Svět open source databází ve firmách

Databázový trh má podle Gartneru roční objem 46 miliard dolarů (údaje za rok 2018), přičemž 70 % tohoto objemu představují nikoliv uzavřené produkty největších dodavatelů, ale open source databáze. Podrobně nyní zmapovala svět open source databází studie společnosti Percona. Při hodnocení výsledků studie je ovšem třeba vzít v úvahu, že byly získány průzkumem mezi právě mezi účastníky konference o open source databázích.

Většina podniků dnes provozuje vedle sebe více databází, dokonce i více open source databází. Rozmanitost se týká i samotných typů databází, když se vedle relačních databází stále častěji využívají i produkty pro správu dat jiného typu. Nerelační databáze implementovala 54 % podniků z průzkumu. Zde existuje ovšem určitý terminologický chaos, protože celá kategorie se někdy označuje jako noSQL. Mnoho nerelačních databází nebo ještě obecněji platforem pro správu dat (Hadoop apod.) ovšem dnes nějak podporuje SQL (a noSQL se dnes někdy překládá jako nejen SQL – not only). Firmy dokonce někdy i u speciálních řešení preferují maximální podporu pro SQL, protože systém pak má díky známému ovládání nižší náklady na adopci. Mezi NoSQL databázemi převládají dokumentové databáze, databáze typu klíč-hodnota a databáze pro big data. Poměrně malé zastoupení mají grafové databáze – pouze 3 %.

Z výsledků průzkumu

Zdroj: Percona

K výsledkům je ovšem zase třeba dodat, že Percona poskytuje především služby kolem MySQL a PostreSQL, takže u návštěvníků konference/účastníků průzkumu lze předpokládat preferenci právě těchto dvou produktů – ty i tak ale v kategorii open source databází dominují. 59% respondentů používá MySQL Community Edition, 36 % MariaDB (fork MySQL poté, co tento produkt získal Oracle) vedle vlastního PostreSQL (46 %) používá ještě 9 % respondentů Amazon RDS for PostgreSQL. Po kombinaci MySQL/Postgres je druhou nejzastoupenější kombinace MySQL/MongoDB.

Účastníci průzkumu uváděli, že jsou velmi dobře informování o možnostech využívat open source databáze v cloudu. 55 % respondentů provozuje databázi ještě on-premise. Čím větší podnik, tím roste stupeň adopce cloudu; větší firmy používají častěji více cloudů a hybridní architektury kombinující cloud a vlastní infrastrukturu. Open source databáze se zhruba stejně často provozují v soukromých i veřejných cloudech.

Zajímavé ovšem je, že ačkoliv respondenti průzkumu preferují řešení, kdy nejsou „uzamčeni“ do prostředí jednoho dodavatele databází, mnohdy se jim něco podobného stane na úrovni poskytovatele cloudu a výsledkem jsou vysoké měsíční náklady na provoz. Přitom ale lidé DbaaS (databáze v cloudu jako služba) vnímají kupodivu stejně spíše jako open source než jako uzavřený podnikový software.

Z platforem veřejných cloudů je preferován Amazon (50 % respondentů), Google Cloud a Microsoft Azure používá v obou případech okolo 20 % respondentů.

70 % respondentů má přitom za hlavní výhodu používání open source databází finanční úsporu. Největší obavy v souvislosti s touto kategorií produktů vzbuzuje riziko nedostatečné podpory a bezpečnost. Dvě třetiny podniků využívá nějakou formu podpory od dodavatele nebo třetí strany – což ale na druhou stranu znamená, že jedna třetina je u databází odkázána na své vlastní síly; u menších a středních podniků je taková volba spíše překvapivá (a riziková). Přitom 60 % respondentů považuje právě podporu za významný důvod, proč používají komerční/uzavřený software. A podobná rozpolcenost ještě z jiné strany: více než 80 % respondentů používá komunitní verze open source databází, pouze méně než 20 % podnikové edice. Samotná licence je důležitá pouze pro 15 % respondentů, jinak řečeno, ostatní nemají problém využívat open source licence obsahující nějaká omezení, „částečně otevřené“ licence apod. Percona výsledky svého průzkumu komentuje tak, že u plně otevřených licencí (bez více verzí, duálních licencí apod.) totiž respondenti mají pochyby o dlouhodobé ekonomické životaschopnosti takových projektů, proto přijímají různá omezení. Právě v oblasti dodavatelů produktů pro správu dat se objevuje řada pokusů o nová licenční schémata, která se vymykají tomu, jak chápe open source Open Source Initiative.

Pouze asi 25 % respondentů průzkumu aktuálně využívá kontejnery, navíc často pro jiné účely než pro provoz databází.

Exit mobile version