Agentura Pew v rámci projektu Internet a život Američanů vydala zprávu, na které se podílelo více jak 700 odborníků na technologie, politiku a ekonomiku. 58 % těchto lidí se shodlo na předpokladu, že v blízké budoucnosti vznikne významné sociální hnutí lidí odmítající nové technologie. Mnozí z nich se v boji proti nim uchýlí i k násilí a teroristickým útokům.
Pomineme-li neustálé strašení v podobě terorismu, které nám denně USA servíruje, je potřeba se nad závěry zprávy zamyslet. Jak server sme.sk připomíná, původní luddité ničící stroje v 19. století nebojovali proti technologiím proto, že by jim nerozuměli, ale proto, že díky těmto technologiím bohatla jen úzká skupina lidí a velká skupina chudých měla ještě menší kontrolu nad svými osudy.
Analogie v dnešním světě se jednoznačně nabízí. Stačí si vzít nesmrtelné dílo George Orwella – 1984 a sledovat, jak tuto vizi vlády pomalu naplňují. Technologie se dají použít k tomu, aby nám pomáhaly, usnadňovaly nám život a zároveň se nám dařilo být vůči naší planetě šetrní. Pokud se však budou využívat ke špiclování a omezování našich svobod, nelze se divit, že budou vznikat uskupení tvrdě bojující za svá práva.
V následujících odstavcích si dovolím malé zamyšlení nad několika skupinami informačního undergroundu, které budou hrát významnou úlohu při obraně před zneužitím moderních technologií.
Hackeři si nadále ponechají svůj punc jedinečnosti, jelikož jsou s internetem nerozlučně spjati. K internetu bude do roku 2020 připojeno několik miliard zařízení a internet se stane levnou a všudypřítomnou záležitostí. Dá se tak očekávat nárůst hackerských uskupení a snad se dočkáme i v ČR/SR vzniku dalšího legendárního CzERT či binary.division.
V těsném závěsu bude následovat renesance phreakerů, jelikož vzrůstající počet mobilních telefonů bude představovat nejen technickou výzvu, ale zároveň se budou majitelé chtít chránit před odposlechy a monitorováním.
Pokud společnost nadále nepřistoupí na open-source model a bude nadále nesmyslně uplatňovat autorská práva namísto volného sdílení informací/umění pod některou z otevřených licencí, zvýší se počet lidí zabývající se pirátstvím a prolamováním zabezpečení.
V neposlední řadě patří do digitálního undergroundu kryptoanarchisté. Ti používají silná šifrování a vytvářejí kryptografické sítě, kde mohou zůstat anonymní a svobodní. Právě důraz na šifrování je chrání před identifikací nepovolanými osobami.
Věřím tedy, že do budoucna nebude hlavní boj zaměřen na ničení moderních technologií počínaje automobily a roboty s umělou inteligencí konče, ale že technicky nadaní lidé budou bojovat proti vládám a chránit tak naše soukromí a naše práva i přesto, že takové počínání bude za hranicí legálnosti.
Článek přejat z www.kyberpunk.org, což je portál který se zaobírá nejen kyberpunkem jako literárním podžánrem, ale zároveň přináší aktuality a články týkající se umělé inteligence, moderních technologíí, virtuální reality, robotiky a bezpečnosti.