Přestože tempo změn nepolevuje, z nejnovějšího indexu digitální transformace (DTI) sestaveného společností Dell Technologies vyplývá, že v mnoha firmách jsou programy digitální transformace stále teprve v počátcích. Digitálně nejméně vyspělou zemí je podle průzkumu Japonsko, naopak nejlépe je na tom Indie.
Více než tři čtvrtiny (78 %) firemních lídrů připouští, že digitální transformace by v jejich organizaci měla mít širší záběr (v České republice 66 %). Více než polovina firem (51 %) se domnívá, že do pěti let budou mít potíže s plněním měnících se požadavků zákazníků (v České republice 84 %), a téměř každé třetí firmě (30 %) stále dělá starost, že jejich organizace bude zaostávat (v České republice 25 %).
Studie ukázala, že digitálně nejvyspělejší jsou rozvíjející se trhy. Nejvyšší příčky globálního žebříčku při tom obsadily Indie, Brazílie a Thajsko. Oproti tomu rozvinuté trhy ztrácejí: nejnižší skóre digitální vyspělosti obdrželo Japonsko, Dánsko a Francie. Česká republika se umístila na 32. místě za svými sousedy Polskem (15.), Německem (24.) a Rakouskem (30.). Rozvíjející se trhy navíc více věří ve svou schopnost „být iniciátorem převratných změn, a ne jejich obětí“ (53 %), v porovnání s pouhými 40 % v rozvinutých zemích.
Druhý index digitální transformace navazuje na vůbec první index digitální transformace sestavený v roce 2016. V porovnání těchto dvou let je zřetelně vidět, že pokrok přichází jen velice pomalu a že se organizacím nedaří držet krok s prudkým tempem změn. Procento organizací zařazených do kategorie Implementující se sice zvýšilo, ale na vrcholu nedošlo k žádnému pokroku. Téměř čtyři z deseti (39 %) firem stále spadají do dvou digitálně nejméně vyspělých skupin (Zaostávající a Následovníci).
Ze zjištění také vyplývá, že firemní lídři stojí na pokraji krize sebedůvěry a že 91 % z nich brzdí přetrvávající překážky. Mezi pět hlavních překážek úspěchu digitální transformace patří:
- Obavy v oblasti ochrany dat a zabezpečení (posun z 5. místa v roce 2016, v České republice na 7. místě)
- Omezené rozpočty a zdroje
- Nedostatek vhodných dovedností a zkušeností interních pracovníků
- Regulace a změny v legislativě (posun z 9. místa v roce 2016)
- Nerozvinutá digitální kultura
Téměř polovina respondentů (49 %) se domnívá, že jejich organizace bude mít během příštích pěti let potíže s prokázáním své důvěryhodnosti (v České republice 72 %). Téměř třetina (32 %) nevěří, že jejich vlastní organizace dokáže plnit příslušné předpisy, jako je obecné nařízení EU o ochraně osobních údajů (v České republice 28 %). Každý třetí respondent nevěří, že jeho vlastní organizace dokáže ochránit data zaměstnanců nebo zákazníků (v České republice 29 % v případě dat zaměstnanců a 36 % v případě dat zákazníků).
Lídři uvádějí stejné priority a investice na podporu budoucí transformace. Patří mezi ně větší zaměření na pracovní sílu, zabezpečení a IT. 46 % z nich rozvíjí digitální dovednosti a schopnosti svých interních zdrojů, například tím, že všechny své zaměstnance učí programování, což představuje nárůst oproti 27 % v roce 2016.
Nejdůležitější technologické investice pro období následujícího roku až tří let:
- Kyberbezpečnost
- Technologie internetu věcí
- Vícecloudové prostředí
- Umělá inteligence
- Přístup orientovaný na výpočetní prostředky