Nový IT normál? Cloudové služby, edge computing a automatizace

David Bečvařík, Technology Lead pro Českou republiku a Slovensko, Red Hat

David Bečvařík, Technology Lead pro Českou republiku a Slovensko, Red Hat

V květnu 2022 proběhl Red Hat Summit kde Red Hat tvrdil, že podstatné jsou oblasti řízených cloudových služeb, edge computingu a automatizace. Zeptali jsme se Davida Bečvaříka, technologického lídra pro Českou republiku a Slovensko v Red Hatu, jakou roli nyní v podnikovém IT hraje open source a které z ohlášených novinek jsou zásadní pro náš trh.

Co pro vás a svět IT Red Hat Summit znamená a jak probíhal?

Red Hat Summit je výroční konference a událost roku v oblasti open source, která zmapovala současné nároky na IT a ukázala trendy, které podnikům pomohou rozvíjet jejich podnikání a obstát do budoucna v konkurenci. Letošní ročník Red Hat Summitu byl tzv. hybridní, více než 80 přednášek a diskusních panelů je přístupná virtuálně, část programu se odehrála živě v americkém Bostonu. Kromě představení několika klíčových technologických partnerství, například s General Motors, ukázal Red Hat i své produktové novinky.

Jak lze popsat dnešní roli open sourcu v podnikovém IT?

Open Source technologie jsou nyní základním IT stavebním kamenem v mnoha organizacích. Nikoho dnes už nenapadne zpochybňovat například roli Red Hat Enterprise Linux nebo virtualizaci založenou nad KVM (Kernel-based Virtual Machine, doslova virtuální stroj založený na jádře, pozn. red.), která pohání veřejný cloud. A takto můžeme pokračovat dále, kontejnerové platformy, automatizační nástroje a frameworky pro vývoj aplikací. Naprostá většina těchto technologií jsou dnes otevřené a umožňují podnikům rychle, bezpečně a udržitelně přinášet na trh nové produkty. Open Source technologie dnes vnímáme jako naprostý standard a my je podnikům dodáváme v požadované kvalitě a s jistotou dlouhodobé podpory, příslušným hardwarem, a bezpečnostními certifikacemi a updaty.

Ze všech stran je slyšet slovo cloud, jak jej vnímá Red Hat?

Red Hat jev oblasti veřejných i privátních cloudů aktivní velmi dlouho. Přicházíme s vizí tzv. otevřeného hybridního cloudu, které se držíme už několik let a které přizpůsobujeme celé naše produktové a konzultační portfolio. Základní myšlenkou je zde podobně jako v Open Source zachovat zákazníkům možnost volby platformy a zabránit závislosti na jediném dodavateli, ať už v on-premise prostředí či právě v prostředí veřejného cloudu. Red Hat technologie umožňují vyvíjet a provozovat aplikace naprosto shodným způsobem kdekoliv, kde jsou k dispozici technologie Open Source, které Red Hat dodává a spoluvyvíjí – a to je dnes opravdu kdekoliv od datacentra po okraj sítí (edge).

Samozřejmě nekončíme u platforem, důležitým tématem je i způsob, jak tyto platformy zapojit do vývojového cyklu aplikací, ať už za pomoci Red Hat aplikačního portfolia, serverless, ServiceMesh nebo kompletní sady nástrojů pro CI/CD. I tady však nezůstáváme pouze u nástrojů, ale spolupracujeme i na projektech jako Ploigos, kde se snažíme představit tzv. blueprint a vizi, jak naše technologie propojit do konceptu Software Factory.

Jedním z klíčových momentů Summitu bylo oznámení spolupráce s General Motors – společně vyvíjíte softwarově definovaná vozidla. Jakou roli v tomto partnerství Red Hat hraje a co znamená pro vás a automobilový průmysl?

Automotive průmysl je jedním z mnoha odvětví, ve kterých se velmi dobře uplatňuje open source přístup, který umožňuje nabídnout zákazníkům více hodnotných funkcí za zlomek obvyklé doby vývoje při zachování kritické míry bezpečnosti. Naším cílem je pomoci vytvořit i v automobilovém a dopravním průmyslu platformu založenou na technologiích Open Source a umožnit v tomto oboru rychleji inovovat. Starost o takovou platformu je totiž velmi náročná zejména na množství lidské práce. Tím, že Red Hat takovou platformu dodá a postará se o její bezpečnost, umožníme našim zákazníkům soustředit se přímo na vývoj vlastností softwarově definovaných vozidel a dodávání těchto klíčových inovací na trh mnohem dříve.

Z pohledu byznysu, na co se Red Hat aktuálně v České republice především zaměřuje?

Naše zaměření je víceméně stále stejné, a stojí na třech základních pilířích, kterými jsou automatizace, hybridní cloud a kontejnerizace, a modernizace aplikací. V oblasti automatizace musím jednoznačně zmínit významně se na lokálním trhu rozšiřující roli Ansible, který se změnil z nástroje pro orchestraci linuxových serverů v komplexní nástroj umožňující automatizaci napříč celým IT. Tento způsob automatizace mění způsob práce, kdy se řídíme pravidly SRE (Site Reliability Engineering, moderní provozní postupy pro zajištění spolehlivosti systémů, pozn. red.) a neděláme žádnou manuální činnost opakovaně – vždy pak totiž pomocí analýzy post mortem vyhodnotíme, jak problémům příště předejít, a v do automatizační platformy implementujeme příslušné procesy.

V oblasti kontejnerizace a hybridního cloudu má na našem trhu svoji nezastupitelnou roli Red Hat OpenShift, který je stále silněji nasazován českými a slovenskými organizacemi. Vidíme, že podniky přechází od menších nasazení k opravdu masivním implementacím, přičemž na našem trhu máme i zákazníky, kteří provozují OpenShift na stovkách serverů. Zde je také důležité zmínit, že do této rodiny produktů stále přibývají nové technologie, které umožňují plně automatizovat správu takto velkých clusterů a zajistit i aktivní bezpečnostní monitoring.

Oblast modernizace aplikací je pro Red Hat stále ještě poměrně nová, ale i zde se nám daří pomáhat našim zákazníkům a slavit společné úspěchy. Red Hat řešení pomáhají zejména v oblastech CI/CD, IDE, cloudově nativním vývoji atp. Naši velmi silnou stránkou je zde i brněnské vývojové centrum, kde jsme schopni s našimi zákazníky otevřeně diskutovat a demonstrovat, jak má moderní vývoj vypadat. Tímto se odlišujeme od některých klasický dodavatelů, protože naše řešení nevycházejí z marketingu, ale nebojíme se zákazníkům ukázat, jak Red Hat funguje, a to i včetně problémů, na které i my při vývoji narážíme.

Jak se podílí brněnské centrum Red Hatu na těchto inovacích?

Význam Brna je z pohledu vývoje produktů ve struktuře Red Hatu zásadní. S tím, jak roste produktové portfolio, roste i počet zaměstnanců brněnského centra, které je aktuálně s více než 1 500 lidmi dlouhodobě jedním z největších center R&D společnosti na světě. Síla našeho centra v Brně je vidět i na produktech, jako jsou Red Hat Insights, což je spravovaná služba, která průběžně analyzuje platformy a aplikace a pomáhá podnikům lépe spravovat hybridní cloudová prostředí, a která je v Brně nejen vyvíjena, ale sídlí tu i její produktový managment. Zároveň se v brněnském centru připravují i aktivity R&D zaměřené na naše lokální zákazníky a partnery, v rámci kterých se je snažíme propojit i s našimi výzkumnými programy v rámci univerzit.

Pokud se zajímáte o problematiku modernizace IT a chcete úspěšně čelit výzvám, které přináší „nový IT normál“, tak řada keynotes, technických prezentací, případových studií a diskusí, které na Red Hat Summitu 2022 proběhly a mohly by vás inspirovat, jsou k dispozici zdarma ještě rok po akci.

Exit mobile version