Trhy v roce 2023 a co čekat letos

Rok 2023 byl obecně pro akcie velmi dobrý, ovšem po slabším roce 2022. Hlavní indexy dosáhly na konci roku novým maxim, nebo se alespoň přiblížily maximům z přelomu roku 2021-22. A co speciálně technologické firmy? Několik komentářů na toto téma přinesl web Patria.cz.
Analýza Jiřího Soustružníka přímo z Patria.cz se zaměřila na ocenění firem ve vztahu k jejich ekonomických výsledkům (konkrétně k dosahovaným ziskům). Největší firmy, dnes tedy největší technologické firmy, jsou v přepočtu na dosahované zisky dost drahé – to se uvádí běžně. Nicméně zde provedená analýza vede k tomu, že to platí i pro americký trh jako celek, tedy ve srovnání se zbytkem světa. Proč? Kvůli menším geopolitickým rizikům v USA? Nabízí se i jiné vysvětlení, a tím je loňský nástup generativní umělé inteligence. Ten se samozřejmě projevil růstem hodnoty některých firem, ale trhy navíc obecně předpokládají, že hlavní prospěch z toho trendu budou mít firmy z USA.
Světa mimo USA se umělá inteligence netýká?

Další analýza (primárním zdrojem je zde Bloomberg) se snaží předpovědět vyhlídky sedmi největších firem z indexu S&P 500 podle tržní hodnoty (Apple, Microsoft, Alphabet/Google, Amazon, NVidia, Tesla a Meta/Facebook). Apple a Microsoft dosáhly svých maximálních tržních aplikací, přesto ale v případě obou firem vidí analytici prostor pro další růst. Apple sice naráží na řadu problémů (Čína), ale v segmentu trhu, který si firma vytvořila, jí nikdo neodkáže konkurovat. Microsoft zase z velkých technologických firem zřejmě zatím nejlépe zachytil nástup umělé inteligence.
Amazon se zatím zdaleka nevrátil ke kapitalizaci z roku 2021 (ceny e-shopů během pandemie atd.), nicméně v oblasti cloudových služeb má jistě prostor pro další růst. NVidia loni vzrostla o více než 200 % v souvislosti s dodávkami hardwaru pro AI, to ale neznamená, že nemůže růst dál.
Alphabet a Meta jsou oproti konkurenci relativně levnější (ve vztahu k dosahovaným ziskům). Obě společnosti nedosáhly dosud maximální kapitalizace z roku 2021.
Teslu v této souvislosti pomiňme, není to firma ze sektoru ICT. (Poznámka: Nicméně za pozornost stojí, jak velmi se nedařilo loni většině konkurentů Tesly. Zájem o elektromobily loni klesal, došlo ke kolapsu cen lithia. Což se týká i České republiky, viz třeba plánovaná těžba na Cínovci.)
Jak se bude v příštím roce dařit sedmi největším americkým firmám podle tržní kapitalizace?

A do třetice, Sandra Cho z Pointwealth Capital Management je k dalšímu většímu růstu akcií největších technologických firem naopak skeptická: čistě kvůli tomu, že se tak zvedly minulý rok. Trhy jako celek mohou podle ní pokračovat v růstu i letos, ale bude se to týkat spíše jiných oborů, menších firem apod. Matt Powers z Powers Advisory Group např. zase zmiňuje, že zvyšovat by se mohly ceny dividendových titulů a zájem o ně (poznámka: z technologických titulů sem spadá např. Verizon).
Dividendové akcie znovu v kurzu, posun trhu k rovnováze

Poznámka: Ještě dodatek:
„Apple se v příštím roce dostane do další růstové fáze a jeho kapitalizace míří ke 4 bilionům dolarů. Na Bloombergu to uvedl Dan Ives ze společnosti Wedbush.“
Nová fáze růstu u technologických firem
(Za „problémy“ v případě Applu může hlavně čínský trh, ale ten zase tak významný/rozhodující není. Apple má loajální uživatele, kteří budou kupovat každý nový iPhone, i když půjde jen o kosmeticky vylepšený produkt. Navíc má firma obrovské marže.)

Exit mobile version