Nositelná a další ohebná elektronika funguje nejlépe v případě, že ohebné jsou i samotné tranzistory. Mezinárodní tým vědců nyní v časopisu Science publikoval studii o tranzistoru, který je nejen ohebný, ale dokonce ho lze s pouze minimální ztrátou vodivosti natáhnout až na dvojnásobek původní délky.
Základem součástky je namísto křemíku polymer DPP-TT (molekulu tvoří uhlíkové heterocykly se sírou), což je z hlediska vodivosti polovodič. Aktivní prvek je zabalen do dalšího polymeru SEBS (styren-etylen-butylen-styren), který je zase pružný; někdy se označuje i jako elastromer. Obě látky spolu nijak nereagují. Matrice ze SEBS dokáže vytvořit materiál tlustý pouze desítky nanometrů; materiál lze vyrobit na tiskárně, přičemž není třeba vysokých teplot, což prodražuje výrobní proces u křemíkových tranzistorů. Po protažení materiálu na dvojnásobek délky poklesne jeho vodivost pouze o asi 5 %. Proces je vratný, součástku lze zase zmáčknout do původního tvaru. Šlo ji takto deformovat tam a zpět až stokrát, aniž vědci pozorovali jakékoliv praskliny.
Autoři výzkumu předpokládají, že nový produkt by se hodil třeba pro elektroniku lepenou přímo na kůži, včetně např. chytrých náplastí nebo svítících hraček či tetování. Zájem o využití technologie již projevil Samsung. Hlavním autorem studie byl Jie Xu ze Stanfordu.
Zdroj: Phys.org