JavaScript Javu neporáží, to spíš tak jen vypadá

Pozici nejpoužívanějšího jazyka si udržel JavaScript. V každoročním průzkumu JetBrains, kde vývojáři odpovídají na to, jaké tři jazyky užívají nejčastěji, vyšlo pořadí: JavaScript (39 %, loni 40 %), (Java 37 %, loni 34 %) a Python (31 %, růst z loňských 27 %). TypeScript vyskočil z loňských 9 % na letošních 12 %.

JetBrains ovšem současně upozorňuje, že Java je ve skutečnosti pro práci podstatnější. JavaScript totiž řada lidí využívá, ale nemá ho jako hlavní (v tom smyslu, že s ním stráví nejvíce času) a už vůbec ne jako jediný jazyk: to platí pouze pro 17 % uživatelů, zatímco v případě Javy pro celých 44 %.

Co se pak týče trendů do budoucna, očekávat lze nárůst popularity jazyka Go. Na otázku, na jaký jazyk chtějí přejít v horizontu jednoho roku (pokud vůbec takovou změnu plánují, samozřejmě), uvedlo Go 17 % vývojářů v Pythonu a 16 % v Javě. Dále láká Kotlin, Python, Rust a TypeScript. V posledních 12 měsících se také až 30 % vývojářů začalo učit nebo pokračovali ve studiu Pythonu – a v tomto ohledu Python předběhl Javu.

Nejvíce respondentů v průzkumu se považuje za webové vývojáře (69 % back end, 57 % front end), následuje vývoj pro desktopy (35 %) a mobilní aplikace (32 %). V loňském roce vyvíjelo pro desktopy pouhých 15 % respondentů; jak poznamenává The Register, zde bude v číslech tedy zřejmě nějaká chyba, respektive zmatenost, např. letos byla systematicky oslovena jiná skupina (respondentů je více než v minulých ročnících). V menší míře tomu nasvědčuje i výrazný růst vývojářů mobilních aplikací z 27 % na 32 %. Mobilní vývojáři vyvíjejí ve 45 % případů pro Android i iOS, 41 % pouze pro Android a 11 % pouze pro iOS. 28 % uvedlo, že vyvíjí aplikace pro servery/infrastrukturu, 9 % pro IoT nebo vestavěné systémy.

The Register zajímalo, zda bezplatná verze Visual Studio Code ohrožuje byznys JetBrains s IntelliJ IDEA. Odpověď, alespoň dle zástupců JetBrains, zněla, že Visual Studio Code se používá spíše pro tvorbu kódu v JavaScriptu nebo Pythonu, naopak v Javě nebo Scale bývá struktura projektu obvykle komplexnější. Visual Studio Code z pohledu JetBrains není plnohodnotné vývojové prostředí typu IDE. Technologie VSP ve Visal Studie Code je silná z hlediska podpory více jazyků, ale pro jazyky založené na virtuálních strojích Javy představuje určité omezení. Konkurencí pro JetBrains je proto spíše NetBeans nebo Eclipse. Anastassiya Sichkarenko z JetBrains pro The Register současně uvedla, že JetBrains v brzké budoucnosti neplánuje uvést plnohodnotné IDE pro jazyk Rust (viz také: Roste obliba programovacího jazyka Rust) ani cloudové IDE. Zmínila, že Microsoft tak zamýšlel Visual Studio Code, ale nakonec stejně vše funguje jako klasická desktopová aplikace, vývojáři preferují desktop (60 % pracuje na Windows, 50 % na Linuxu a z českého pohledu na MacOS stěží uvěřitelných 44 %) a kvalitní cloudové vývojové prostředí je technicky hodně náročné. Desktopem se výše samozřejmě myslí operační systém, jinak 65 % pro práci preferuje notebook, pouze 33 % stolní PC. (Poznámka PH: Není to divné, zrovna pro práci s kódem je velikost monitoru důležitá, využije se i více monitorů…?)

Součástí průzkumu jsou i (částečně nevážně míněné) otázky na životní styl vývojářů. Pouze 17 % respondentů začíná pracovat v 10 hodin nebo později, vstávají tedy vesměs celkem standardně na budík, a to i v případě, že pracují z domova. Nejčastěji zastoupeným koníčkem programátorů je programování, 58 % respondentů se mu věnuje i mimopracovně ve volném čase. Ale i z takto digitálně žijících profesionálů pouhých 11 % uvedlo, že aktuálně vlastní nějaké kryptoměny.

Exit mobile version