Přestože je technologie vestavěné umělé inteligence v periferních síťových zařízeních relativně nová, stává se běžnější a pravděpodobně se bude rychle rozvíjet.
Umělá inteligence (AI) pokračuje ve své cestě od pouhého snu k nástroji, který využívají miliony firem a spotřebitelů po celém světě. Jednotlivé aplikace AI již přinášejí řadu výhod, včetně zvýšení produktivity, zlepšení analytiky a automatizace některých manuálních úkolů. Umělou inteligenci lze nasadit v periferních síťových zařízeních, v cloudu nebo v datových centrech. Nové technologické pokroky a inovace však pravděpodobně zabudují nebo umístí AI přímo do mnoha dalších koncových zařízení, jako jsou telefony, tablety, notebooky a digitální snímače a senzory. S tím přijde řada výzev, které si firmy budou muset uvědomit a odpovídajícím způsobem je řešit.
Propojování technologií s umělou inteligencí bude mít dopad na architekturu řešení zahrnující periferní síťová zařízení a na to, co se bude vyžadovat od datových úložišť. Přesněji řečeno, vyvolá to poptávku po specializovaných úložištích.
Porozumění vestavěné umělé inteligenci
Přestože je technologie vestavěné umělé inteligence v periferních síťových zařízeních relativně nová, stává se běžnější a pravděpodobně se bude rychle rozvíjet. Je to vzrušující koncept, protože díky přechodu od jádra sítě dál na periferie budou aplikace embedded AI ještě rychlejší a užitečnější, což dále rozšíří případy použití a možnosti AI.
Spíše než jako nástroj, který mohou jednotlivci využívat ve svých zařízeních, budou vestavěné systémy AI schopny lépe komunikovat s okolím, analyzovat data v reálném čase, činit inteligentní rozhodnutí a provádět složité úkoly1 i bez připojení k centrálním nebo cloudovým počítačům.
Přechodem na zařízení s vestavěnou umělou inteligencí se zkrátí doba odezvy a zároveň se může zvýšit bezpečnost a efektivita provozu. To bude mít transformační význam v oblasti zdravotnictví, výroby, dopravy a zábavy. Funkce zařízení s vestavěnou umělou inteligencí mohou být využívány téměř okamžitě, bez zpoždění z důvodů zpracování dat v cloudu nebo datovém centru.
Vestavěná umělá inteligence v akci
V chytrých vozidlech se vestavěná AI používá například k detekci dopravních zácp a překážek na silnici. U samořízených vozidel se tyto poznatky využívají k zajištění bezpečnosti cestujících bez zásahu lidského řidiče. Díky zrychlení reakcí vozidla s umělou inteligencí je pravděpodobné, že systém automatického brzdění bude schválen pro provoz na pozemních komunikacích, protože bude dle předpokladů lépe reagovat na potenciální nebezpečí na silnici.
Při použití ve zdravotnických zařízeních může vestavěná umělá inteligence výrazně ovlivnit funkčnost zdravotnického dohledu s využitím senzorů. Vzhledem k vyšší rychlosti spojené s výpočty s umělou inteligencí v zařízení může toto zařízení přijmout okamžitou akci a poskytnout pacientovi potřebnou pomoc, na rozdíl od pouhého upozornění. Například v případech, kdy pacienti trpí extrémními alergiemi, lze využít poznatky vestavěné AI k automatickému podání potřebných léků pacientovi. V časově naléhavých situacích to může být dokonce život zachraňující.
Výkon a úložiště pro vestavěnou umělou inteligenci
Přechod na zařízené řízené umělou inteligencí výrazně zvýší výpočetní výkon, který se odehrává v samotném zařízení. Namísto toho, aby se zařízení musela spoléhat na připojení k jádru sítě, kde probíhá zpracování AI, mohou nyní samotná zařízení AI přímo využívat.
Kromě toho budou tato zařízení vyžadovat větší a rychlejší úložnou kapacitu, která umožní aplikace AI a usnadní strojové učení. Vzhledem k tomu, že toto úložiště je vestavěné, bude muset být fyzicky dostatečně malé, aby se vešlo do zařízení, jako jsou nositelná zařízení nebo jiné přenosné technologie. Proto musí být úložiště odolné, kompaktní, ale masivně výkonné, s vysokým výkonem a vysokou kapacitou, aby zvládlo pracovní zátěž aplikací vestavěné AI.
Stejně jako u každé inovace, která přináší přidanou hodnotu, se první uživatelé pravděpodobně dočkají prvních interakcí těchto zařízení v prémiových prostředích, jako je soukromá zdravotní péče nebo špičková vozidla. Jakmile se však kompaktní řešení pro vestavěnou AI rozšíří, případy využití vestavěné AI se rozšíří na spotřebitele a podniky všech velikostí a odvětví.
Další krok
Není pochyb o tom, že vestavná zařízení s umělou inteligencí přinesou koncovým uživatelům nové a vylepšené funkce a zkušenosti díky vyšší rychlosti, produktivitě, bezpečnosti a zábavě. Přestože je tato technologie z velké části stále ve fázi vývoje, bude její rozvoj vzhledem k mnoha potenciálním přínosům pravděpodobně rychlý. Jakmile tato technologie získá na popularitě, pravděpodobně se dočkáme toho, že výrobci budou integrovat paměťové a výpočetní funkce AI do menších a elegantnějších zařízení. V důsledku toho tato zařízení pomohou umožnit další fázi vývoje AI, protože výpočetní technika se bude nadále přesouvat z jádra na okraj.
Autor: Pascal de Boer, VP Consumer Sales and Customer Experience, Western Digital