Tempo změn se neustále zrychluje a ekosystém obklopující náš telekomunikační průmysl prosperuje na základě inovací prostřednictvím otevřené spolupráce. Vzhledem k přetrvávajícím provozním a ekonomickým výzvám poskytovatelé služeb v zájmu udržení své konkurenceschopnosti balancují mezi obchodními přínosy a nutností se přizpůsobovat probíhajícím změnám. Mnoho podniků řeší i transformaci svých zákaznických a obchodních procesů, aby se z poskytovatelů telekomunikačních služeb stali digitálními technologickými společnostmi. V roce 2025 se poskytovatelé služeb budou zaměřovat na tato klíčová témata:
Podpora komerčního úspěchu a rozšíření 5G
Zavádění sítí nové generace (5G) pokračuje po celém světě, přičemž se klade větší důraz na identifikaci úspěšných obchodních modelů i na rozšíření pokrytí. Zatímco konkurenční boj o vedoucí postavení v oboru je tvrdší než kdykoli předtím, obchodní úspěch je poněkud pomalejší, než se očekávalo. Pro plné využití potenciálu 5G se bude potřeba znovu zaměřit na nové provozní metodiky, inovativní obchodní příležitosti i nová partnerství.
Využití AI k efektivnějšímu podnikání a využití zdrojů
Umělá inteligence (AI) již v posledních několika letech dosáhla významného pokroku a v roce 2025 bude tato dynamika pokračovat obrovskou rychlostí a bude mít větší dopad na naše životy, zejména v oblasti telekomunikací. AI se dobře hodí pro distribuovanou povahu telekomunikačních sítí, umožňuje automatizovat řízení životního cyklu a poskytuje přehled o všech segmentech technologií, zařízeních a službách. AI je připravena urychlit nabízení inovativních služeb a zároveň zlepšit efektivitu podnikání a využití zdrojů. I když některé společnosti mohou díky AI dosáhnout značných ročních zisků, vedení by si mělo stanovit realistické cíle pro zvýšení produktivity a provozní efektivity prostřednictvím AI a podle toho ji implementovat v rámci celého podniku. Organizace, které budou ochotny se zaměřit na změnu a rychle přijmout AI, probíhající změny přežijí.
Využití pozorovatelnosti pro autonomní infrastrukturu
Pozorovatelnost umožňuje na datech založený přístup k automatizaci infrastruktury napříč hardwarem, softwarem i cloudovými implementacemi. Data jsou novým rozlišovacím znakem budoucí hodnoty poskytovatelů služeb. Kombinace prediktivní analýzy, generativní AI a otevřených rozhraní API umožňuje poskytovatelům služeb komunikovat se svými daty a poskytovat poznatky a provozní doporučení společně s automatizací v uzavřeném cyklu.
Poskytovatelé služeb v posledních letech uplatňují AI ve svých páteřních mobilních a drátových sítích a budou hledat způsoby, jak nasadit AI také v sítích typu RAN k dynamickému řízení frekvencí, sektorů a základnových stanic, a zlepšit tím efektivitu, spotřebu energie i výkonnostní ukazatele. Podobně generativní AI a AIOps (postupy, která aplikují AI na IT operace) umožňují prediktivní údržbu, analýzu příčin a inteligentnější rozhodování, s bezpečnostními prvky pro ochranu soukromí a dodržování předpisů.
Položení základů pro 6G
Poskytovatelé služeb přistupují k nové generaci mobilní architektury (6G) pragmatičtěji a zaměřují se na zlepšení svých obchodních výsledků. Definování 6G zahrnuje více než jen infrastrukturu – vyžaduje zapojení širšího ekosystému průmyslových subjektů, což předpokládá strukturální a kulturní změny v celém hodnotovém řetězci. Tento na spolupráci založený přístup bude klíčový pro inovace a zajištění, aby technologie splňovala budoucí požadavky.
Hlavní oblasti zájmu telko průmyslu ve 2025
Rostoucí ekosystém telekomunikačního odvětví se v příštím roce zaměří zejména na tyto oblasti: klíčové aspekty odlišení 6G od schopností 5G, distribuované architektury s autonomní infrastrukturou řízenou AI, podporu nových způsobů spolupráce pro urychlení transformace, a otevřená rozhraní API pro zefektivnění interakcí mezi více systémy a nabídku nových služeb.
V hledáčku budou i horizontální platformy pro zmírnění rizik a zlepšení provozní konzistence, vývoj virtuálního rozvrstvení sítě (network slicing) pomocí odvozování AI pro inteligentní připojení, a kompletní udržitelnost jako hlavní hnací sílu sítí nové generace.
Předmětem velkého zájmu bude i integrace všech technologií fotonických a jiných než pozemních sítí (NTN) a zkoumání nových možností využití, mezi které patří poutavé zážitky z AR/VR/XR (rozšířená a virtuální realita), precizní určování polohy, pokročilá autonomní vozidla (V2X), integrované snímání – situační povědomí, nebo energeticky účinné integrace IoT.
Klíčem bude open source
V roce 2025 bude při řešení inovací, flexibility, předvídatelnosti a nezávislosti v tomto rychle se vyvíjejícím prostoru hrát klíčovou roli open source. Cesta k 6G se zaměří na využití umělé inteligence a automatizace k uvedení nových, na datech založených služeb a splnění ambiciózních cílů udržitelnosti. V našem stále dynamičtějším světě bude tato cesta vyžadovat pragmatický, promyšlený a neustálý vývoj, aby se odlišila a vynikla z davu, a zároveň zajistila obchodní hodnotu napříč odvětvími a geografickými oblastmi.
Autor: Ian Hood, CTO pro technologie pro oblast telekomunikací ve společnosti Red Hat