Vyznáte se v síťových zkratkách?

Ačkoli nastavení sítě od korporace pro malou firmu je spíše doménou odborníků, díky fenoménu BYOD a domácím sítím, které si svojí architekturou a složitostí občas nezadají s těmi firemními, jsem dennodenně konfrontování s množstvím technických zkratek, které výrobci nemají potřebu vysvětlovat. Rozumíte jim, nebo pro vás představují magická slova?

ADSL

Asymetric Digital Subscriber Line – Asymetrická digitální účastnická přípojka Technologie umožňující dosahovat na kroucené telefonní dvoulince přenosových rychlostí až 9 Mbit/s směrem k účastníkovi a 640 Kbit/s od účastníka do vzdálenosti 4,2 km bez použití opakovače. Na kratší vzdálenosti lze dokonce rychlost až zdvojnásobit. Protože ADSL pracuje ve vyšším frekvenčním pásmu, lze na stejném páru vedení souběžně používat klasický telefon nebo ISDN. Používá se zde hlavně modulace DMT, algoritmy modelující metalické vedení včetně odrazů a odlišné impedance vedení při různých frekvencích, náhlé zarušení vedení, atd. Kvalita signálu je srovnatelná s přenosy o optickém vláknu K použití nutný ADSL modem, ADSL připojení musí nabízet i poskytovatel služeb.

ADSL 2+ (Asymetric Digital Subscriber Line)

Pokročilejší a modernější typ ADSL technologie, který umožňuje mj. zrychlení internetu v ideálním případě až na 24 Mb/s.

Agregační poměr

Termínem se rozumí podíl mezi teoreticky maximální potřebou kapacity uživatelů přípojek v rámci daného „agregačního“ bodu (například internetové přípojky) a jeho skutečnou kapacitou. Agregační poměr tedy udává, v jakém poměru je rozdělena poskytovaná sdílená konektivita. Čím vyšší číslo ve jmenovateli, tím menší část poskytované sdílené konektivity připadne jednomu serveru. Když tedy máme agregační poměr např. 1:30, tak to ve skutečnosti znamená rozdělení sdíleného pásma maximálně na 30 dílů.

Asymetrický přenos

Přenos dat s rozdílnou rychlostí odesílání a přijímání.

Baud [Bd]

Jednotka modulační rychlosti udávající kmitočet signálu na výstupu modulátoru, určuje tedy šířku pásma

Baud rate

Modulační rychlost Hodnota udává kolik signálních prvků přenesu za 1s, čili jakou potřebuji šířku pásma, nebo–li „kmitočet signálu po modulaci“. Příklad, použijete–li k přenosu signálu linkový kód 2B1Q, který vždy dvojici bitů (4 kombinace 00, 01, 10, 11;) přiřadí jednu ze čtyř napěťových úrovní +– 1V a +– 3V, je na výstupu kodeku 2B1Q rychlost změny signálu poloviční, tedy modulační rychlost je také poloviční (jeden signální prvek nese dva bity), přenosová rychlost je v tomto případě dvojnásobná oproti modulační. Nezaměňovat tedy pojmy modulační a přenosová rychlost, vztah mezi nimi je vp / vm = počet bitů na signální prvek.

Gateway

Zařízení, které představuje rozhraní mezi dvěma různými sítěmi (např. mobilní síť – Internet, pevná síť – Internet apod.).

LAN

LAN je zkratka anglického sousloví Local Area Network a představuje lokální (místní) síť. LAN sítě najdete uvnitř domácností i firem a mohou obsahovat od dvou až do stovek počítačů, serverů a dalších zařízení. Jinými slovy se jedná o vnitřní síť, která bývá zpravidla ohraničena směrovačem přistupujícím do internetu.

WAN

WAN neboli Wide Area Network je síť, která svým dosahem pokrývá rozsáhlejší území. Jednou z WAN sítí je Internet, který pokrývá takřka celý svět. S touto zkratkou se nejčastěji setkáte při označení portů na směrovači – do portu označeného WAN tak zapojíte kabel s připojením k internetu. Při nastavování směrovače se také často setkáte se záložkou WAN, v níž nastavujete parametry připojení k internetu (například IP adresu přidělenou vaším poskytovatelem).

NAT

Network Address Translation neboli NAT představuje systém pro překlad síťových adres. Co to znamená? Vysvětlíme si to na příkladu. Počítače ve vaší LAN síti využívají tzv. neveřejných vnitřních adres, například z rozsahu 192.168.0.1 až 192.168.0.254. S těmito adresami však nevstupuje váš počítač do internetu, neboť stejný rozsah využívá mnoho jiných domácích uživatelů.

Pro přístup do internetu je potřeba unikátní veřejná IP adresa. Takových adres ale existuje jen omezené množství. To bylo jedním z důvodů vzniku systému NAT, díky kterému se mohou celé rozsáhlé sítě s velkým počtem počítačů schovat za jedinou unikátní IP adresu.
Při komunikaci směrem do internetu zařízení s NAT (v našem případě domácí směrovač) přeloží skupiny vnitřních neveřejných adres, které se nachází ve vaší lokální síti, na adresu vnější a do internetu tak vstupujete s adresou vašeho poskytovatele, případně s vlastní veřejnou IP adresou, kterou vám přidělil poskytovatel připojení. NAT tak v podstatě představuje hranici mezi internetem (obecně WAN) a LAN sítí. Zároveň funguje jako bezpečností prvek, neboť se útočník na počítač ukrytý za NAT dostává jen velmi obtížně.

DNS

DNS (Domain Name Server) slouží pro překlad doménových jmen na IP adresy. Pokud například do prohlížeče zadáte WWW adresu ITbiz.cz, počítač se nejdříve dotáže DNS serveru na jeho IP adresu a teprve poté se k serveru připojí a zobrazí webovou stránku. Pokud by DNS servery neexistovaly, museli byste do prohlížeče zadávat přímo IP adresy, například http://82.208.17.55, které si zapamatujete opravdu jen stěží.

QoS

QoS (Quality of Service) představuje protokoly, které slouží pro řízení datového toku na počítačové síti. V případě domácího směrovače tak můžete snadno upřednostnit streamování videa, hraní online her či telefonování po VoIP například před stahováním objemných dat, které ostatní činnosti neúměrně zpomaluje.

DHCP

DHCP neboli Dynamic Host Configuration Protocol slouží pro automatické přidělení IP adresy, masky sítě, výchozí brány a DNS serverů připojeným počítačům. Pokud máte na směrovači aktivované DHCP, připojené počítače automaticky obdrží konfiguraci, jinak jste odkázáni na ruční nastavování.

DoS

DoS neboli Denial of Service je jedním z typu útoků na počítačovou infrastrukturu, který se snaží zahltit danou síť svými požadavky.

Bezdrátové sítě

AP

AP znamená Access Point neboli přístupový bod bezdrátové sítě, ke kterému se připojují klienti. V případě domácí sítě představuje AP většinou přímo směrovač s integrovaným bezdrátovým rozhraním, může jej však představovat také samostatné zařízení.

SSID

SSID (Service Set Identifier) je identifikátor vaší bezdrátové sítě. Jinými slovy – jde o název sítě, který uvidíte, pokud se budete chtít připojit s notebookem, chytrým telefonem či tabletem k bezdrátové síti.

802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n

Tyto zkratky představují standardy pro přenos dat po bezdrátové síti. Liší se jak frekvencí, na které pracují, tak především přenosovými rychlostmi, kterých dosahují. Detailní znalosti pro vybudování domácí sítě samozřejmě nejsou potřeba, měli byste však mít představu o přenosových rychlostech a pracovních frekvencích, které uvádíme níže v tabulce.

Standard

Pracovní
frekvence

Max.
teoretická propustnost

802.11a

5
GHz

54
Mbit/s

802.11b

2,4
GHz

11
Mbit/s

802.11g

2,4
GHz

54
Mbit/s

802.11n

2,4
GHz i 5 GHz

600
Mbit/s

Wi-Fi

Wi-Fi označuje soubor standardů pro bezdrátovou komunikaci po síti, jinými slovy, mluvíme-li o Wi-Fi, mluvíme o bezdrátové síti. Setkat se můžete také s tvary WiFi, Wifi, wi-fi, wifi, Wireless Lan a WLAN, které označují to samé.

WPS a QSS

WPS je zkratkou anglického Wi-Fi Protected Setup, což označuje standard pro snadné připojení klienta k bezdrátové síti. U směrovačů vybavených tlačítky s nápisem WPS stačí stisknout příslušné tlačítko a připojit se tak velmi jednoduše s počítačem k bezdrátové síti. WPS tak nahrazuje potřebu zapamatovat si heslo do sítě nutností mít fyzický přístup k zařízení. QSS (Quick Secure Setup) je funkce směrovačů od společnosti TP-LINK, založená právě na WPS.

WMM

WMM neboli Wi-Fi Multimedia (známé také jako WME – Wireless Multimedia Extensions) je označení pro funkci upřednostnění multimediálních dat plynoucích po bezdrátové síti. Pokud často streamujete data po bezdrátové síti či komunikujete prostřednictvím VoIP telefonu, WMM určitě zapněte. Najdete jej zpravidla v záložce pokročilého nastavené bezdrátové sítě.

Tak, to je pro zatím všechno, více naleznete také v naších slovnících pod záložkou telekomunikace.

Exit mobile version