Podíl externistů ve vývoji IT projektů se zvyšuje

Pixabay License Volné pro komerční užití, není nutné uvádět zdroj

S rozmachem digitalizace výrazně roste poptávka po IT expertech, v oborech mimo IT dokonce rychlejším tempem než v samotném oboru informačních technologií. Dle odborníků ze společnosti Acamar, která firmám pomáhá s budováním vývojových týmů, rostoucí počet firem sází při realizaci svých IT projektů na externisty. Například v R&D centrech již dnes podíl IT externistů často přesahuje 50 procent a někde dokonce vystoupal nad 90 procent. Značná míra IT externistů je i ve finanční sféře či ve výrobě.

Z americké studie Burning Glass Technologies 2019 vyplývá, že zatímco v informačních technologiích vzrostl počet inzerovaných IT pozic mezi lety 2013 a 2018 o 40 procent, v oborech mimo IT jich bylo dokonce o 65 procent více. „Tento trend pokračuje i nadále a je ještě zesílen současným rozmachem digitalizace,“ říká Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar. Studie Burning Glass označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby (24 %), finance (14 %) a výrobu (14 %). V České republice obor podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20 %. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1 500 expertů na robotizaci.

Externisté zvyšují flexibilitu
Nedostatek zaměstnanců s potřebnými IT dovednostmi pak firmy stále častěji řeší využíváním externistů. „Externisté firmám poskytují mimo jiné i dnes velmi potřebnou flexibilitu. Koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu, dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší,“ uvádí Illya Pavlov s tím, že spolupráce s externisty zároveň často znamená i nižší investice do infrastruktury.
Míra využívání IT externistů se liší obor od oboru. „V řadě vývojových center dnes pracuje polovina externistů, najdou se však i taková, kde se jejich podíl blíží 100 procentům,“ říká I. Pavlov. Zajímavý je také nárůst externích specialistů v centrech podnikových služeb, kde se podle studie ABSL jejich podíl v roce 2019 zvýšil na bezmála dvojnásobek oproti předchozímu roku. Značná míra externích IT specialistů je vidět ve finančním sektoru.

Nejžádanější IT dovednosti
Přes technologickou rozmanitost se podle Illyi Pavlova hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL) a také cloudové technologie – AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace. Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky. „Základem stále zůstává matematika, analytické a algoritmické uvažování, odpovědnost a kvalita produktu. Bez ohledu na technologii nebo obor. Tedy v případech, kdy potřebujete reálný vývoj a ne jen kódování,“ říká Illya Pavlov.
Situace v ČR v podstatě kopíruje americký trh.

Exit mobile version