Vstup na burzu WSE: možná podpora byznysu lokálních firem

V minulém týdnu se v Česku uskutečnila roadshow Varšavské burzy (Warsav Stock Exchange – WSE). Zástupci burzy zde prezentovali vývoj WSE, možnosti obchodování na hlavním trhu ale i novinku, kterou je alternativní trh NewConnect. Zde se otevírá možnost k účasti firem menšího a středního rozsahu.


Postavení WSE na evropském trhu IPO

Cílem roadshow WSE v Česku bylo nejen představení samotné Varšavské burzy, ale i získání nových IPO (primární úpis akcií na burze) mezi společnostmi působícími v České republice. Akce se zúčastnily desítky investorů a také potenciálních zájemců o IPO.

Historie a současnost WSE

Na hlavním trhu „WSE Main List“ se na Varšavské burze začalo obchodovat již v roce 1991. 16. dubna 1994 byl představen hlavní index WSE – WIG20. Od října 1994 je WSE členem FIBV. V únoru 2002 byl představen index MIDWIG pro futures. Dne 5. 1. 2004 se WSE stává úplným členem organizace FESE – po pětiletém asociativním členství.

Varšavská burza cenných papírů patří mezi nejrychleji rostoucí trhy ze skupiny tzv.emerging markets a největší burzy v Evropě. Její kapitalizace v roce 2008 činila zhruba 280 miliard Eur. V současnosti je WSE druhou nejdynamičtější burzou v Evropě co se týká počtu nových IPO – dokládá to i poslední průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers.

Představitelé WSE uvedli, že burzu v roce 2008 postihl také propad způsobený ekonomickou krizí. Poklesl tak pokles IPO. Z prezentovaných statistik vyplývá, že na evropském trhu WSE za první tři čtvrtletí letošního roku představovala druhou největší burzu z hlediska uskutečněných IPO, a to v součtu hlavních a alternativních trhů. Na první pozici byl Euronext.

NewConnect market

V Polsku a sousedních zemích podniká řada mladých, inovativních a perspektivních firem. Narážejí však často na problém chybějícího kapitálu, což jim ztěžuje možnosti rozvoje podle jejich možností a aspirací. Současně působí na kapitálovém trhu početná skupina investorů zainteresovaná, potenciálně velice ziskovými, investicemi na kapitálovém trhu. Burza cenných papírů ve Varšavě (GPW) zohlednila potřeby obou skupin a založila nový trh NewConnect.

„NewConnect je platforma financování a sekundárního obchodování pro mladé společnosti malé a střední velikosti s vysokým potenciálem růstu,“ uvedla Beata Jarosz, místopředseda varšavské burzy.

Trh NewConnect vznikl v srpnu 2007 roku a nyní se na tomto trhu obchoduje 99 akciových titulů. Hlavní výhodou NewConnectu je podle Jarosz jeho cenová dostupnost. O vstup na tento trh má v současnosti zájem údajně asi deset zahraničních podniků. Mezi nimi jsou podniky z České republiky, Ukrajina, Bulharska, ale také ze Spojených států.

Na roadshow zaznělo, že o vstup na WSE mají vážný zájem dvě české firmy (obě jsou opět z oblasti energetiky). V současné době jsou na hlavním trhu WSE kótovány tři české firmy, na trhu NewConnect dvě. Jedná se o společnosti Photon Energy a BGS Energy Plus. Obě se také roadshow zúčastnily. “Budeme snažit motivovat více českých firem pro vstup na NewConnect,“ dodala Beata Jarosz.

Zkušenosti lokálních IT firem


WSE uskutečnila roadshow v ČR

Jednou ze zúčastněných společností roadshow byla společnost Asseco Slovakia (dnes součást Asseco Central Europe), která se pochlubila s podílem WSE na úspěch svého byznysu. Firma byla kótována na polské burze poprvé v říjnu 2006: Společnost svojí účastí vytěžila celkem 22,5 milionů Eur. V červnu roku 2008 Asseco Slovakia uskutečnila druhou emisi svých akcií, která firmě přinesla tentokrát 32,5 milionů Eur. V součtu společnost kótováním svých akcií získala 55 milionů Eur.

Ivan Országh, viceprezident pro finance a investor relations, Asseco Central Europe, uvedl, že slovenská společnost tyto prostředky využila k dalšímu růstu a akvizicím na evropském trhu. Firma vstoupila na několik trhů (Rakousko, Česko) a posílila i růst na slovenském regionálním trhu.

„Pro každého středně velkého podnikatele, který chce zachovat směrování firmy podle vlastní strategie, je vstup na burzu, konkrétně na WSE, tím správným krokem. Z hlediska obchodu jeho firma získá renomé na trhu a samozřejmě prostředky určené ke vstupu na nové trhy a k rozšíření produktového portfolia,“ komentoval Ivan Országh.

Kromě toho se podle něj nutně zvýší transparentnost společnosti díky corporate governance a jasným pravidlům burzy. „Na druhou stranu je to pro firmu určitý závazek, musí být více zodpovědná k akcionářům a investorům, zákazníkům i vlastním zaměstnancům.“

Skupina Asseco aktuálně oznámila novinku, kdy se na Varšavské burze začaly obchodovat akcie další společnosti Asseco Group – a to Asseco South Eastern Europe. Tato společnost tak získala finanční kapitál v celkové hodnotě 21,5 milionu Eur, který využije na financování dalších akvizic.

Přečtěte si také

Vznik dvou velkých obchodních skupin: Asseco Central Europe a Asseco Solutions
Newyorská burza přechází na Unix a Linux

Exit mobile version