Poptávka po IT pracovnících roste, vysoké školy je ale nestíhají dodávat

Přestože české vysoké školy přijímají stále více studentů napříč všemi IT obory, bude i v následujících letech poptávka firem po absolventech IT převyšovat jejich nabídku. V horizontu tří let se má situace ještě zhoršit kvůli slabým populačním ročníkům vstupujícím na vysoké školy.

Samotné firmy si pak navíc stěžují, že absolventi různých vysokých škol mají velmi rozdílné znalosti, což přináší firmám dodatečné náklady spojené s doškolováním. Tento poznatek vyplývá z aktuálního výzkumu Katedry informačních technologií Fakulty informatiky a statistiky VŠE a společnosti ČSSI, výzkum samotný je součástí projektu Sociální síť informatiků v regionech ČR.

V České republice pracuje v současnosti asi 220 000 IT odborníků. Od roku 2006 došlo k jejich nárůstu o 19 %. Mezi lety 2006 a 2010 přišlo do této oblasti asi 30 000 nových pracovních sil s vysokoškolským vzděláním. Za tuto dobu však vysoké školy dodaly na pracovní trh pouze 16 000 absolventů IT oborů. Z toho vyplývá, že celkem 47 % vysokoškoláků přišlo z jiných oborů a muselo být výrazně doškoleno.

Krize nekrize, poptávka po lidech se nemění

Samotná vysoká poptávka po IT odbornících trvala i v době krize a v nejbližších třech letech se podle predikace průzkumu tato situace nezmění. Tento trend má být navíc posílen i tím, že během následujících čtyř let poklesne kvůli slabším populačním ročníkům počet studentů nastupujících na VŠ o 27 %. To by mohlo způsobit znatelný propad počtu budoucích absolventů. Co ale průzkum nezohledňuje, je platové ohodnocení, které v období krize připomíná rychle kmitající sinusoidu.

Být geekem bohužel dnes nestačí

Výzkum potvrdil jednu zajímavou věc, u většiny IT profesí dnes firmy kladou velký důraz na schopnosti komunikace, týmové práce, prezentace a orientaci v ekonomice a podnikání. „Absolventi ICT oborů, kteří jsou všeobecně připraveni a mají chuť se dál vzdělávat, mají u nás otevřené dveře. Stále častěji k nám přicházejí i absolventi bakalářského studia, kteří po nástupu procházejí sérií školení, kde rozvíjí své znalosti a dovednosti určené pro danou pozici,“ říká k náboru absolventů Sylvie Šnajberková, personální ředitelka WBI Systems a.s.

Rezignace na znalosti

Požadavky firem na úroveň znalostí absolventů, oproti výsledkům z roku 2006, znatelně poklesly. V současnosti těmto sníženým požadavkům vyhovuje již většina absolventů IT oborů bakalářského studia, přestože se nabídka vysokých škol v této oblasti téměř nezměnila. I tak 16 % z nich musí absolvovat 70 a více dnů školení, aby dosáhli minimálních znalostí požadovaných praxí. „Současné nižší požadavky firem na nové zaměstnance v oblasti IT jsou dle mého názoru způsobeny vystřízlivěním trhu pracovních sil, kdy si firmy uvědomily, že jejich dřívější požadavky prostě nešlo reálně naplnit,“ říká vedoucí katedry IT na VŠE a prezident ČSSI prof. Ing. Jiří Voříšek, CSc.

Řešení?

Česká republika je zemí, kde jsou ve velkém rozsahu produkovány IT služby s vysokou přidanou hodnotou. Aby se tuto situaci podařilo udržet, musí vysoké školy dlouhodobě vzdělávat dostatečný počet IT odborníků, kteří budou mít znalosti odpovídající požadavkům trhu. To vyžaduje změnu přístupu vysokých škol k výuce a v současnosti i změnu přístupu státu k podpoře vzdělávání v perspektivních oborech zvyšujících konkurenceschopnost ČR“, doplňuje prof. Voříšek

„Dostatek kvalifikovaných specialistů je jednou z nezbytných podmínek budoucí konkurenceschopnosti a prosperity ČR. Bohužel aktuální vývoj neposkytuje mnoho důvodů k optimismu. K tomu, aby se nepříznivý trend zvrátil, může pomoci mj. tento výzkum, který podpořila i ICT Unie,“ uvedl Ing. Svatoslav Novák, prezident ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací.

Exit mobile version