Kubernetes dnes představuje jednu z nejpopulárnějších technologií – což ukazuje třeba i poptávka po příslušných specialistech a jejich ohodnocení. Nicméně ne každá implementace tohoto systému je stejně efektivní a nevhodné volby mohou naopak znamenat, že se nasazení kontejnerů prodražit např. i proti klasické virtualizaci. Distribuované a škálovatelné prostředí Kubernetes umožňuje podnikům ušetřit náklady na zdroje/infrastrukturu, ale stejně tak je může konzumovat neefektivně.
Několik tipů v této souvislosti přináší technologický analytik a specialista na open source Christopher Tozzi. Zaměřuje se především na konfiguraci jak celého prostředí, tak i jednotlivých úloh. V první řadě doporučuje využívat automatické škálování. To je z hlediska snížení nákladů základní operace, protože pak se na základě požadavků aplikací automaticky přidávají nebo odebírají uzly z clusterů Kubernetes. Rozhodně se vyplatí tuto funkci zapnout a volit distribuce nebo služby Kubernetes, které ji podporují.
Dále stojí za to provozovat co nejméně clusterů. Každý cluster Kubernets totiž vyžaduje vlastní řídicí rovinu a tedy i uzel, který ji bude hostovat (nebo v produkčním prostředí s požadavkem na vysokou dostupnost i více uzlů). Mnohdy se vyplatí vytvořit jediný cluster pro hostování všech pracovních úloh. Samozřejmě, že více clusterů může znamenat lepší zabezpečení, protože zajistí izolaci jednotlivých úloh od sebe, nicméně úlohy lze segmentovat i uvnitř jediného clusteru např. pomocí jmenných prostorů.
Obvykle má smysl definovat omezení zdrojů, tj. vyhradit jednotlivým kontejnerům maximální hodnoty spotřebovávaných prostředků paměti nebo procesoru. Samozřejmě důsledkem může být i problém s výkonem aplikace a např. zhoršení zákaznického zkušenosti. V opačném případě ale při využívání automatického škálování zase hrozí, že aplikace budou vyžadovat stále další zdroje (zde je navíc další riziko v souvislosti s chybami v aplikacích, které mohou vést k úniku paměti).
Rozhodně má smysl využít systém OpenCost, open source nástroj poskytující přehled o nákladech na provoz systému Kubernetes. Je snadný z hlediska instalace i používání, funguje v hlavních distribucích Kubernetes, umožňuje v reálném čase sledovat výdaje a identifikovat i prostředky, jak je snížit.
Speciálně pak stojí za to zkoumat další možnosti při provozu Kubernetes ve velkých veřejných cloudech. Řízené služby EKS, AKS např. umožňují využívat zlevněné virtuálních strojů, byť tyto nabídky mají i nevýhody (hodí se spíše při dlouhodobějším využívání služeb, pro úlohy, kde nevadí přerušení, apod.)
Zdroj: ITProToday a další