Ransomware pokračuje v poškozování organizací, přičemž více než polovina společností v 26 zemích připustila, že byly ransomwarem v loňském roce napadeny. Tyto útoky jsou stále složitější a účinnější při využívání zranitelností sítě a systému, takže mohou ve společnostech zanechat dalekosáhlý účet za nápravu škod: globální průměr činí více než 15 milionů korun.
Na koho hackeři vlastně míří? Jak uvádí Bílá kniha společnosti Sophos „Nejlepší postupy, jak s firewallem zastavit ransomware“, velikost organizace nehraje žádnou významnou roli. Čtyřicet sedm procent organizací mělo méně než 1000 zaměstnanců, zatímco 53 % mělo více než 1000 zaměstnanců. Žádná země, region nebo vertikální tržní segment proti tomu nejsou imunní.
Důsledky úspěšných napadaní mohou být zničující: útočníci požadují vysoké výkupné, útoky způsobují výrazné narušení provozu a obchodních příležitostí, poškozují pověst společností, způsobují ztrátu dat a v rostoucím počtu případů také citlivých firemních údajů.
V roce 2020 zaznamenaly útoky na servery rostoucí trend. Jedná se o vysoce cílené, důmyslné útoky, jejichž provedení vyžaduje větší úsilí. Jsou však obvykle mnohem závažnější kvůli vyšší hodnotě aktiv, která bývají zašifrována, což může organizace ochromit požadavky na výkupné ve výši několika milionů dolarů. Naštěstí lze těmto typům útoků předcházet pomocí správných osvědčených postupů zabezpečení.
Moderní brány firewall jsou vysoce účinné při ochraně systémů před takovýmito útoky, avšak je nutné dát jim příležitost dělat svou práci. V Bílé knize společnosti Sophos „Nejlepší postupy, jak s firewallem zastavit ransomware“ naleznete další informace o tom, jak tyto útoky fungují, jak je lze zastavit a jak nejlépe nakonfigurovat svůj firewall a síť, abyste byli optimálně chráněni.
Sophos navíc aktuálně v rámci speciální promoakce nabízí až 100% slevu na nový firewall Sophos XG Firewall.
Detekuje ransomware v okamžiku, kdy má zašifrován váš disk, a pokouší se šifrovaným kanálem odselat klíče k dešifrování… 🙂