BSA rozjela protipirátskou kampaň, 17 tisíc firem obdrželo upozornění

BSA

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) spustila novou kampaň, která se zaměřuje na nelegálně využívaný software. 17 tisíc českých firem tak v uplynulých dnech obdrželo dopis, ve kterém organizace vyzývá k řešení nedostatků v softwarových licencí. V opačném případě prý hrozí soud.

Jak vyplývá z poslední studie analytické společnosti IDC, v Česku je 39 procent softwaru využíváno nelegálně, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,9 miliardy korun. BSA si tak vytipovala 17 tisíc malých a středních podniků, působících zejména v technických a kreativních oborech, na které se chce v nejbližších měsících zaměřit.

„Vyslechněte nás, otevřete oči a promluvte si o nelegálním softwaru,“ vyzývá BSA v dopisu, který těmto firmám zaslala. Ten upozorňuje na rizika spojená s přehlížením či tolerováním nelegálního softwaru a jeho součástí je i leták, který vysvětluje, jak se ho v případě výskytu snadno zbavit.

„Chceme, aby hlavně manažeři vzali na vědomí pro ně klíčovou informaci: že mohou být za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní – a to i v případě, že se na jeho šíření či instalaci přímo nepodíleli,“ říká Jan Hlaváč, mluvčí organizace BSA, a reaguje tak na skutečnost, kdy manažeři často tvrdí, že o ničem nevěděli.

Obětními beránky se stávají řadoví zaměstnanci

Vinu a odpovědnost za porušování autorských práv k softwaru se snaží vrcholový management obvykle svalit na někoho jiného. Snadnou obětí jsou tak podle BSA nejen zaměstnanci, kteří se ve firmě starají o výpočetní techniku, ale i řadoví zaměstnanci či dodavatelé počítačů.

Pokud tito zaměstnanci vědí o nelegálním využívání softwaru v jejich firmě, měli by o tom informovat svého nadřízeného písemně a to nejlépe doporučeně. V případě vyšetřování a následného soudu pak budou mít důkaz, že se snažili situaci řešit, a vedení z nich nebude moci udělat obětního beránka, což je podle BSA v mnoha firmách běžná praxe, pokud situace dojde takto daleko.

BSA v dopise dále doporučuje, aby firmy provedly kontrolu softwarových licencí a ujistily se, že využívají opravdu jen legální software. „Firmám doporučujeme, aby případné nedostatky v softwarových licencích vyřešily nejlépe v období od 1. do 31. října 2008. BSA v tomto období nezapočne žádné kroky proti firmám, které prokážou, že aktivně řeší nedostatky v licencích k softwaru,“ dodává Hlaváč.

V případě softwarového pirátství může soud uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Kromě toho hrozí i statisícové platby poškozeným výrobcům softwaru.

BSA je celosvětovou organizací, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. Vznikla v roce 1998 a momentálně působí ve více než 80 zemích světa. Mezi její členy patří řada významných společností, jako Microsoft, Apple, Adobe či Autodesk a jiné.

Exit mobile version