Výdaje do informačních technologií a celkově na interní IT oddělení jsou často noční můrou ve firemním rozpočtu. Ne vždy jsou ale nezbytné, Typizované procesy lze snadno optimalizovat vhodně zvoleným outsourcingem. Lze tak snížit náklady na IT alespoň o třetinu. Jak na to?
Pokud nejste velká firma, která vyžaduje proprietární přístup, nebo vás IT přímo ježiví, jeví se jako nejsnazší cesta odstřelení vlastních serverů. Všechen důležitý hardware lze totiž pronajmout u specializovaných provozovatelů serverové infrastruktury. Odpadají tak náklady na nákup serverů a příslušného softwaru, ale i nezanedbatelné výdaje na jejich provoz a správu. Důležité je, že si již firmy nemusí pronajímat servery ve fyzické podobě, ale platí jen za požadovaný výkon a prostor pro data s možností prakticky neomezeného růstu. Takové řešení je označováno jako cloud hosting. Veškerá komunikace s cloudovými servery v datovém centru pak probíhá přes internet.
Šetřit lze i na zaměstnancích
Podle údajů českého statistického úřadu z roku 2011 stojí firmu jeden kvalitní IT správce i 420 tisíc korun ročně. Při využití pronájmu cloudového serveru a outsourcingu správy je možné tyto náklady snížit. Veškerá technika, jako jsou servery, síťové prvky a datová úložiště, totiž pracuje na hardwaru v datacentru provozovatele. Ten také poskytuje patřičnou technickou podporu a stará se o všechny možné problémy spojené s jeho fungováním. „Podle našich propočtů je možné využitím outsourcingu IT služeb v datacentrech snížit náklady na podnikové IT minimálně o 34 %. Odpadnou totiž starosti s údržbou zakoupeného hardwaru a nutnost zaměstnávat celý tým administrátorů,“ myslí si Filip Špaček, provozní ředitel hostingové společnosti Master Internet, která provozuje vlastní datová centra v Praze a Brně.
Hlavní princip cloudu = platit pouze to, co doopravdy využiji
S úsporami souvisí i vysoká flexibilita outsourcovaného IT. Díky principu pronájmu části výpočetního výkonu počítačů v datacentru je možné využívat a platit jen výkon serverů, který v danou chvíli podnik využívá. Navíc je možné výkon podle potřeby zvyšovat či snižovat. Díky tomu mohou firmy snadno svoji IT infrastrukturu rozšiřovat případně optimalizovat tak, aby neplatily zbytečně za služby, které nepotřebují. Například prostor pro data je možné pohotově rozšířit až v okamžiku, kdy ten stávající přestane kapacitně stačit. Výhodou je také rychlost změn parametrů využívaných služeb datacenter. Výkonnější server lze ve spolupráci s provozovatelem datacentra získat i v řádu minut.
Lepší bezpečnost jako bonus, alespoň ve většině případů
Externí provozovatelé IT služeb si většinou uvědomují, že dobré zabezpečení datacenter je pro jejich zákazníky důležité. Svá data a aplikace totiž firmy svěřují třetí straně, která za ně zodpovídá. Při přechodu na firemní IT zajišťované pomocí cloudových služeb je proto zásadní garance dlouhodobého provozu datacenter bez poruch. „Renomovaní provozovatelé ve svých datacentrech provozují špičkový hardware a garantují téměř bezvýpadkový provoz serverů i datových úložišť. Díky tomu jsou jejich služby velmi spolehlivé a firmy se nemusí obávat výpadků. Pokud již k výpadku dojde, je problém okamžitě napraven,“ prohlašuje Špaček.
Provozovatelé s kvalitními datacentry mohou díky svému zázemí nabídnout zákazníkům i takovou úroveň bezpečnosti, která je v běžném firemním prostředí realizovatelná jen za cenu velmi vysokých nákladů. Datacentra mají většinou několik nezávislých připojení do počítačových sítí, silné záložní zdroje energie, hasicí systémy a nepřetržitý dohled odborníků.
Závěr
Při vhodném nastavení outsourcingu IT mohou firmy ušetřit nezanedbatelné náklady, které by jinak musely investovat do provozu vlastních serverů. Celé firemní IT včetně datového úložiště či serverů pro běh firemních informačních systémů a dalších aplikací totiž v takovém případě poskytuje a spravuje externí dodavatel. Na místě je proto i určitá opatrnost při jeho výběru. Přesto ale výhody outsourcingu IT a cloudu převažují. Svědčí o tom například i loňský výzkum společnosti KPMG, který proběhl celosvětově mezi více než 800 manažery firem. Podle jeho výsledků 81 % společností jeho využití buď zvažuje, plánuje jeho implementaci, nebo již cloudovou strategii přijalo.