Analýza dat přibližuje sport divákům, ale dnes v něm i přímo rozhoduje o úspěchu

Zdroj: Pixabay, Pixabay License

Provozovatelé sportovních akcí, organizátoři, majitelé sportovních týmů, trenéři i samotní sportovci dnes pro svůj úspěch ve stále větší míře potřebují shromažďovat a analyzovat data. Využití takových technologií, jako je cloud, umělá inteligence či strojové učení, je ve sportu aktuálně horkým trendem. Zajímavé příklady byly prezentovány na technologické konferenci Oracle, která po dvou letech opět proběhla v Praze za osobní účasti zájemců o moderní technologie.

Partnerství v oblasti sportu dnes navazuje stále více technologických firem a společnost Oracle není výjimkou. Řada značek se spojuje se sportem nejen proto, že ho sleduje hodně lidí, ale i kvůli tomu, s jak silnými emocemi souvisí. Oracle například tvrdí, že sport poskytuje ideální platformu, na které může vyprávět svůj technologický příběh způsobem, s nímž se lidé, a tedy i potenciální zákazníci, mohou ztotožnit. Provozují například investiční poradenství? A nechtěli by analyzovat rizika pomocí řešení, které se osvědčily při rozhodování týmům Formule 1?

Moderní technologie například umožňují při televizních přenosech poskytovat takové informace, jako je pravděpodobnost gólu (nebo jiné události) na základě informací o konkrétním hráči, týmech, situaci a dalších faktorech. Tyto predikce lze poskytnout na základě obrovského množství uložených dat, která jsou navíc velmi rozmanitého původu. Zahrnují data historická (původně analogová), strukturovaná i nestrukturovaná. Tato data bylo třeba připravit pro algoritmy strojového učení, spustit příslušný model, vygenerovat předpověď a samozřejmě ji také zobrazit způsobem, který by byl pro diváka smysluplný a přínosný. Samotnou předpověď a další informace je navíc třeba poskytnout v reálném čase.

V britské fotbalové Premier League tak technologie Oracle sleduje pozice všech hráčů, když jejich tým drží míč, a naopak, když ho ovládá soupeř, a na základě toho upozorňuje fanoušky na rozdíly v organizaci obou týmů při útoku i obraně. Diváci mají dále k dispozice průběžné předpovědi výsledků zápasu, a to na základě 100 000 simulací vždy provedených pro jeho zbývající část, a funkci, která zobrazuje pravděpodobnost, že tým, který zrovna drží míč, střelí v následujících 10 sekundách gól. Právě Oracle jako společnost historicky specializovaná na databáze a v současnosti i na cloudové výpočetní a analytické platformy zde tedy může ideálně demonstrovat přednosti svých technologií.

Data ale rozhodují i o samotném sportovním výsledku. Například tým Formule 1 Red Bull Racing Honda používá technologii Oracle k provádění obrovského množství simulací, které mu pomáhají optimalizovat a přijímat rozhodnutí přímo během závodu. Basketbalový tým Golden State Warriors zase využívá řešení, které sdružuje data z tréninkových akcí s daty z probíhajícího utkání. Vytváří tak přehled výkonnosti jednotlivých hráčů, který trenéři používají k úpravám herní strategie na hřišti. A fotbalový klub Seattle Sounders FC proto, aby mohl předvídat sestavy hráčů, výkonnost a herní strategii, zpracovává miliony živých datových bodů.

Analýzu dat dnes samozřejmě jako podklad pro své rozhodování využívají ve sportu také rozhodčí.
Ukázkovým příkladem role dat v současném sportu je jachtařský závod SailGP. Všechny závodní lodě jsou v tomto případě naprosto stejné, takže konečný výsledek závisí výhradně na dovednostech týmů a jejich trenérů. Všem týmům poskytuje data v reálném čase cloudová platforma Oracle Cloud Infrastructure. Závodníci i trenéři si mohou vytvářet a přizpůsobovat vlastní datové panely založené na analýze dat ze senzorů lodi (30 000 datových bodů za sekundu), dále tato data podle svého uvážení kombinovat a na jejich základě se rozhodovat. Data jsou v tomto případě dokonce otevřená, takže lze sledovat i údaje, a tím nepřímo i strategii, konkurence. Stejná technologie je určena pak i pro fanoušky akce.

ITBiz.cz

Exit mobile version