Propojení ERP s IoT pro zvýšení efektivity

ERP systémy dříve pokrývaly spíše jen oblast řízení financí podniku, následně i oblast výroby, avšak spíše ve smyslu evidence materiálu a postupů. V současné době robotizace a Internetu věcí je u mnoha ERP systémů nutné přenášet data manuálně. Příkladem lze uvést případy, kdy by se při výrobě pečiva řešilo dávkování mouky, vody a soli ručním „programováním“ výrobní linky. Existuje už něco takového? Na tyto otázky odpovídal Petr Doležal, ředitel divize SAP ve společnosti S&T CZ.

Dá se už nějak ERP systém s výrobní linkou propojit nadstavbou ERP systému?

Petr Doležal, ředitel divize SAP ve společnosti S&T CZ
Petr Doležal, ředitel divize SAP ve společnosti S&T CZ

Určitě dá. Je to i jednou z hlavních oblastí, které v S&T CZ dlouhodobě rozvíjíme. Spousta společností už dnes má ERP systém procesně dobře vyladěný, ale jeho dosah je omezený právě na evidenci, případně plánování. ERP systém si tudíž žije „sám pro sebe“ a je závislý na tom, čím ho „nakrmí“ uživatelé. Jak víme ze zkušeností, mnoho problémů vzniká právě „mezi židlí a klávesnicí“. Kromě toho je zde i omezení v množství informací, které se tímto způsobem dají zadat, a taky v čase zadání. Pokud totiž výrobní asistentka opisuje odhlášené operace z výroby až na konci směny nebo druhý den, stav spotřebovaných surovin i vyrobených výrobků se aktualizuje až s takto dlouhou prodlevou. Těžko pak můžeme čekat online plánování a snižování stavu zásob – když reálně ERP nezná skutečný stav. A ještě méně pak můžeme uvažovat o efektivní dohledatelnosti použitých komponent, třeba podle čísel šarží. Přitom právě sledovatelnost a přesné plánování je dnes v řadě oborů požadavkem s nejvyšší prioritou.

V S&T CZ jsme už před mnoha lety začali tuto výzvu s našimi zákazníky řešit. Dneska se tomu říká Průmysl 4.0 a IoT, ale princip spočívá v maximálním propojení ERP, v našem případě v propojení SAP systému s dalšími technologiemi a zařízeními. Dokážeme do něj napojit jak moderní chytré stroje řízené PLC nebo mikropočítačovými jednotkami, tak jakékoli starší stroje. Naši specialisté vyhodnotí, které údaje je potřeba zajistit, a pak na stroj nainstalují třeba optický snímač, otáčkoměr, GPS nebo kameru. Můžeme napojit výstupní váhy nebo jiná měřidla. Dnes už neexistuje technický limit, jde spíš o zkušenosti a nápady, jak nejefektivněji přenést obraz reality do systému SAP, a jak nahradit tímto vstupem manuální zadávání. Tam kde je potřeba lidský vstup, zadávání alespoň maximálně zjednodušit – například s využitím RFID, čárových kódů nebo dotykových kiosků. Výstupem pak je významně přesnější plánování, ale i zpětně řízení výrobního procesu nebo vyhodnocení OEE.

Mají už některé ERP systémy nadstavby pro takové řízení linek už od samotného výrobce softwaru?

Mají. I velcí výrobci ERP systémů tyto trendy zaznamenali a snaží se své systémy tímto směrem rozšiřovat. Například výrobce námi dodávaného systému SAP přišel v posledních letech s celou rodinou takových nástrojů. Nejde přitom jen o vazbu na řízení linek, tam je ostatně vždy potřeba spolupracovat s výrobcem konkrétní linky. Máme například k dispozici celé prostředí AI, kterým je SAP Leonardo pro využití s IoT, se spoustou předem definovaných funkcí. Dalším směrem je integrace s TPV (technická příprava výroby), tedy nové možnosti, jak přímo generovat přípravná výrobní data v SAPu z výkresů CAD. Tím se výrazně sníží doba přípravy výroby a také pružnost při změnách. Zajímavé je i využití nových možností predikcí a preventivní údržby výrobních zařízení.

Velmi efektivní jsou i nástroje pro B2B komunikaci. Ty už sice nejsou žádnou novinkou, ale pomáhají digitalizovat celý výrobní řetězec i napříč obchodními partnery, avšak zdaleka se ještě nepoužívají všude, kde by mohly. Tedy ano, výrobci na tato témata myslí. Je ovšem potřeba využití těchto nástrojů dobře navrhnout pro konkrétního zákazníka, a to jako komplexní celek. Právě zde vidím důležitou roli společností jako je S&T CZ, které umějí propojit všechny potřebné části – jak SAP ERP, výrobní zařízení, tak i potřebné technické prostředí. Ve světě IoT se tyto části totiž vzájemně ovlivňují vice než jinde.

Existují už nějaké takové mezičlánky automatizace mezi ERP systémem a přímým řízením výrobní linky? Vytvořili jste nějakou v S&T CZ? Pro které obory výroby? Jaké jsou v této oblasti expertní znalosti S&T CZ?

V S&T CZ jsme s využitím zkušeností z našich realizací postupně připravili sadu funkčních bloků, jakési „lego“, ze kterého pak lze pružně sestavit různá řešení. Jsou mezi nimi jednak nástroje od velkých softwarových výrobců, avšak přednastavené podle našich zkušeností. Dále nástroje umožňující propojení na technologické a bezpečnostní procesy, a také naše vlastní bloky, které z toho všeho dělají funkční celek nebo daná řešení přizpůsobují individuálním požadavkům zákazníků. I když se pohybují ve stejném oboru, požadavky na automatizaci se u jednotlivých zákazníků výrazně liší. Tato řešení navíc často plní i podobné dílčí úkoly, zatímco celek je jiný. A to jsou důvody, proč dodáváme řešení v jednotlivých funkčních blocích.

K tomu všemu samozřejmě přidáváme expertní znalost našich inženýrů, kteří zákazníkovi pomohou navrhnout řešení na míru. Kromě technického vyladění je totiž potřeba navrhnout řešení odpovídající nákladově očekávanému přínosu. Často může být vhodné řešení rozložit do dílčích etap. Někde je zase naopak vhodnější přijít s komplexním řešením všech provázaných procesů. Nasazení takových řešení je nejčastější v oborech, kde jsou vysoké požadavky na dohledatelnost, a kde je velmi nákladné výrobní zařízení, nebo je potřeba rychlé a přesné vyhodnocení efektivity.  Tedy v automobilovém průmyslu, ale i v obecně složitější strojní nebo procesní výrobě. Máme ale už aplikace i ve zbrojním a chemickém průmyslu.

Dá se vyčíslit přínos takového řešení?

Hrubé odhady určitě udělat v konkrétním případě lze, i když někdy to může být námět na malou studii. Zdrojů pro úspory je totiž zpravidla vícero. Na základě informací v reálném čase je možné přesněji plánovat pořízení vstupních dílů, a díky tomu snížit pojistné zásoby. V optimálním případě až na úroveň just-in-time. Přesnějším časovým snímkem využití stroje nebo prediktivní údržbou pomůžeme najít cestu pro vyšší využití zdrojů, a tedy snížení nákladů na jednotku produkce. Naše řešení dokážou pomoci i se zrychlením reakce na požadavky zákazníků a upřesnit informaci o dostupnosti, což může zlepšit vztah s odběratelem a navýšit prodeje. Cest k maximalizaci přínosů je celá řada. Ideální je zamýšlet se vždy nad konkrétním případem. Někde je pak přínos zcela zásadní – umožní nadále dodávat klíčovému zákazníkovi. Například v automobilovém průmyslu se naplnění dohledatelnosti a hodnocení stává v dodavatelském vztahu doslova nutností.

Na koho by se u S&T CZ měl případný zájemce obrátit?

Zájemci se mohou obrátit přímo na mě (petr.dolezal@sntcz.cz), nebo na obecnou adresu sap.cz@sntcz.cz. Dohodneme pak návštěvu našeho architekta, se kterým prodiskutují cíle a požadavky a navrhnou společně další postup. Základní informace lze najít také na našich webových stránkách www.sntcz.cz, kde je u každého tématu uveden konkrétní garant i s kontaktními údaji. Rádi vše se zákazníkem probereme osobně.

Exit mobile version