Top 10 programovacích jazyků: jak dopadne spojení více žebříčků

Zdroj: Pixabay

Na ITBiz.cz pravidelně publikujeme přehled vývoje programovacích jazyků dle jejich popularity. Statistiky vznikají různě, od dotazů ve vyhledávačích (Tiobe shrnující více vyhledávačů, PYPL sledující Google) přes analýzu kódů publikovaných na GitHub (RedMonk, GitHub Octoverse) až po skutečné průzkumy mezi vývojáři (Stack Overflow), vedle toho existují žebříčky podle poptávky firem a nabízených platů (Ideed.com, Doding Dojo). Následující přehled je zajímavý tím, že se jedná o metaanalýzu shrnující právě několik různých metrik.
InformationWeek na jejich základě sestavil následující žebříček, který má vyjadřovat především poptávku po vývojářích ovládajících příslušnou technologii. Navíc stejným způsobem byl žebříček sestaven už loni, takže porovnávat se dají i meziroční změny (nevelké).

1. Python (udržel si loňské vítězství; s přehledem nejvíc ho dnes používají např. lidé, kteří nemají programování jako hlavní náplň práce, ale pouze tu a tam vytvoří nebo si přizpůsobí nějaký kód, vědci, technici…)
2. JavaScript (vzestup o 1 místo, zhruba vyrovnaná pozice v různých indexech; na 1. místě v GitHub, RedMonk a Indeed.com; využití je ale omezeno na několik oblastí)
3. Java (pokles o 1 příčku; v různých indexech hodnocena různě, vysoce na Tiobe, kde se s C/C++ většinou střídá na vedoucí pozici, naopak na Stack Oveflow až 17. místo; popularita jazyka v posledních letech systematicky klesá, i když si udržuje silnou pozici jako nástroj pro „velké“ podnikové systémy a jako hlavní jazyk pro Android)
4. C# (meziročně beze změny, vyrovnaná pouze v různých žebříčcích)
5. C/C++ (podle Tiobe 1. příčka, jinak v řadě průzkumů na 4.–5. místě a prakticky beze změny již několik let, stejná pozice v žebříčku i loni)
6. PHP (pokles o 1 místo, poklesla obliba na StackOverflow)
7. R (největší vzestup, loni vůbec mimo nejvyšší příčky; také letos velký rozdíl v jednotlivých žebříčcích; souvisí s rostoucí poptávkou po analytice a dolování dat)
8. Swift (vzestup o 1 místo; vysoce hodnocen v indexech platů a poptávky zaměstnavatelů; jeho popularitu snižuje to, že se prakticky nepoužívá mimo platformu Apple)
9. Ruby (pokles o dvě místa)
10. Go (umístění výrazně srazil Tiobe index, letos pokles o dvě místa)

Mimo uvedený žebříček za zmínku ještě stojí TypeScript na 11. místě, který by se ale umístil mnohem lépe, kdyby ho nesrazilo až 50. místo v žebříčku Tiobe Index. Na 12. místě se umístil jazyk Objective C, který byl populární coby způsob tvorby aplikací pro iOS, nicméně jeho obliba v posledních letech systematicky klesá, protože jeho úlohu přebral Swift.
Zdroj: InformationWeek

Poznámka: Některé z příslušných žebříčků obsahují ještě navíc řadu důležitých doprovodných srovnání: například nakolik jsou lidé se samotným jazykem spokojeni, zda ho používají v práci jako hlavní jazyk nebo dokonce jako jazyk jediný (z výše uvedeného žebříčku asi prakticky neplatí pro PHP). A ještě úplně jiný by byl žebříček podle toho, kolik lidí daný jazyk na nějaké ovládá (jaké jazyky se nejčastěji učí jako první; což dnes mimochodem může být i třeba JavaScript, i když asi hlavně Python atd.).

Exit mobile version