První konference low-code a no-code

V pražském byznysovém centru Spojka v Karlíně se konala první konference zaměřená na aplikace podporující uživatelské nastavování pomocí low-code a no-code.

90 % práce programátora se neustále opakuje, například pro práci s daty. Jen zbylých 10 % pak je byznysová logika. Low-code a no-code nahrazují oněch devadesát pracných procent; na zbylých deset procent se u no-code používá vizuální logika („přesouvání krabiček“ na obrazovce), u low-code se pak ještě pro vytvoření další byznysové logiky používá nějaký skriptovací jazyk, Javascript, PHP, případně C#). Velmi se tím zjednodušuje zadávání požadavků. Všechny představené platformy běží v cloudu (jednodušší provoz), instalaci on-premise lze provést spíše na vyžádání.

Stručný popis prezentovaných systémů
Creatio, je americký CRM systém s uživatelsky upravitelnými procesy a nastavování pomocí no-code. Vhodným administrátorem je i zkušený uživatel. V případě nutnosti lze požádat o podporu od firmy Plexima, která systém na našem trhu dodává.
Adapptivo je platforma low-code pro tvorbu webových aplikací pro podnikové potřeby, například portálu pro podporu zákazníků. Umožňuje nahradit software house. Například pět až šest vývojářů pracujících na takovém portálu rok mohou nahradit dva lidé pracující šest měsíců. „Programování“ probíhá vizuálně přes abstraktní vrstvu nad Javascriptem, resp. klasickými webovými technologiemi.
Tabidoo je něco jako „Excel na steroidech“. Nejde o hotový produkt ale o stavebnicové řešení, které „umí vytvořit cokoliv“. Dokáže automatizovat celý proces, například odeslat e-mail s objednávkou, vytvořit nový záznam, ale hlavně umí na rozdíl od Excelu ohlídat provázanost nebo řídit přístupy, takže nehrozí rozbití tabulky. Je vhodný jak pro malé, tak velké zákazníky, u nás jej má nasazený například Dr. Max.
Mendix je low-code platforma pro enterprise nasazení při interním vytváření libovolné aplikace z komponent (jako Lego), která má mít výstup na web. Běží v cloudu i na požádání on-site, případně off-line. Lze ji nainstalovat na Kubernetes, Azure, případně SAP Cloud. Jelikož ji vyrábí Siemens, má i podporu výroby. U nás ji dodává firma Creatity.
Jetveo je low-code nástroj pro tvorbu podnikových aplikací. Umožňuje psát kód v C# a lze s ním rychle vytvářet komplexní řešení, jako jsou ERP, CRM a WMS.
Metadoo je česká aplikace pro no-code programování. Umí například připojit databázi. Negeneruje přitom kód, spouští se model přes sadu interpretů. Výsledná aplikace může být bez front-endu, případně si jej umí připravit a spustit. Umožňuje dílčí testování v reálném čase.
ServiceNow je platforma pro enterprise service management, pro automatizaci podnikových obchodních procesů s uživatelským nastavením a parametrizací. Běží jak v různých firmách, tak ve státní správě USA, Velké Británie, Francie nebo Německa. Partnerem pro nasazování ServiceNow je u nás Devoteam.
Metada je modelovací nástroj pro rychlé vytváření front-endů, nasazování a spravování pokročilých podnikových procesů. Integruje a publikuje API a ukládá data v relačních databázích nebo interní storage. Využívá ji například MaxBanka nebo Česká spořitelna, které tato technologie low-code/no-code umožňuje modelovat integrační služby a složité operace potřebné pro interní IT operace bez závislosti na dodavateli.
Konference se zúčastnilo okolo stovky posluchačů, začínala ve 12.00 a končila networkingem pozdě večer.

 

Proti proudu
Software přizpůsobitelný na míru pomocí low-code a no-code jde přímo proti dávno přijaté a široce zavedené filozofii podnikových informačních systémů typu SAP a dalších, a sice: „Tady máte systém s procesy podle best practices a vy si ty svoje podle nich přizpůsobte, jinak…“ Nejde o převratný objev, spíše o posun v myšlení a určité překonávání setrvačnosti. Ostatně Microsoft se svým IS Dynamics se údajně také začíná orientovat tímto směrem. Jedna věc však je vytvořit něco na zelené louce, druhá věc je přizpůsobit už hotovou věc podle potřeb, asi jako přešívat kabát po dědovi.

Exit mobile version