Společnosti Lockheed Martin a Red Hat oznámily spolupráci s cílem rozvíjet inovace v oblasti umělé inteligence (AI) pro edge systémy v rámci vojenských platforem. Nasazení nově oznámeného řešení Red Hat Device Edge umožní společnosti Lockheed Martin podpořit mise národní bezpečnosti USA využitím a standardizací technologií umělé inteligence v geograficky omezeném prostředí.
Red Hat Device Edge poskytuje podporovanou podnikovou distribuci MicroShift, odlehčeného orchestračního řešení Kubernetes, které vychází z funkcí Red Hat OpenShift pro okraje sítí, spolu s operačním systémem optimalizovaným pro edge computing, jehož základem je Red Hat Enterprise Linux. Nejnovější produkt v portfoliu společnosti Red Hat pro edge computing umožňuje vývoj architektury organizací podle toho, jak se mění jejich strategie nakládání s výpočetní zátěží.
Díky Red Hat Device Edge budou americké vojenské platformy, jako je například bezpilotní letecký systém Stalker, vybaveny pokročilým softwarem, který byl dříve pro tyto systémy příliš náročný a složitý. Tento pokročilý software umožňuje malým platformám zvládat rozsáhlé úlohy využívající umělou inteligenci, čímž zvyšuje jejich schopnosti v terénu a umožňuje rychlejší rozhodování na základě dat.
Úspěšná implementace na bezpilotním letounu Stalker
Při nedávné demonstraci použila společnost Lockheed Martin řešení Red Hat Device Edge na bezpilotním letounu (Unmanned Aerial System, UAS) Stalker, aby předvedla, jak může snímání s využitím AI podpořit společné operace ve všech oblastech. Stalker využíval palubní senzory a umělou inteligenci k tomu, aby se v reálném čase přizpůsobil prostředí hrozeb.
Stalker plnil zpravodajskou, sledovací a průzkumnou (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, ISR) misi s cílem odhalit simulovaný vojenský cíl. Jakmile Stalker detekoval cílový vysílač, projektoví inženýři použili Red Hat Device Edge k aktualizaci softwaru Stalkeru za letu. Nový software – nyní spravovaný na platformě Red Hat Device Edge – umožnil Stalkeru nasadit aktualizované schopnosti počítačového vidění založené na umělé inteligenci, známé také jako schopnosti automatického rozpoznávání cílů. Díky tomu byl Stalker schopen přesněji klasifikovat vojenské cíle, což poskytlo užitečnější data z ISR a zlepšilo situační povědomí o prostředí hrozeb pro rozhodovací orgány americké armády.
Výhled do blízké budoucnosti
Lockheed Martin, Red Hat a další partneři z průmyslu rozšiřují schopnosti 5G.MIL o funkce RAN Intelligent Controller (RIC) s využitím Red Hat OpenShift, přední průmyslové platformy Kubernetes, s cílem zajistit pro americké ministerstvo obrany odolnou komunikaci.
Lockheed Martin je klíčovým přispěvatelem projektu MicroShift a spolupracuje na budování edge computingových funkcí projektu pro vzdálená a nepřístupná prostředí. V rámci vize 21st Century Security společnosti Lockheed Martin, která spočívá ve využívání nejlepších komerčních technologií pro obranný průmysl, plánuje společnost pokračovat v inovacích s využitím možností Red Hat Device Edge a Kubernetes pro širší škálu aplikací ve všech oblastech – pozemní, námořní, letecké, vesmírné i kybernetické.
„Díky Red Hat Device Edge je Lockheed Martin lídrem v zapojení špičkových komerčních technologií do vojenských kapacit, abychom našim zákazníkům mohli poskytovat pokročilá řešení. Využití těchto technologií umělé inteligence může pomoci lidem s rozhodujícími pravomocemi v oblasti národní bezpečnosti udržet si náskok před protivníky, což umožní udělat svět bezpečnějším,“ uvádí Justin Taylor, viceprezident pro umělou inteligenci ve společnosti Lockheed Martin.
„Společnost Lockheed Martin stojí v čele globálních inovací, které často definují technologickou éru. S nejnovějším řešením Red Hat Device Edge budeme moci společně změnit podobu komunikace a umělé inteligence i v nejrozlehlejších a nejvzdálenějších prostředích, ať už jde o vzdálená pohoří, nebo o místa za hranicemi zemské atmosféry,“ řekl Francis Chow, viceprezident a generální ředitel divize In-Vehicle Operating System and Edge ve společnosti Red Hat.