rozhraní. Nové a aktualizované aplikace jsou průběžně do Windows Store doplňovány. Zatím nechybí například Evernote, Facebook pro Windows 8.1, Adobe PhotoShop Express či eBay. Z českých aplikací lze zmínit ČT24, ČT sport, Rekonstrukce D1, PLAY.CZ, SmartMaps a mnoho českých zpravodajských portálů.
Uživatelé mohou také nově zakoupit předplacenou kartu s kódem, který je možné po zadání v obchodech Windows Store, Windows Phone Store a Xbox Store použít pro nákup aplikací a her. Tuto možnost ocení uživatelé zejména v těch případech, kdy nechtějí zadávat číslo kreditní karty nebo chtějí někoho obdarovat.