Pokud bychom si představili internet jako krevní soustavou globální ekonomiky, pak datová centra jsou jejím tlukoucím srdcem. Boom webových aplikací, sociálních médií, sdílení videa a poskytování softwaru jako služby vyhnal datová centra z tichých kancelářských zázemí a postavil je přímo do centra dění, na stoly firemních zasedacích místností. Zkrátka, datová centra se dotýkají činnosti jakékoli firmy, jakékoli ekonomiky a jakékoli společnosti, která nechce, aby jí ujel vlak informační revoluce.
Způsob propojení všech dostupných zdrojů v Unified Computing System.
Datová centra se musela přizpůsobit neúprosně sílícím tokům dat a mnoha dalším výzvám dnešního světa. Za nejnovější počin v tomto směru lze považovat právě novou architekturu Cisco Unified Computing System (UCS).
Někomu mohou připadat hlasité fanfáry pro UCS přehnané: vždyť jde o uvedení dalšího z řady serverových produktů. Ovšem není to tak úplně pravda. UCS není jen o vstupu Cisco na trh serverů. Jde o představení nového pohledu na řešení datových center, které umožňuje firmám vyvíjet a nabízet nové služby s velmi nízkými kapitálovými i provozními náklady.
Něco je špatně. Pojďme to napravit
Ve světě, kde každý dodavatel IT má svoji vlastní strategii datových center, se prakticky všichni shodnou v jednom bodě: dnešní datová centra jsou naprosto nepřipravena na výzvy, kterými již v dnešní době čelíme, nebo která přijdou v nejbližších letech:
- Jsou neefektivní – spotřebovávají příliš mnoho energie, chlazení, místa a vyžadují příliš lidské pozornosti.
- Jsou drahá – vyžadují naddimenzované servery, úložné prostory a kapacitu připojení.
- Jsou nepružná – omezují inovace a potlačují schopnost přizpůsobovat se požadavkům reálné ekonomiky.
Právě teď nastal čas přehodnotit a přepracovat architekturu datových center tak, aby dokázala reagovat na požadavky, očekávání a překážky, které v budoucnosti přijdou. A nejdůležitějším kouskem celé skládačky, kterou máme před sebou, je virtualizace.
Jednota především
Unified Computing System je platforma datových center nové generace, která sjednocuje výpočetní výkon, sítě, úložné kapacity a virtualizaci do soudržného systému s těmito vlastnostmi:
- Snižuje náklady na datová centra.
- Dramaticky zvyšuje energetickou účinnost.
- Posiluje schopnost firem měnit se a modernizovat.
Na rozdíl od „virtualizovaných sil“, která je možné vidět v jakémkoli dnešním datovém centru, dokáže UCS spojit všechny dostupné zdroje a použít je pro jakoukoli aplikaci.
Nový koncept datových center ruší krabice, kabely a blady. Přináší dynamické přidělování zdrojů pro distribuci nových nápadů a aplikací směrem k uživateli. Představuje již předem integrovanou infrastrukturu, která nahrazuje dosavadní změť systémů, jež posouvá manažery datových center spíše do role integrátorů.
Nejen Cisco
Cisco logicky stojí u zrodu této vize, neboť vychází ze síťové infrastruktury, která vždy stála za schopností datových center poskytovat informace kdykoli, kdekoli a komukoli. A je to – samozřejmě – vize sdílená.
Za řešením navíc nestojí samo, ale s širokým portfoliem partnerů, kteří celou vizi uvádějí v reálný život. Microsoft, EMC, BMC, VMware, Intel, Accenture a další významné společnosti poskytly vizi UCS svoji významnou podporu.
Výsledkem jsou jednodušší, ekologičtější a přizpůsobivější datová centra, která spojují výpočetní výkon, úložné kapacity, sítě a virtualizaci do jedné řídící vrstvy – s optimalizační dividendou, díky níž se vše bohatě vyplatí.
UCS je vize, ke které vždy směřovala virtualizace. Jen jsme o tom do nynějška nevěděli.
Profil
Autor je Business Development Manager ve společnosti Cisco Systems.