V Čínské akademii věd zprovoznili dosud největší simulovaný vesmír – a překonali tak pouhý měsíc starý rekord z Curyšské univerzity.
Oznámení nebylo dosud zveřejněno v recenzované vědecké publikaci, ale v čínských oficiálních novinách Science and Technology Daily.
„Simulací vesmíru“ se zde míní studium systému o počtu N modelovaných částic a vývoj tohoto systému v čase.
Složitost/výpočetní náročnost úlohy s N roste velmi rychle, v podstatě je výpočetní výkon v tuto chvíli jediným limitujícím faktorem. S nárůstem výpočetních kapacit jsme se zatím dostali k simulaci vesmíru o bilionech částic.
Čína má pro tyto projekty dobrou pozici – provozuje v tuto chvíli nejrychlejší superpočítač na světě, Sunway TaihuLight (č. 1 podle žebříčku Top500). Právě na něm byla provedena i poslední simulace, která měla zahrnout expanzi vesmíru krátce po velkém třesku až zhruba do stáří 10 milionů let. Pro 10 bilionů částic (zhruba 5krát tolik než při dosud rekordní simulaci ve Švýcarsku) běžela tato simulace asi hodinu. Sunway TaihuLight má podle autorů projektu unikátní architekturu, což mu na jedné straně poskytuje obrovský výkon, na druhé straně to ale znamenalo, že příslušný software musel být kvůli hardwarové optimalizaci napsán prakticky od začátku.
Při běhu simulace údajně nebyly zaznamenány žádné problémy; po hodině byla ukončena prostě proto, že další čas superpočítače byl už zarezervován pro jiný projekt.
Zdroj: TechXplorer.com
Převzato z sciencemag.cz