Kelly Herrell ze společnosti Hazelcast uvádí ve svém komentáři na InformationWeek, že centralizace do cloudu nevytváří dostatečné zdroje pro zpracování dat generovaných Internetem věcí. Množství dat roste rychleji než výpočetní výkon, úložné i síťové kapacity.
Zůstaneme-li u IoT nebo dat generovaných na jiných koncových bodech, dále se dnes zpracování méně než 10 % z nich. Má-li se situace změnit, cloud to neutáhne. Herrell proto uvádí odhady, že do roku 2025 bude 59 % dat generovaných zařízeními IoT zpracováváno na platformách edge computingu. Kromě jiného do hry vstupuje i čas; mají-li být data využívána v reálném čase, je ideální je zpracovávat přímo na místě, kde byla vytvořena. Dodavatelé cloudu a datových center budou tedy podle Herrella svoji nabídku stále častěji doplňovat i o nějakou nabídku „hranové“ infrastruktury v podobě fyzických výpočetních prvků. Objeví se hranová datová mikrocentra. Část dat bude zpracovávána přímo zde a reakce případně ihned odesílány zpět do zařízení nebo jinde k použití, aniž by výpočty probíhaly dále v cloudu/klasických datových centrech. Tyto infrastruktury budou vyžadovat nové komunikační protokoly a standardy rozdělující data dle povolené latence. Řada z těchto procesů bude probíhat asynchronně. V některých případech budou taková mikrocentra určena i pro zpracování dat se zvláštním režimem (citlivá data, která nelze zpracovávat přeshraničně apod.).
Herrell se dále domnívá, že hlavním problémem v této oblasti je nedostatek standardů a zaběhnutých architektur. Zařízení IoT jsou velmi heterogenní, navíc výpočetní zdroje v rámci edge computingu by mohlo souběžně využívat více podniků i poskytovatelů služeb. Každopádně se edge computing může stát novou disruptivní technologií pro všechny, kdo ve velkém využívají systémy IoT nebo poskytují takové služby zákazníkům.
Viz také: Edge computing, cloud a datová centra