V závěru minulého měsíce a první červencový týden byly pohledy zaměřeny na Windows 7 více, než bylo v předchozím období obvyklé. Kromě oficiálních čísel Microsoftu o prodejích a stoupající tendenci 64itové verze rozvířily dění především údajně uniklé prezentace popisující plánované technologie v připravovaném systému Windows 8. Ať už jde o záměr či ne, otázkou zůstává, jaký dopad to může mít na další rozšiřování té stávající verze. Podle všeho může být Microsoft zatím klidný.
Doporučujeme: 6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře
Může připravovaná verze Windows, která je zatím spíše na papíře než v kódu, navíc necelý rok po zahájení prodeje té předchozí, vzbudit pochybnosti o smyslu a nutnosti upgradu? Na jednu chvíli to může vypadat, že ano. Série dokumentů popisujících plány v rámci Windows 8, které koncem června unikly na internet, totiž naznačuje několik významných změn, kterých bych chtěla společnost Microsoft s další verzí svého systému realizovat.
Především by vedle sebe měly existovat tři kategorie počítačů – klasický počítač, speciální hub propojujících všechna zařízení v domácnosti a zařízení nápadně připomínající iPad z dílny Applu. Přímo do Windows by měla být například zabudována také online prodejna aplikací, opět ve stylu Applu, a zákazníci by také mohli využívaz zcela přenosný uživatelský profil.
Významně by mělo být změněno také chování samotného počítače s Windows 8. Ten by měl neustále snímat pohyby, rozpoznávat obličej a plynně tak reagovat na chování uživatele. Pokud například vstoupí do místnosti, počítač by se měl automaticky nastartovat a po usednutí uživatele za stůl by ho na základě rozpoznání obličeje měl přihlásit. Zcela by tak odpadlo čekání před tím, než je možné s počítačem začít pracovat. Důraz by měl být kladen také na bezprostřední zážitek při práci se zařízením nové generace, jakým je již zmíněný tablet.
Voda na mlýn pochybností
Přestože Microsoft oficiálně nepotvrdil ani nevyvrátil pravost uniklých dokumentů a záležitost odmítl komentovat, média po atraktivních informacích sáhla a během několika dnů rozvířila diskusi o novém směřování operačního systému. A to by v jisté rovině mohlo mít negativní dopad na rychlé rozšiřování Windows 7.
V současné době je mnoho společností ve fázi plánovaní přechodu na Windows 7 nebo hodnocení jeho možných dopadů, přičemž často jde o přechod z téměř 10 let starých Windows XP. V důsledku nevydařených Windows Vista totiž řada firem upgrade na novou verzi systému odložila. Současně si tak zpravidla ponechaly stávající hardwarové vybavení a následná nepříznivá ekonomická situace navíc investice do jeho inovace ještě více oddálila.
Opravdu nesmrtelná XPéčka?Možná až bizardně pak může vyhlížet představa, že by Windows XP ve velké míře přečkala rok 2012 a byla dále aktivně využívána. Už skutečnost, že podpora tohoto systému se SP2 (Service Pack 2) bude ukončena v průběhu tohoto týdne, by měla společnosti zvažující tuto alternativu přimět k velmi pečlivému zvážení všech okolnosti. Neúprosně se totiž blíží také okamžik, kdy Microsoft ukončí veškerou podporu tohoto systému. Stát by se tak mělo v roce 2014.
Podle analytiků je však nepravděpodobné, že by se velká část ze spekulovaných funkcí či vylepšení v nových Windows vůbec objevila. Stejné to ostatně bylo i v minulosti, kdy řada nápadů také nebyla realizována. Za všechny lze zmínit například souborový systém WinFS, který se měl objevit již ve Windows Vista.
Microsoft se ostatně právě z této verze systému poučil a ve výčtu chystaných novinek je velmi zdrženlivý. Namísto opěvování oku lahodících funkcí, které s velkou pravděpodobností nemohou být z časových důvodů realizovány, se nyní soustředí především na vývoj vyladěného a spolehlivého systému. V neprospěch výše zmiňovaných funkcí v rámci Windows 8 navíc hovoří současný trend jednoduchosti. Aby si Microsoft dokázal udržet pozici vůči připravovanému systému Chrome OS z dílny Googlu, který by se měl objevit již příští rok, musí mít tuto skutečnost na paměti. Příliš mnoho funkcí by se totiž mohlo negativně projevit na funkcionalitě.
Na Windows 8 pohlížet střízlivě
Vývoj každé verze Windows prochází třemi základními fázemi. Jsou to fáze plánování, realizace (implementace) a testování, přičemž každá trvá zhruba rok. Windows 8 se nyní nacházejí zhruba v polovině první fáze a proto je zatím potřeba na všechny novinky a informace okolo nich pohlížet s řádným odstupem. Jakékoliv úvahy o možném posunutí termínu přechodu na Windows 7 jsou tedy podle analytiků chybné a firmy či organizace by jim neměly podlehnout.
O kvalitách a vyladěnosti Windows 7 navíc svědčí především čísla. Microsoft nedávno oznámil, že od zahájení prodeje na podzim loňského roku prodal již 150 milionů kopií. V průměru se tedy prodalo každou sekundu 7 kopií, díky čemuž se Windows 7 stala nejrychleji prodávaným operačním systémem v historii. Více než 75 procent společností přechod na tuto verzi plánuje nebo ho už uskutečnilo. Právě díky tomu, že řada velkých organizací přechod teprve plánuje, by se tento trend neměl v dohledn době zpomalovat.
Přečtěte si také
6 klíčových důvodů proč jdou nejspíš Microsoft Windows 7 na odbyt tak dobře
Microsoft vypustil podrobnosti o chystaných Windows 8
IT byznys: Windows 7 si v korporacích drží tržní podíl už 7,4 %
Speciál o Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu
Speciál o Windows 7: Upgrade by měl firmám přinést řadu výhod i úsporu prostředků
Kompatibilita – co a jak změnit při vývoji aplikací pro Windows 7