Zatímco červen byl v IPv4 alokacích v evropském regionu velice chudý, v červenci si tento kontinent vše vynahradil. Evropa se s více než sedmi milióny adresami postarala o téměř tři čtvrtiny světové spotřeby. To je trochu překvapivé, protože právě v evropském regionu vstoupila 1. 7. v platnost přísnější alokační pravidla.
Ondřej Filip
Vystudoval MFF UK v Praze – obor Informatika
a získal MBA titul na University of Pittsburgh.
Od roku 2004 je ředitelem sdružení CZ.NIC.
Je ovšem možné, že provedené alokace byly zahájeny ještě v dřívějším období. Celková světová spotřeba adres dosáhla téměř 10 miliónů; druhým regionem z hlediska spotřeby byla Latinská Amerika. Ostatní tři regiony byly z hlediska alokací téměř nevýznamné.
IPv4 alokace v regionech
Dlužno podotknout, že evropské tempo značně ovlivnila více než čtyř miliónová alokace společnosti Bouygues Telecom. Vzhledem k tomu, že dle pravidel z června by měly být adresy přiděleny na maximálně šest měsíců dopředu, musí tato společnost pracovat na nějakém skutečně velkém projektu. Jinak si to neumím vysvětlit. Druhou největší alokaci provedla mexická společnost Uninet S.A. de C.V., v jejím případě šlo o cca jeden milión adres. Tyto dvě alokace tedy tvořily více než polovinu celkové spotřeby, bez nich by byl červenec podprůměrný.
Bohužel, žádný výrazný impulz nedostaly IPv6 alokace a tak v červenci došlo k očekávatelnému prázdninovému zpomalení. Bylo provedeno 149 alokací, z toho Česká republika zaznamenala tři a ostatní země V4 alokovaly po dvou.
IPv6 alokace
Kvůli tomuto výraznému francouzskému příspěvku nedošlo k zásadnímu posunu předpokládaného data konce IPv4 adres v Evropě. Stále by se tak mělo stát na přelomu února a března příštího roku.