Analytici z Fidelity International sesbírali a vytřídili informace z řady odborných analýz a v kostce shrnují, jak bude vypadat svět za 10 let.
Svět by se měl připravit na to, jak fungovat v prostředí nízkých sazeb v dlouhodobém horizontu. Větší a dynamičtější rozvojové ekonomiky budou „dospívat“ a jejich růst zpomalí. S jejich dalším rozvojem, klesne počet obyvatel za hranicí chudoby. Počet lidí žijících za méně než 1,9 dolaru na den klesne o 25 procent na 480 miliónů.
Méně chudoby s sebou přinese zvýšenou spotřebu, zejména masa, což znamená ekologická rizika. Svět přijde v roce 2030 o 170 miliónů hektarů lesů (pralesů), zhorší se tak absorpce CO2 a globální oteplování. Rostoucí poptávka po potravinách zvýší tlak na produkci ryb, půjde však spíše o rybí farmy, než o lov.
Zemědělství a průmysl už v tuto chvíli volá po vodě. Rostoucí poptávka po ní může převážit nabídku už v roce 2030. Zvláště jsou vystavené riziku hustě obydlené oblasti. K nejrizikovějším patří Kapské město, Sao Paulo, Bengalúr, Peking a Káhira.
Nadále potrvá boj s emisemi CO2, které pravděpodobně stále porostou, i když pomalejším tempem. Množství cestujících leteckou dopravou poroste ročně o 3,6 procenta, což znamená nárůst na 7,8 miliard v roce 2036, tedy na dvojnásobek oproti současnému stavu.
Poptávka po zařízeních, která mohou být připojena online, roste každým rokem o 12 procent, což vede k přílivu spotřebitelů a dostupnějším technologiím. Auta se přidají k telefonům a další elektronice a budou poháněna elektřinou z baterií.
Kobalt je esenciální složkou lithiových baterií a větší množství zařízení s nimi povede k tlaku na nabídku tohoto kovu. Okolo roku 2030 bude okolo 90 procent vytěženého kobaltu okamžitě použito. Protože je Čína světový producent technologií, bude kobalt velmi potřebovat. Recyklací kobaltu z vyřazených elektronických zařízení můžeme tyto limity eliminovat.
Rostoucí využívání umělé inteligence bude mít dopad na zaměstnanost. Umělá inteligence nahradí některé pozice, ale naopak nové vytvoří. Celkový negativní efekt na hladinu zaměstnanosti bude neznatelný.
AI posílí světovou ekonomiku a zasáhne do našich životů. AI představuje pro světovou ekonomiku vetší růst produktivity než vynález parního pohonu a internetu dohromady. HDP to podpoří zhruba o 1,2 % ročně, neboli na 13 biliónů dolarů v roce 2030. Jen některé sektory zůstanou nedotčeny, ale většina, od armády po dopravní prostředky, se přizpůsobí AI. 20 procent všech aut bude autonomních a 25 procent vojáků budou roboti.