Zavedení cloudové platformy je základem digitální transformace a poskytuje organizacím flexibilitu, kterou potřebují k udržení konkurenceschopnosti na dnešním rychle se měnícím trhu. I když síla cloudu umožňuje podnikům se rychle přizpůsobit vyvíjejícím se požadavkům, přináší také výzvy, které musí bezpečnostní týmy zvládnout. Patří k nim například ochrana citlivých dat, soulad s předpisy a udržení přehledu a kontroly ve stále složitějších hybridních a multicloudových prostředích. 76 % organizací přitom pro to nemá dostatek odborných znalostí a lidských zdrojů. Vyplývá to z nejnovější studie 2025 State of Cloud Security Report společností Cybersecurity Insiders a Fortinet.
„Zavádění cloudu nadále definuje provoz IT, přičemž hybridní a multicloudové modely se stávají hlavními strategiemi pro většinu organizací. 82 % dotázaných organizací nyní využívá cloudová prostředí k dosažení větší škálovatelnosti, flexibility a odolnosti. Za tímto účelem vzrostlo zavádění hybridního cloudu na 54 %, což organizacím umožňuje integrovat lokální systémy s veřejnými cloudovými platformami,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.
Výzvy v oblasti zabezpečení cloudu
Zavedení cloudu sice nabízí značné výhody, ale přináší také značné bezpečnostní problémy. 61 % respondentů uvedlo, že obavy o bezpečnost a dodržování předpisů jsou pro ně největší překážkou při zavedení cloudu. Mezi nejpalčivější problémy patří chybná konfigurace, nedodržování předpisů a úniky dat, zejména s rozšiřováním hybridních a multicloudových prostředí.
K těmto problémům se přidává nedostatek dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ohromujících 76 % organizací hlásí nedostatek odborných znalostí a lidských zdrojů v oblasti cloudové bezpečnosti, což omezuje schopnost nasadit a spravovat komplexní bezpečnostní řešení. Tento nedostatek zdůrazňuje nejen potřebu cíleného školení a zvyšování kvalifikace, ale také potřebu přehodnotit strategie nasazení cloudu, aby se snížila složitost a zvýšila účinnost zabezpečení.
Klíčovým řešením je jednotná cloudová bezpečnostní platforma
Zpráva klade důraz na implementaci strategie jednotné cloudové bezpečnostní platformy, která by tyto problémy řešila. „Organizace jsou proto vyzývány, aby investovaly do nasazení jednotné cloudové platformy. Ta by přitom měla v ideálním případě poskytovat komplexní ochranu a přehled, který organizacím pomůže plně porozumět jejich cloudovému prostředí, lépe ho provozovat a zvýšit účinnost zabezpečení – to vše při současném snížení složitosti,“ dodává Ondřej Šťáhlavský.
Zvyšování investic do zabezpečení cloudu
Na zabezpečení cloudu v současnosti připadá v průměru 35 % celkových výdajů na zabezpečení IT, což odráží rostoucí význam ochrany hybridních a multicloudových prostředí. Vzhledem k tomu, že bezpečí cloudu je nyní pro organizace nejvyšší prioritou, plánuje 63 % z nich v příštích 12 měsících navýšit své rozpočty.
Vytváření odolné cloudové bezpečnostní pozice
Rostoucí složitost dnešních hybridních a multicloudových prostředí vede k naléhavé potřebě proaktivních strategií pro řešení jejich vyvíjejících se problémů. Mezi kritické kroky patří:
• Využití jednotných platforem pro zjednodušení správy zásad a zajištění konzistence napříč prostředími
• Investice do školení s cílem překlenout nedostatek dovedností v oblasti kybernetické bezpečnosti
• Využití platformy typu CNAPP, která kombinuje pokročilé nástroje pro ochranu kloubových aplikací, správu konfigurace, zabezpečení kontejnerů a detekci a potlačení hrozeb
• Využívání end-to-end šifrování a automatizované nápravy rizik ke zlepšení ochrany dat
Navíc nové trendy, jako je integrace detekce hrozeb pomocí umělé inteligence, vzestup edge computingu a rostoucí důraz na zero-trust architekturu, budou určovat další vlnu cloudových bezpečnostních řešení.