Abacus Servery 2022 – jeden procesor stačí

Společnost Abacus Electric uspořádala v Konferenčním centru City v Praze Na Pankráci tradiční konferenci Abacus Servery.

Úvodní, asi hodinovou přednášku měl Jan Petrák z Abacus Electric, který je také duchovním otcem prodeje a výroby serverů u této firmy, která je sestavuje a dodává do menších až středně velkých firem (SMB) a datových center. Kromě montáže vlastních serverů se Abacus Electric orientuje na značku Supermicro. Za svoje motto považuje Jan Petrák heslo, jaké mají v muzeu Delta Airlines v americké Atlantě: „Podnikáme ve vysoce konkurenčním prostředí a jediné, čím se odlišujeme, je kvalita služby.“ Dále uvedl, že Abacus Electric má jeden z nejlepších webových konfigurátorů, a že umějí servery dodat s procesory Intel, AMD, ARM, ale i IBM Power PC (dnes už s Power PC 10). Servery Abacus jsou konstruovány tak, aby jejich rozšiřování nečinilo potíže, a bylo možno je dovybavit standardními rámečky. Konfigurátor serverů automaticky spočítá i jejich spotřebu. Abacus má dostatečný sklad a online informace přímo od výrobců, čímž se vyrovnávají s nestabilitou dodávek. Dnes však už je většina dílů spíše v přebytku. Jediné, co teď může podle Petráka způsobit vrásky, je kurz dolaru. Ohledně dodávek od Supermicro je také třeba dát pozor na konfiguraci, kterou po zadání do výroby není možno po delší době od objednávky měnit.
Co se týče procesorů AMD Epyc, ukázal Jan Petrák jejich architekturu, která spočívá v „dlaždicové“ metodě, takže nejsou na jednom čipu a lze ve výrobě plynule zvyšovat jejich výkon. Nevýhodou oproti tomu je, že vzrůstá i příkon a potřeba chlazení; vzduchové už přestává stačit.
K vlastní konstrukci serverů Jan Petrák poznamenal, že vzhledem k vzrůstajícímu počtu jader už je zbytečné osazovat servery dvěma procesory, stačí jeden. Na dotaz z pléna pak doplnil, že jedinou potíží mohou být základní desky starší konstrukce, které potřebují k obsluze plného počtu periferií (síťové karty apod.) plně osazenou desku oběma procesory.
Nakonec Jan Petrák ukázal, oč je rozhraní NVMe rychlejší (NVMe = PCI Express x 4g3 = 4GB/s, resp. x 4g4 = 8 GB/s), než starší sATA (768 MB/s).
Po Janu Petrákovi vystoupil Frederik Haak, Kioxia, SSD Marketing Head, dále Jan Ondruš za Asus duvedl, že Asus nejsou jen herní počítače, ale že Asus patří mezi nejvíce rostoucí výrobce serverů nejen na českém trhu. Ron MacLeod z Graid Technology seznámil s hardwarovým RAID pro NVMe SSD s využitím karet GPU, Pavel Zmítko prezentoval Western Digital a Jiří Lundák z Post Bellum připomněl ve své případové studii nazvané „Příběhy, na které se zapomnělo, nebo mělo zapomenout“, tak abychom o ně opravdu nepřišli – šlo o diskové pole Open-e Jovian DSS, které splnilo požadavky
Partnery konference Abacus Servery 2022 byly značky Abacus, Kioxia, a Supermicro, Western Digital, Gigabyte, Asus, Qsan, AMD, Graid, Zutacore, Open-e Jovian DSS.


Jan Petrák, Abacus Electric

Exit mobile version