Automatizované procesy řídící robotické výrobní linky, speciální software na simulaci pevnosti konstrukcí staveb, složité crashtesty automobilů, vizualizace aktuálních podmínek v reálném čase. Tyhle úkoly už dávno nezpracovávají týmy odborníků, ale složitý software. Software, který potřebuje většinou extrémně výkonné procesory, jaké známe ze serverů. Jenže firmy se často bojí nedostatečného zabezpečení, a tak raději chtějí mít počítače fyzicky v kancelářích.
Pracovní stanice Celsius
Samotný koncept pracovní stanice vychází z kancelářského počítače. Tyhle mašiny jsou ale zpravidla vybaveny o dost výkonnějšími procesory, jaké se používají v serverech. Mají také mnohonásobně větší možnost rozšíření paměti RAM, diskové kapacity, možnost vložení přídavných, velmi výkonných výpočetních nebo virtualizačních karet. Samostatnou kapitolu pak tvoří grafický systém pracovních stanic, kde ve většině případů nestačí výkon grafické karty integrované v procesoru, ale používají se zde profesionální grafické karty – mnohdy rovnou dvě, tři nebo dokonce více. Výhodou profesionálních karet je nejenom vysoký grafický výkon, ale i optimalizace zobrazení pro návrhářské a konstruktérské programy.
Aby zákazník měl jistotu bezproblémového a rychlého provozu, je tato optimalizace ještě podpořena certifikacemi pro jednotlivé programy nebo pro celé skupiny programů na konkrétní modely grafických karet nebo celé pracovní stanice. Jedna z uznávaných certifikací se nazývá ISV a je to certifikace sdružení největších výrobců hardwaru a programového vybavení pro profesionální nasazení.
Typická konfigurace
Pracovní stanice střední třídy může být osazena jedním serverovým procesorem se 4 až 28 fyzickými jádry, až 512 MB operační paměti RAM, typicky až čtyřmi či více SSD nebo SAS disky a až dvěma nejvýkonnějšími grafickými kartami s aktivním rozdělováním výkonu (SLI režim).
Ty nejvýkonnější pracovní stanice současnosti mají až dva procesory s 4 až 28 jádry, což dá dohromady tedy až 56 jader se 112 vlákny, až 1 TB operační paměti RAM a až tři nejvýkonnější grafické karty v SLI režimu. K tomu je ještě možné stanici rozšířit o výpočtové a virtualizační karty. Takto osazená pracovní stanice zvládne disciplíny jako vytváření prostředí ve 3D virtuální realitě, náročnou 3D vizualizaci v reálném čase, nebo 3D modelování a vizualizaci složitých dynamických dějů, jako například spalování v motoru, dynamické zatěžování budov, letadel nebo karosérií automobilů.
Ucelené portfolio
V nabídce společnosti Fujitsu nalezne zákazník ucelené portfolio pracovních stanic. Všechny pracovní stanice Fujitsu se vyznačují vysokým výkonem, nízkou spotřebou elektrické energie a velmi tichým provozem. Také jsou osazeny profesionálními grafickými kartami, které jsou určeny pro provoz 24×7 dní a jsou testovány v souladu s normou ISV. A jako jedni z mála se Fujitsu může pochlubit historií pracovních stanic delší než 25 let.
Nejnižší řada najde uplatnění tam, kde především grafický výkon běžného kancelářského počítače již nestačí. Typicky v oblasti strojírenství nebo stavebnictví při 2D a jednodušší 3D grafice v projekčních kancelářích, monitoringu kamerovými systémy atd. Do této skupiny patří Celsius W5010 v provedení tower a Celsius J5010 ve formátu Small Form Factor (desktopové provedení).
Nejvyšší řada zastoupená modelem Celsius R970 pak nachází uplatnění v automobilovém průmyslu pro 3D návrhy složitých celků, simulace dynamických jevů a zatížení na karoserie vyvíjených automobilů, v architektuře a stavebnictví, na vysokých školách, vědeckých ústavech, astronomii a jiných dalších odvětvích.
Do racku i do tašky
Fujitsu má v portfoliu kromě standardních stolních také pracovní stanice určené k montáži do serveroven, jejichž zástupcem je Celsius C780, a dále mobilní pracovní stanici Celsius H780, která vypadá jako běžný patnáctipalcový notebook, ale může být osazena výkonným až šestijádrovým procesorem a profesionální dedikovanou grafickou kartou. Mobilní pracovní stanice je velmi výhodná pro uživatele, kteří tvoří v kancelářích nebo doma, ale zároveň potřebují prezentovat nebo dokonce upravovat výsledky své práce přímo u zákazníků. Typickým příkladem jsou konstruktéři nebo designéři, kteří mají mnohdy obecné zadání a přímo v terénu, například na stavbě, dolaďují se zadavatelem konečný výsledek na základě požadavků a přání na jedné straně a technických omezení na druhé straně.