Když jsou trendem mikroslužby a cloudy, musí někdo přijít i s termínem microcloud. Má takové slovo nějaký obsah? Nebo prostě vedle multicloudu a hybridního cloudu máme další pojem, na který se budou shánět investoři, eventuálně se mu vyhradí kolonka ve studiích analytických firem? Po delší době opět zprostředkováváme pohled, který pro ITProToday napsal Christopher Tozzi.
Mikrocloudy kombinují pohodlí cloudu s edge infrastrukturou a nabízejí předem nakonfigurované serverové clustery pro snadné nasazení kdekoli, ale jejich budoucí dopad na cloud computing zůstává nejistý, praví Ch. Tozzi na úvod. Zmiňuje v této souvislosti jako prosazovatele konceptu společnost Canonical (ta mj. stojí za linuxovou distribucí Ubuntu); mikrocloud pak dává do souvislosti (konkurence) s edge computingem, respektive jinými modely těchto architektur.
Mikrocloud je strategie cloud computingu, která zavádí clustery serverů připravené k použití mimo tradiční datová centra. Tyto clustery zahrnují nejen hardware, ale také předem nakonfigurovaná softwarová prostředí. Což umožňuje, aby pracovní úlohy využívaly hardware v modelu podobném cloudu.
Tím, že mikrocloudy umožňují snadné nasazení serverů kdekoli, kde je to potřeba, přibližují výpočetní zdroje koncovým uživatelům. Díky tomu mohou přinášet mnoho výhod infrastruktury on-premise, jako je například snížení latence. Protože se však mikrocloudy skládají z předem nakonfigurovaných serverů, které mohou zákazníci nasadit během několika minut, je jejich nastavení a správa mnohem snazší než u běžného on-premise hardwaru.
Tedy: mikrocloudy nabízejí pohodlí běžných cloudových výpočetních platforem, ale neomezují zákazníky v hostování pracovních úloh uvnitř cloudových datových center. S mikrocloudem lze úlohy umístit kamkoli.
Shrnuto: „Hlavní rozdíl mezi tradičním edge computingem a mikrocloudy spočívá v tom, že v případě mikrocloudu získáte hotovou edge infrastrukturu, kterou lze nasadit jednoduše. Místo toho, abyste museli pořizovat, nastavovat, konfigurovat a spravovat jednotlivá hardwarová zařízení pro vybudování okrajové infrastruktury, můžete si koupit nebo pronajmout přenosnou kolekci serverů a nasadit je během několika minut.“
Koncept se tedy podobá modulárnímu datovému centru, tím se však obvykle myslí pouze hardware (servery), nikoliv předkonfigurované prostředky pro jejich využití.
Typy zákazníků, kteří by mikrocloud mohli zvažovat
Ti, na něž se vztahují požadavky na výkon nebo ochranu osobních údajů, které nejsou slučitelné s hostováním pracovních úloh v tradičních datových centrech.
Ti, kdo nemají dostatek zdrojů nasadit konvenční edge infrastrukturu (= přijde jim to příliš nákladné). Místo toho chtějí „cloud na klíč“.
Naopak pokud stávající cloudové infrastruktury fungují, není důvod cokoliv měnit. A za další – někdo v edge prostředí vyžaduje specializovaný hardware, microcloud a cloud obecně naopak počítá s tím, že hardware je komodita.
Zdroj: ITPro Today