Digitalizace je v českých podnicích na vzestupu. Nějakou formu podnikového informačního (ERP) systému používalo v roce 2022 již téměř 40 % firem nad deset zaměstnanců, nejvíce z řad velkoobchodu, IT a telekomunikací.
Investice do systému se pohybovaly v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních firem po více než 1,2 milionu korun u velkých. Tato i další data přináší studie „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.
Český trh s podnikovými informačními systémy vygeneroval v loňském roce tržby přes osm miliard korun a navázáno na něj bylo odhadem kolem 7 000 pracovních míst. Nějakou formu ERP systému využívalo 37,7 % firem s více než deseti zaměstnanci, přičemž u těch velkých s více než 250 pracovníky šlo o drtivou většinu – 92,7 %. Největší penetraci měly ERP systémy v segmentech velkoobchodu, IT a telekomunikací, nejméně naopak v pohostinských službách a stavebnictví. V rámci Evropské unie patří Česko k průměru, nejvíce jsou podnikové informační systémy využívány v Belgii a Portugalsku, na chvostu uživatelů je naopak Maďarsko a Rumunsko.
Trh s ERP systémy v důležitém segmentu malých a středních firem v roce 2022 víceméně kopíroval makroekonomický vývoj: „První pololetí bylo pro malé a střední firmy v podstatě odrazem předchozích dvou let, tedy ve znamení růstu. Ovšem v druhém pololetí nastal zlom a také trh malých a středních firem začal být velmi volatilní, zcela nepředvídatelný, s pohyby nahoru i dolů,“ komentuje loňský rok výkonný ředitel Asseco Solutions Jiří Hub a dodává: „Ke konci roku se míra ekonomické aktivity opět zvedla a pomohla ho zakončit úspěšně, ale toto nemůžeme považovat za trend. Myslím, že rok 2023 bude též bezesporu komplikovaný.“
Malé a střední firmy investovaly podle dat Asseco Solutions v roce 2022 do ERP systému v průměru 269 000 korun a implementace trvala zhruba tři až šest měsíců, u velkých byla částka vyšší – 1,2 milionu korun – a implementace zabrala přibližně jeden rok. O téměř 23 % meziročně narostl počet pronájmů licencí, který oproti jejich nákupu přináší uživatelům větší flexibilitu i úspory na nutné pracovní síle z řad IT odborníků.
Mezi nejpoužívanější ERP systémy na českém trhu se řadí v závislosti na velikosti firmy POHODA od STORMWARE, HELIOS od Asseco Solutions a SAP. Potenciální klienti se při výběru systému nejvíce ohlížejí na jeho uživatelskou přívětivost, bezpečnost a servis, naopak nejméně je zajímá vizuální stránka softwaru. Největší motivací pro zavedení je vyšší efektivita práce a úspora nákladů.
Jen čtyři procenta oslovených podniků již loni využívala v informačních systémech umělou inteligenci či strojové učení, což vzhledem k aktuálnímu dramatickému rozvoji těchto technologií naznačuje značný růstový potenciál v rámci probíhajícího roku 2023. I ten pravděpodobně bude pro podnikatelský sektor velice náročný, přičemž právě digitalizace procesů a řízení spojená s vyšší efektivitou jsou jednou z odpovědí na ekonomické výzvy, které firmy, ale i veřejný sektor letos čekají.
Zdroj: Asseco Solutions