Červy útočí na uživatele služeb MySpace a Facebook

Společnost Kaspersky Lab ve své zprávě informovala o odhalení dvou variant nového červa, Networm.Win32.Koobface.a a Networm.Win32.Koobface.b, které napadají komunitní služby MySpace a také Facebook. Červy s sebou nesou škodlivý kód, který počítače obětí přemění na tzv. zombie (útočníkem ovládané počítače, jejichž síť je označována jako botnet).


Červy ohrožují uživatele sociowaru.

Ačkoliv oba červy v současnosti infikují pouze uživatele služeb MySpace a Facebook, analytici společnosti Kaspersky Lab varují uživatele, že jejich dopad může být mnohem větší. Červy jsou totiž navrženi tak, aby dokázaly pomocí internetu dále šířit přídavné nebezpečné moduly s jinou funkčností. Je velmi pravděpodobné, že počítače obětí nebudou útočníky využity jen k šíření závadných odkazů na serverech obou sociálních sítí, ale botnety poslouží i pro další nebezpečné účely.

Co červy způsobují?

Červ Net-Worm.Win32.Koobface.a se šíří v okamžiku, kdy se uživatel přihlásí ke svému účtu na serveru MySpace. Červ se chová tak, že začne vytvářet komentáře řady typů a přidává je k účtům uživatelových přátel. Červ Net-Worm.Win32.Koobface.b, napadající uživatele služby Facebook, vytváří spamové zprávy a zasílá je pomocí serveru Facebook přátelům infikovaného uživatele. Rozšiřované zprávy a komentáře obsahují texty jako „Paris Hilton Tosses Dwarf On The Street“, „Examiners Caught Downloading Grades From The Internet“, „Hello; You must see it!!! LOL. My friend catched you on hidden cam“ nebo „Is it really celebrity? Funny Moments and many others“.

Zprávy a komentáře na serverech MySpace a Facebook obsahují odkazy na adresu youtube.[…].pl. Pokud uživatel klepne na odkaz, je přesměrován na server http//youtube.[…].ru, který na první pohled obsahuje videoklip. Pokud se jej uživatel pokusí spustit, zobrazí se zpráva s oznámením, že pro přehrání je třeba nejnovější verze přehrávače Flash Player. Namísto toho se ale do počítače oběti stáhne soubor s názvem codesetup.exe, což je rovněž červ šířící se sítí. Výsledkem je, že uživatel, který na stránku přijde přes službu Facebook, si stáhne červa pro službu MySpace (a naopak).

„Uživatelé jsou naneštěstí velmi důvěřiví, pokud zprávy na serverech sociálních sítí mají jako autora uvedeného někoho z jejich přátel. Pravděpodobnost, že uživatel klepne na odkaz tohoto typu, je proto velmi vysoká,“ uvedl Alexander Gostev, Senior Virus Analyst společnosti Kaspersky Lab.

Exit mobile version