Mezinárodní konference AWS Cloud Day Prague přinesla novinky zejména v oblasti AI, o kterých zástupci hovořili jak na hlavní přednášce, tak byly následně probírány odděleně v paralelních blocích. ITBiz byl jedním z mediálních partnerů.
Úvodní slovo měl Tibor Kolejak, generální ředitel AWS pro Českou republiku a Slovensko. Sdělil, že AWS je jedním z mála způsobů, jak se dostat ze své ulity a najít cestu ven. Nejdůležitější je dnes flexibilita, protože AI má spoustu odstínů.
AWS založili v Praze pobočku v roce 2021 a dnes mají přes sto partnerů, v Česku a na Slovensku už 250 tisíc vývojářů a 30 tisíc jich se dnes učí AI.
Hlavní novinkou je Amazon Transcribe, který nyní podporuje streamingový překlad v češtině a slovenštině. Spolupracují s výzkumným ústavem, protože kvalita AI je závislá na jazykovém modelu.
Mezi naše velké zákazníky AWS patří například TV Prima, Škoda Auto nebo innogy. Při nasazování mají u AWS specifickou metodu, jak řešit zákaznické problémy. Jejich potřebu kladou do centra , snaží se k ní dostat a kvůli tomu sjednocují zákaznický a vlastní tým do jednoho.
V AWS si berou závazek nacházet pro zákazníky budoucnost a podporují startupy.
Ohledně životního prostředí hodlají krýt spotřebu do roku 2025 z obnovitelných zdrojů a vody být „water positive“ do roku 2030.
AWS stojí u zrodu AI
Anu Sharma, ředitelka AWS Bedrock Experience and Tools zahájila svoji řeč výrokem spisovatele scifi Arthura C. Clarka, a sice že každá pokročilá technologie je stěží rozpoznatelná od magie. Průmyslová revoluce začala v 19. století, tranzistor byl vyvinut v roce 1947, internet přišel koncem 60. let 20. století. Éra AI plně odstartovala v roce 2023, kdy byly uvedeny základní (foundation) modely a generativní AI. Umělá inteligence dnes pomáhá v řadě odvětví, včetně medicíny a finančnictví.
Generative AI Stack pak je sadou aplikací, které doplňují FM a LLM. AWS je podle Anu Sharmy nejlepším využitím GPU od Nvidia, a proto také na nich v projektu CEIBA postavili superpočítač. Rovněž pro generativní AI vyvinuli vlastní čipy pro deep learning, které mají o 50 % nižší energetické nároky.
Boj s kyberkriminalitou
Lucie Řehák Novotná se v AWS zabývá bojem s kyberkriminalitou a finanční kriminalitou, zejména praním špinavých peněz. Zákazníky jsou tudíž finanční instituce a organizace Fintech. Zatím mají úspěšnost v zamezení praní špinavých peněz 95 %; ročně se tak vypere až 5 % globálního HDP. Zasažená organizace buď ztratí peníze, zákazníka, nebo dojde k nevratnému poškození aktiv. Při odhalování jde také o rychlost odezvy, maximální bezpečnost, auditovatelnost a řiditelnost.
Generativní AI stack
Opírá se o rozhraní Amazon Bedrock, které dává široký výběr modelů, protože jeden by pro řešení všech problémů nevyhověl; Bedrock proto dává volbu řešení. Například pro AI, která umí odpovídat, je klíčovým momentem komunikace aplikace se zákazníkem. Platí také rovnice, že dobrá (správná, případně vyčištěná…) data umožňují dobrou AI. Každý moderní byznys je dnes založen na datech a je zapotřebí mít obsažnou sadu datových zdrojů a služeb, včetně data lakes a databází. Amazon Bedrock je pro zákaznického úpravu byznysu klienta velmi dobrou volbou a pomáhá data chránit a udržet je jako privátní. Klasickým postupem při vytváření vlastní AI je volba modelu, nástroje a LLM. AWS se také dušuje, že zákaznická data k učení vlastních modelů nepoužívá.
Zákazník Moneta Money Bank
Klára Starková, COO Moneta Money Bank, stručně představila dlouhodobou strategii banky. Byla jako první, která založení účtů a hypotéky přes internet a iniciovala sdílení bankomatů. Strategickou iniciativou Monety je přechod do cloudu, sdílený vývoj v cloudu, digitální asistenty a odhalují i podvody. Letos (2024) mají přejít do cloudu kompletně, kromě aplikací které běží na Exadata a AS/400. Díky přechodu do cloudu lépe odolávají útokům DDoS, mají plně segmentované prostředí a využívají Amazon Bedrock.
„Afterparty“ – malá populace, malá data
Na následném setkání s IT novináři znovu zdůraznil Tibor Kolejak, generální ředitel AWS pro Českou republiku a Slovensko, rozmanitost a flexibilitu v rámci využívání různých modelů AI.
Následovalo představení spolupráce s KInIT (Kempelen Institute of Intelligent Technologies), který využívá první velký neuronový jazykový model pro slovenštinu. Problém nejen slovenštiny, ale i češtiny a dalších jazyků zemí s malou populací je, že oproti (zejména) angličtině negenerují velká množství dat.