Podle studie University of Oxford a společnosti Deloitte je dnes téměř 11 milionů pracovních pozic v Británii ohroženo technologickým pokrokem a rozvíjející se robotikou. Myšlenka sama to není nijak nová, poprvé je zde ale seriózní studie na podobné téma a to si již nějaké menší ohlédnutí zaslouží.
Až 35 % pracovních míst v Británii (jde o přibližně 10,8 milionu pozic) do 20 let podle studie zmizí díky robotům a pokročilé automatizaci. Jedná se sice primárně hůře placené a nekvalifikované profese (příjem do £ 30 000 ročně), ohroženo je přesto i široké spektrum profesí, které jsou sice kvalifikované, ale mají tu smůlu, že jsou snadno algoritmizovatelné.
Pojďme se nyní podívat trochu za horizont samotné studie, roboti totiž dnes nenahrazují jen manuální pracovníky, jako jsou například tovární dělníci u výrobní linky, ale pokukují nyní také třeba po práci lékařů či pilotů.
Mohou být ohroženi také specialisté?
Mnohé nadnárodní firmy dnes v relativně velké míře investují do robotů arobotiky. Vezměme si například společnost Apple, která před časem oznámila investici do robotiky ve výši několika miliard dolarů. Roboti mají pro firmu nahradit velké množství z nynějších 700 000 lidí, kteří se podílejí na výrobě iPhonů, iPadů a Maců. Příští generaci produktů Apple tak již zřejmě nebudou vyrábět lidé ale roboti.
Možná si říkáte, proč bych se měl strachovat, když nejsem čínský dělník a mám dovednosti, které roboti neovládají. Možná je na čase se nad tímto předpokladem lépe zamyslet.
Právě jsme možná svědky revoluce, která navěky změní naše životy. Naposledy se něco takového odehrálo v době průmyslové revoluce, kdy stroje přinesly masivní zvýšení produktivity. Nicméně tehdy alespoň příchod strojů přinesl nové pracovní příležitosti v továrnách lidem, kteří do té doby pracovali převážně v zemědělství.
Dnešní situace se liší tím, že stroje převezmou naši práci, aniž by přinesly stejné množství nových příležitostí.
Dnešní „inteligentní“ roboti a stroje, které využívají naši schopnost analyzovat velké soubory nestrukturovaných data (tzv. big data analýza), jsou schopny vykonávat stejnou práci, jako lidé.
Profese v ohrožení
Podívejme se na pár příkladů ze skutečného světa, našlo by se jich ale samozřejmě mnohem více.
-
Piloti: Je známo, že automatičtí piloti asistují lidským pilotům při řízení letadel již po mnoho let. Nicméně dnešní komerční letecké společnosti jsou schopny řídit letadlo pouze za pomoci automatických pilotů. Ti dokáží bezpečně vzlétnout i přistát (a dokonce ještě bezpečněji než lidští piloti, protože většina leteckých nehod je zapříčiněna lidskou chybou). Stačí se podívat jen na vojenskou oblast, kde se nyní rozšiřují tzv. drony, nebo chcete li bezpilotní letecké systémy, ty mají sice ještě zpravidla někde pozemní leteckou kontrolu, ale řadu úkolů obslouží zcela autonomně. Stíhací piloti budou již brzy patřit do vojenské historie.
-
Lékaři: Roboti již dnes asistují chirurgům při provádění operací, a lékaři využívají rozsáhlé databáze lékařských informací, které ovlivňují jejich rozhodnutí. Nicméně roboti brzy budou schopni stanovit diagnózu a provádět operace bez lidské pomoci. Roboti mohou provést sken vašeho těla a poté na základě veškerých známých předchozích lékařských znalostí (plus vaší osobní lékařské historie, kódu DNA, atd.) stanovit přesnou diagnózu a dokonce i odstranit mozkový nádor s lepšími výsledky než ten nejlepší neurochirurg.
-
Pracovníci call center: Všichni jsme se už setkali s protivnými automatizovanými systémy v call centrech, které nabízejí možnosti, a na základě vašich voleb vás přepojí na správnou osobu. Dnes jsou na vzestupu přirozené jazykové systémy, které jsou schopny konverzace s lidmi. Společnost IBM dnes již běžně komerčně nabízí svoji platformu Watson, která před časem porazila dva nejlepší hráče hry Jeopardy. Bez přístupu k internetu Watson zvítězil tak, že interpretoval otázky v přirozeném jazyce a odpovídal na ně s pomocí své rozsáhlé datové paměti (která obsahuje téměř kompletní kopii Wikipedie). To znamená, že až budete příště volat do call centra, dostanete se rovnou k té správné osobě, až na to, že tou osobou bude robot.
-
Novináři: Společnost s názvem Narrative Science již před časem uvedla softwarový produkt, který dokáže psát novinové články o sportu za pomoci sportovních statistik. Ten samý software nyní dokáže automaticky napsat přehled obchodní výkonnosti nějaké společnosti na základě informací z webu. Tento software používá algoritmy k přetvoření informací na atraktivní články. Podobných projektů existuje navíc několik. Noviny by tak v budoucnu mohly být plně automatizované.
-
Manuální pracovníci: Je zřejmé, že pokud vykonáváte jakoukoliv manuální práci, která nevyžaduje nadměrnou zručnost (někdy ale již ani to neplatí), nebo kreativitu, měli byste se obávat, protože mnoho z těchto prací mohou vykonávat roboti i bez obzvláště rozvinuté umělé inteligence.