Rob Cox se ve svém komentáři pro Reuters zabývá otázkou, jaké akvizice vyvolá koronavirová krize. Po krizích pravidelně dochází k tomu, že poražené firmy jsou – relativně levně – kupovány vítězi. Koronavirus z tohoto hlediska k ICT nemá na první pohled zvláštní vztah – jistě došlo k narušení dodavatelských řetězců, výroby i poptávky z koncového i podnikového sektoru, zasaženy jsou však primárně jiné obory podnikání, eventuálně se krize (jako téměř vždy) může kvůli náhle problematickým úvěrům přenést do finančního sektoru. Jenže poslední vývoj v západním světě např. zesílil protičínské postoje. Z toho alespoň podle R. Coxe může vyplynout, že USA a/nebo EU nyní nebudou bránit fúzím, které by jinak neprošly kvůli souvisejícímu omezení konkurence na trhu. Do hry vstoupí i obavy, aby slabší hráče nakonec ještě nekoupili čínští investoři.
Takže konkrétněji – proti Huawei se může, aniž to nyní narazí na odpor antimonopolních regulátorů, možná spojit Cisco se svými slabšími konkurenty, Nokií a možná i Ericssonem. Spekuluje se již, že Cisco nabídlo nebo se chystá nabídnout za Nokii 20 miliard dolarů. V případě Ericssonu by mohlo jít o 26 miliard dolarů.
Podíváme-li se dále směrem k 6G, velkému tlaku zde bude čelit Intel, Micron a Qualcomm. Dojde zde ke spojování, nebo tyto firmy koupí někdo jiný?
Krize zasáhla firmy jako je Uber a Lyft, k vítězům patří platformy pro ekomerce, zejména Amazon. Nicméně ani ty nemají pod kontrolou celý řetězec, potřebují např. partnery pro poslední míli. Koupí tedy Amazon nějakou přepravní firmu či technologickou platformu nebo právě Uber?
Mohlo by dojít i k dalším akvizicím mezi telekomunikačními operátory, provozovateli satelitních sítí a firmami poskytujícími obsah (zavedení hráči i streaming media apod.), opět s předpokladem menšího odporu regulátorů.
Jako možný kupec nějaké další ICT firmy se nabízí Microsoft s obří tržní kapitalizací 1,32 bilionu dolarů.
Zdroj: Reuters a další