Akciové trhy jsou momentálně pod silným tlakem v důsledku obav z celních válek a navíc procházejí významnými turbulencemi s tím, jak se zájem investorů přesouvá mezi jednotlivými regiony. Dosud ale platí, že americké akcie jsou oproti zbytku světa poněkud „nadceněny“ ve smyslu poměru ceny k dosahovaným ziskům. Jinak řečeno, investoři u nich předpokládají vyšší růstový potenciál. Může se to týkat i očekávaného dopadu umělé inteligence. Analýza Goldman Sachs v této souvislosti uvádí, že největší dopad na produktivitu bude mít zavádění AI v těch (cca) nejvyspělejších ekonomikách: konkrétně je zmiňováno Japonsko, Hongkong, USA, Izrael, Velká Británie, následuje eurozóna jako celek a Singapur. Ve všech těchto zemích/oblastech má být potenciální přínos umělé inteligence celkem podobný a situace na akciovém trhu se tím tedy zřejmě vysvětlit nedá. Navíc vyšší nacenění amerických firem přetrvává, i když se neberou v úvahu největší technologické firmy, dodává ve svém komentáři Jiří Soustružník, vedoucí výzkumu akciových trhů v Patria.cz.
Co se týče samotného vyššího dopadu AI na vyspělé ekonomiky, podle dalších názorů jde o to, že přínosy jejího zavádění budou mnohem menší tam, kde jsou nižší náklady na pracovní sílu.
Prognóza Fidelity International očekává, že letos ještě umělá inteligence nebude představovat žádný bod zlomu ve smyslu výraznějšího zvýšení ziskovosti firem. Samozřejmě převažuje očekávání pozitivního dopadu nad negativním, nicméně 72 % dotazovaných analytiků (tj. lidí specializujících se na určitou společnost) předpokládá pro příštích 12 měsíců dopad AI v úhrnu nulový/neutrální. Přitom před rokem předpokládalo pozitivní vliv mírně větší procento respondentů. Z analýzy Fidelity dále plyne, že dopad AI je prozatím nejvyšší v činnostech, které jsou značně automatizovány už nyní – zákaznický servis, kancelářské/administrativní činnosti, HR, marketing. Výnosy zvyšuje IT pro technologické firmy (míněno nejen dodavatele těchto řešení), finanční sektor, provozovatele komunikačních služeb a segment zdravotnictví/farmacie (zde i další automatizace vývoje léků). Naproti tomu v oblasti automatizace výrobních linek nebo robotiky je dopad AI nad stávající automatizaci zatím relativně malý. Totéž podle dalších analytiků platí třeba pro oblast těžby, utilit a další „klasické“ průmyslové obory.
Investor Jim Chanos zdůrazňuje, že umělá inteligence dosud dělá pravý opak toho, co slibuje – zvyšuje tedy náklady. Stávající investice do AI mají často pochybnou návratnost, na druhé straně firmy poskytující související technologie budou generovat mnohem nižší zisky, než se od nich nyní očekává (nižší růstový potenciál).
A co se týče rozdílného dopadu AI na největší technologické firmy. Vítězem na jedné straně je samozřejmě NVidia; Stacy Rasgon, analytik společnosti Bernstein, zdůrazňuje její velké výhody před konkurencí – produkce dodatečného hardwaru vedle samotných čipů, ekosystém, software; kromě ceny procesoru hrají pro TCO velkou roli i náklady na energii, a zde NVidia není oproti konkurenci nijak drahá.
Naopak poraženým až dosud byl Apple, který neměl v této oblasti co nabídnout kromě zastaralé (ve srovnání s populárními modely LLM) Siri. Nicméně v Applu došlo v této souvislosti už i k personálním změnám ve vedení společnosti. Lance Ulanoff z TechRadaru ovšem poznamenává, že obchodnímu modelu Applu by příliš neuškodilo, pokud by využíval AI od třetí strany. Nakonec byznys firmy je oproti Microsoftu, Googlu nebo Facebooku stejně „posunutý“ a víceméně závislý jen na prodeji iPhonů…
Zdroj: Patria.cz a další