Projektor jako domácí kino i pomůcka do škol či kanceláří: Jak vybrat ten správný?

Ilustrační foto, zdroj: Freepik.com

Projektory se staly součástí firemních či školních prezentací a v nejedné domácnosti také prostředkem zábavy. Při výběru modelu vhodného právě pro vaše potřeby je tedy v první řadě důležité předem zvážit různé faktory, které souvisejí právě s jeho plánovaným účelem. Které typy projektorů jsou mezi zákazníky nejžádanější a na co se při nákupu zaměřit?

 

Hlavní typy projektorů: DLP, LCD a LCOS
DLP (Digital Light Processing) projektor pracuje na principu tisíce malých zrcadel, která odrážejí světlo skrz barevné kolo. Jsou často využívány pro běžné sledování filmů, pořadů a sportovních utkání v domácím prostředí. Vhodný je také na běžné prezentace v kancelářích. Tato technologie vám zajistí plynulý obraz, hodí se tak skvěle i k hraní her a sledování akčních filmů.

LCD (Liquid Crystal Display) projektory používají pro projekci obrazu tři poloprůhledné LCD panely. Tyto projektory již nabízejí vysoký kontrast, široké barevné spektrum a nulové riziko duhového efektu, hodí se tak i pro konference, školení či korporátní prezentace.

LCOS (Liquid Crystal on Silicon) je technologie spojující výhody LCD a DLP. Tento typ projektorů bývá často považován za nejkvalitnější díky vysokému rozlišení a věrným barvám, dokonalý obraz bez duhových efektů je ale většinou vykoupen dosti vysokou cenou.

Projektory do škol či kanceláří
Kancelářské projektory jsou ideální do konferenčních a zasedacích místností či učeben. Většinou se nehodí k promítání filmů, primárně jsou určeny pro powerpointové prezentace a statické grafiky či obrázky. Kancelářské projektory mají poměr stran promítaného obrazu 4 : 3, 5 : 4 nebo 16 : 10.

Projektory určené pro prezentace vydávají zpravidla vyšší světelný tok a jsou vhodné i do světlých místností. Pokud víte, že projekce budou probíhat většinou za bílého dne (bez zatemnění místnosti), vybírejte projektor s jasem alespoň 3 000 ANSI lumenů.

Jas v ANSI lumenech je definován Americkým národním ústavem pro normalizaci (American National Standards Institute) a jeho hodnoty se získávají měřením jasu v různých bodech na promítané bílé obrazovce, jehož výsledky jsou následně zprůměrovány.

U tohoto typu projektoru využijete i další funkce, jako je například korekce lichoběžníkového zkreslení – ta vyrovnává deformace v případě, že projektor promítá ze strany. Jistě oceníte také zoom a dálkové ovládání a hodit se může i integrovaná baterie či vestavěný reproduktor.

Domácí kino aneb projektor jako zdroj zábavy
Pro domácí kino byste měli zvolit projektor s vysokým kontrastem a jasem, aby byl obraz co nejrealističtější. V potaz berte také to, za jakých světelných podmínek se bude projekce většinou realizovat. S tím totiž souvisí ideální hodnota světelného toku projektoru: v zatemněné místnosti může stačit i 1 000 lumenů, ve světlém prostředí to bude násobně více – 2 000 až 3 000 lumenů.

Svou roli hraje i velikost místnosti a s ní související projekční vzdálenost. V malých místnostech nejlépe využijete projektor, který dokáže promítat i ze vzdálenosti kratší než metr (důležitá je ale hladká promítací plocha, nejlépe plátno).

Podstatným faktorem je při výběru projektoru kvalita obrazu. Ideální rozlišení pro projektory je Full HD, tedy 1 920 × 1 080 pixelů. Jelikož ale více je i v tomto případě lépe, 4K rozlišení vám umožní mnohem kvalitnější podívanou.

Mini projektor pro venkovní projekce i na cesty
Jsou malé, lehké a lze je snadno přenášet, kdykoliv tak mohou zpříjemnit třeba večerní posezení u přátel nebo služební cestu. Mini projektory vynikají hlavně kompaktními rozměry, i u nich ale hrají důležitou roli další parametry jako rozsah projekční vzdálenosti či jas.

Přenosné modely mívají světelný tok jen několik stovek lumenů, proto vyžadují zatemněnou místnost. Tyto projektory bývají často kompatibilní s chytrými telefony nebo tablety a mají možnost připojení k wi-fi. Užitečná je i vnitřní paměť, své oblíbené filmy nebo fotografie tak můžete mít vždy s sebou.

 

 

Exit mobile version