Virtuální pracoviště – nový svět

VMware - Luigi Freguia

Luigi Freguia, viceprezident a generální ředitel pro region EMEA společnosti VMware

Je-li něco dlouhou dobu považováno za status quo, změna se mnohdy setkává s odporem. Přesto jsme v posledních letech svědky celosvětového posunu v pracovní praxi, který je do značné míry přijímán všeobecně, říká Luigi Fregoia, viceprezident a generální ředitel pro region EMEA společnosti VMware. Je ale také fér říci, že pokud jde o práci, hybridní model přetrvá.

Pandemie nebyla jedinou příčinou. Pouze posloužila jako katalyzátor toho, co již bylo možné díky pokroku v oblasti technologií pro digitální pracovní prostředí. Dala vzniknout zcela novému způsobu organizace práce – vítejte ve světě virtuálních pracovišť. Podrobně se tímto fenoménem zabývala nová výzkumná studie, kterou zpracovali společně s analytickou společností Vanson Bourne: The Virtual Floorplan: New Rules for a New Era of Work, kterou lze přečíst zde.

Níže jsou shrnuta nejdůležitější zjištění a to, jak se ve VMware spolu s některými zákazníky přizpůsobili.

Bill Gates tvrdí, že…

Existují lidé, kteří když mluví, měli bychom jim naslouchat. Jedním z nich je Bill Gates, který nedávno prohlásil, že věří, že do dvou až tří let se většina našich setkání bude odehrávat ve virtuálním prostoru. To se může zdát přitažené za vlasy, ale i Billovy dřívější předpovědi se naplnily a aktuální data z Evropy jeho slova potvrzují.

Vývoj podílu práce z domova

Nový výzkum institutu CIPD ukazuje, že zaměstnavatelé očekávají, že podíl lidí, kteří budou po ústupu pandemie pravidelně pracovat z domova, vzroste na 37 % oproti 18 % v době před pandemií. The Guardian v červnu napsal, že Downing Street „zvažuje přijetí legislativy, která umožní, aby se práce z domova stala standardní možností, přičemž zaměstnanci by měli právo ji požadovat“. Ještě novější, nedávno zveřejněný výzkum UK Flex Office Perspectives mezinárodní realitní kanceláře Savills tvrdí, že poptávka po flexibilních kancelářských prostorech ve Spojeném království se rychle zotavuje. Podle této studie se očekává, že poptávka po flexibilních kancelářích v roce 2022 vzroste na více než 10 % celkové poptávky po kancelářských prostorách ve Spojeném království, a to díky zvýšenému zájmu o flexibilitu pracovního prostředí. Některé země pevninské Evropy jdou ještě dále. Portugalsko bylo první zemí v regionu, která na začátku pandemie zavedla dočasný právní režim pro práci na dálku a znovu si v této oblasti připsala prvenství nedávným schválením legislativy, která přiznává pracovníkům nová práva týkající se pracovních kontaktů mimo pracovní dobu a pokrytí výdajů spojených s prací z domova. Na Blízkém východě, ve Spojených arabských emirátech, zavedlo šest z deseti firem pro své pracovníky flexibilní pracovní dobu, jak píše The National. Jak, kdy a kde v Evropě budou probíhat obchodní aktivity je hlavním bodem politiky budoucnosti práce v regionu a jak nastiňuje naše studie, stojíme na pokraji velkých změn.

Nové „kmeny“ a skupiny zaměstnanců

Rozmach virtuálního pracovního prostředí mění pravidla, pokud jde o to, co pro zaměstnance, manažery a týmy představuje úspěch. Většina respondentů v našem průzkumu (70 %) uvedla, že přechod na práci na dálku v nich zanechal pocit většího propojení se svými kolegy a ocenění z jejich strany. To vede ke vzniku nově definovaných „kmenů“ či skupin zaměstnanců, kteří se stýkají a komunikují během pracovní doby i společensky. Právě tyto nové kmeny ovlivňují změny v podnicích, přičemž existuje markantní rozdíl v dopadu mezi těmi rychle rostoucími a těmi málo výkonnými. Podíváme-li se na důsledky tohoto digitálního tribalismu, téměř polovina (45 %) rychle rostoucích podniků uvedla zintenzivnění spolupráce a vysoký růst (43 %). U podniků s nízkou výkonností toto číslo klesá na 28 %, respektive 27 %.

Zkrácení reakční doby pro kritické služby

To je velmi důležité z hlediska kritických služeb. Spolupráce VMware s antverpskou policií je vynikajícím příkladem toho, jak lze technologie využít k co nejlepšímu propojení různorodých a vzdálených týmů a jednotlivců. Policisté při výjezdu a zásahu potřebují mít možnost flexibilního a efektivního předávání informací, aby byli připraveni a dokázali situaci lépe vyřešit. K tomuto účelu vyvinula antverpská policie novou digitální platformu a aplikaci FOCUS, která využívá 20 až 40 vyhledávacích zdrojů a databází různých policejních útvarů, dalších městských služeb a záchranných složek. V důsledku toho se výrazně zkrátil reakční čas. Například reakční doba u incidentů s vysokou prioritou je nyní necelé tři minuty, zatímco dříve byla osm až deset minut.

Soudržnost nikdy nebyla důležitější

Studie zdůrazňuje, že model práce na dálku jednoznačně přetrvá: 92 % respondentů uvedlo, že alespoň někteří zaměstnanci v současné době pracují na dálku.  Na základě toho studie dospívá k závěru, že z hlediska úspěšné implementace virtuálního uspořádání pracovního prostředí musí vedení firem nalézt křehkou rovnováhu. Musí poskytnout zaměstnancům svobodu vykonávat práci kdekoli, kdykoli a jakýmkoli způsobem chtějí, a zároveň zajistit, aby byly dodržovány standardy produktivity a bezpečnosti. To však není bez komplikací. Přijímání nových pracovníků na vzdálené nebo hybridní pozice sice probíhá lépe, než se očekávalo, mnoho manažerů však hlásí zvýšenou fluktuaci zaměstnanců. Celý 79 % respondentů věří, že jejich podnik potřebuje zavést nové nástroje a politiky, které by v této oblasti pomohly. Dalších 77 % se domnívá, že stávající náborové procesy vyžadují lepší posouzení možností a schopností spolupráce mimo tradiční kancelářské prostředí. Kombinace hyperkonkurenčního prostředí a přechodu na virtuální spolupráci znamená, že ještě nikdy nebylo důležitější v podnicích podporovat propojení a soudržnost.

Nikdo to neukázal výstižněji než SGB-SMIT Group, největší výrobce výkonových transformátorů v Evropě, který během pěti let dvojnásobně rozšířil svoji globální působnost. Firemní multicloudové prostředí vybudované ve spolupráci se společností VMware umožňuje komunikaci a spolupráci jednotlivých pracovníků a týmů rozptýlených na čtyřech kontinentech. Díky bezproblémovému přístupu k důležitým podnikovým aplikacím a nástrojům se skupině SGB-SMIT Group daří úspěšně rozvíjet firemní kulturu zaměřenou na spolupráci na inovacích.

Výhoda v boji o pracovníky

Vzhledem ke specifickým bezpečnostním problémům, které virtuální pracovní prostředí přináší, většina oslovených subjektů (84 %) na vzdálených zařízeních instalovala systémy pro monitorování bezpečnostních hrozeb. Řada však také zavedla systémy pro sledování produktivity zaměstnanců (70 %). Více než tři čtvrtiny (77 %) všech respondentů souhlasily s tvrzením, že zaměstnavatel má právo sledovat jejich produktivitu, ale podniky se pohybují na tenkém ledě s některými pravidly, která mohou v důsledku hybridní pracovní kulturu podkopávat. Do budoucna to budou manažeři, kteří vkládají důvěru do svých zaměstnanců, že budou a zůstanou produktivní, kdo bude požívat trvalou výhodu ve zostřující se konkurenci na trhu práce.

Práce na dálku a bezpečnostní rizika

Jedním z trendů, který studie také odhalila, je podstatný nárůst bezpečnostních rizik v souvislosti s prací na dálku, a to bez ohledu na pracovní pozici nebo organizaci. S menší možností přímé kontroly nad aplikacemi, zařízeními a sítěmi se IT pohybuje ve světě, kde je bezpečnost odpovědností každého. Navzdory nesmírným výhodám virtuálního pracovního prostředí se 75 % dotázaných domnívá, že IT přistupuje k dlouhodobé práci na dálku zdrženlivěji kvůli citlivé povaze dat, a 58 % podniků nemůže kvůli obavám o ochranu dat nechat zaměstnance pracovat v jiných zemích.

Pokud jde o bezpečnost, dobrým příkladem je jeden z největších německých soukromých provozovatelů nemocniAsklepios. Ten  spolupracoval se společností VMware na odstranění hranic mezi jednotlivými systémy a jednotkami kvůli usnadnění výměny dat a komunikace mezi zaměstnanci při současném zavedení účinných bezpečnostních opatření na ochranu svých mnoha zařízení, aplikací a systémů. Zaměstnanci nyní mohou pracovat odkudkoli a 2,6 milionů pacientů si užívá špičkovou personalizovanou péči a těží z výsledků lékařského výzkumu.

Revoluce způsobená prací na dálku

Poradenská společnost Global Workplace Analytics předpovídá, že 70 % pracovní síly bude do roku 2025 pracovat na dálku alespoň pět dní v měsíci. To se souběžným rozmachem práce odkudkoli znamená, že budování silné distribuované globální pracovní síly budoucnosti a změna způsobu uvažování o práci je důležitější než kdy dříve. VMware se této problematice systematicky věnuje.

Příklad využití

Jako příklad lze uvést iniciativu VMware s názvem Future of Work, která umožňuje získávat nejtalentovanější pracovníky z celého světa. Tento přístup k novým pracovníkům zvyšuje rozmanitost naší zaměstnanecké základny a podporuje inovace a nové pohledy. Zároveň budoucí situaci přizpůsobují firemní prostory vytvořením regionálních center pro spolupráci a inovace s více než 32 000 osobních pracovních míst. Rozšířili program fitness benefitů, který zohledňuje ucelenější pohled na pohodu, včetně emocionálního, fyzického, finančního a sociálního zdraví. V neposlední řadě usilují o udržitelné inovace a věříme, že distribuovaná pracovní síla, kde mají zaměstnanci možnost pružně volit místo výkonu práce, pozitivně přispěje k dalšímu snižování naší uhlíkové stopy, kterou jsme od roku 2003 zredukovali o 1,2 miliardy tun.

Pohled do budoucna

Podívá-li se nyní VMware do budoucna, vítězi v tomto skvělém novém světě budou ti, kdo maximálně využijí možnosti virtuálního pracovního prostředí tím, že umožní a budou propagovat digitální komunikaci a spolupráci a zároveň je podpoří viditelným, transparentním vedením, aby přilákali a udrželi schopné pracovníky. Ovšem za předpokladu, že vše bude probíhat bezpečně a takovým způsobem, který zaměstnance motivuje, nikoli omezuje.

Luigi Freguia je viceprezident a generální ředitel pro region EMEA společnosti VMware

Exit mobile version