S prohnutím displejů přišel Samsung poprvé u svých televizorů, ale bylo pouze otázkou času, kdy se tento prvek dostane i počítačovým displejům. Toto řešení by mělo přispívat k lepšímu vnímání obrazu, kdy body na okraji mají podobnou vzdálenost k oku, jako ty umístěné ve středu obrazovky.
Samsung S34E790 (setkáte se rovněž s označením LS34E790) je monitor vybavený VA panelem s rozlišením 3440 x 1440 (WQHD). Máte tedy k dispozici cca o 75% více plochy než u Full HD displeje – v podstatě jde o „jezevčíka“ z QHD (2560 x 1440). Vstupní konektory jsou zastoupeny dvojicí HDMI, DisplayPortem a USB 3.0. Monitor k tomu nabídne USB hub se čtyřmi konektory USB 3.0, z nichž dva umožňují nabíjení. Monitor má také integrované reproduktory (2 x 7 W). U nich můžeme konstatovat, že solidně fungují. Žádná koncertní síň to není, ale také nejde o chraplající plasťáky. Pro sledování multimediálního obsahu jsou naprosto dostačující, podobně je z nich srozumitelné, co říká člověk na druhé straně skypu nebo hlášky a hudba ze hry. Pro kancelářské nasazení je ovšem důležitější, že monitor má i 3,5“ jack na sluchátka.
Ne každému musí prohnutý displej vyhovovat, ale pokud používáte na jednom pracovišti více monitorů nebo dokonce máte sestavu, který má budit prostorový dojem, je prohnutí displeje prvek, který oceníte. Displeje na sebe ideálně navazují. U samostatného displeje jde hlavně o otázku osobních preferencí. Pokud jste se s tímto řešením nesetkali, rozhodně doporučují navštívit obchod Samsungu nebo jeho partnery, a tam se na displej podívat. Někdo tento prvek totiž vnímá naprosto rušivě, jinde existuje psychologická bariéra, která má sice logické vysvětlení, ale hlava to prostě odmítá. I když víte, že rozteč pixelů po celé délce monitoru je stejná, pokud například kreslíte technické výkresy, bývá častou reakcí úvaha, zda to vlastně nezkresluje. Na monitor, respektive jeho tvar si někdy prostě musíte pár dní zvyknout.
Základní tovární nastavení použitého VA displeje je pro běžné kancelářské i domácí použití dostačující. Pouze pokud zvolíte nejostřejší vykreslení pixelu při maximálním jasu a jásavých barvách, je vhodné snížit podíl červené složky, která u tohoto panelu dominuje, aby se potlačil její nádech v bílé. Obecně to je typický jev, záleží i na nastavení řídicí elektroniky. Jiné značky v továrním nastavení kreslí do modra, další do žluté. Podstatné je, že tento jev lze ovlivnit přímým nastavením v menu displeje. V případě, že máte možnost displej kalibrovat sondou, vyřeší se tato maličkost při tvorbě profilu. Pro většinu uživatelů postačí i nastavení displeje přes Kalibrovat barvy, v rámci nástrojů Windows.
Konzistence podsvícení je dobrá, s 90% procenty plochy jsme spokojeni, zbylých 10 % připadá na pokles jasu v rozích, kde se dostáváme na 15 % úbytek proti středu displeje. Na první pohled to nevypadá ideálně, ale opět musíme mít na paměti typ displeje (VA), cenu a především rozměr plochy. Až na špičkové displeje vykazují totiž třeba 32palcové monitory v některé části pokles v rozmezí 15-20 %, a to bez ohledu na značku. V případě tak rozsáhlé plochy jako 34palcová uhlopříčka, jde o vynikající výsledek. Oprostíme-li se od strohých čísel, testovací oběti z řad přátel a rodiny si toho při běžné činnosti nevšimli. Prosté oko tento rozdíl při běžné činnosti totiž nezaregistruje, navíc není patrný u všech barev. Abyste tento jev zaznamenali, musíte se koukat na danou oblast a chvilku se soustředit. A schválně, jak často se při práci díváte do rohů displeje? Maximálně tam máte lištu s pracovními nástroji nebo něco podobného.
Použití v oblasti sestav s více monitory jsme zmínili již na začátku, ale displej dobře využijete pro širokou škálu činností. V podstatě pokud nejste profesionální grafik, požadující extrémní přesnost barev a chcete velký displej se slušným obrazem, S34 vás nezklame. I díky rychlé odezvě, v průměru 12 ms (5ms udávaných výrobce je čas GTG – šedivá-šedivá) jde o skutečně univerzální displej, kdy se i při rychlé změně scén nevytváří artefakty. Podobně šedá škála i barevné spektrum bylo vykresleno dobře, s dobrým přechodem tónů, bez proužkování. Výsledný obraz hodnotíme jako stabilní.
Další možnosti použití tohoto displeje vycházejí ze samotného designu. Zahnutý displej rozhodně není a nebude běžným, takže logicky přiláká pozornost. Pokud tedy potřebujete prezentační displej, ať již na výstavním stánku nebo třeba jenom pro zobrazení loga své společnosti na recepci, na zdi u vstupu apod., jeho zakřivení společně s netypickým rozměrem rozhodně přitáhne pozornost. A pozorovací úhly i jas jsou pro podobné účely dostačující.
I přes drobnosti, které se při testu ukázaly, patří S34 do kategorie displejů, které lze s klidným svědomím postavit na stůl téměř před kohokoliv. Naměřené hodnoty splnily naše očekávání a ve srovnání s konkurencí nejde o ukazatele, které by hovořily v neprospěch tohoto modelu. Hlavní nasazení hledejme nejspíše v oblasti, kde využijete právě zahnutí displeje, ať již pro práci nebo jako atypický prvek – marketing, design, architektura, videotvorba, ale i činnosti, kde z nějakého důvodu potřebujete delší horizontální plochu.
Samsung S34E790 (LS34E790)
Úhlopříčka: 34“ (86 cm)
Rozlišení: 3440 x 1440 pixelů
Technologie panelu: VA
Konektory: 2x HDMI, DisplayPort (1.1/1.2), 1x upstream USB 3.0. 4x USB, 3,5″ jack (sluchátka)
Rozměry: 821,5 x 452-552 x 275,5 mm / 821,5 x 452 x 275,5 mm (se stojánkem)
Hmotnost: 9,9 kg
Samsung S34E790 nebo LS34E790? Je to jedno. Oficiální označení pro náš trh je S34 (je použito i v uživatelské příručce a značí Model), ale na krabici najdete ještě Typ, který je LS34E790. Prodejci používají obě označení, pokud si nejste jisti, rozhodující pro vás je kontrola Model Code, který je LS34E790CNS/EN.