Protipirátská aliance BSA (Business Software Alliance) vydala zprávu, dle které je rozšířeným nešvarem, o kterém ani mnoho firem neví, ilegální používání takzvaných fontů. Tuzemské firmy se tak kvůli nelegálním písmům mohou dostat do problémů se zákonem. Praktika v Česku vypovídá o tom, že se případy porušování práva k písmům doposud řešily mimosoudní dohodou.
Pro podniky i domácnosti představují riziko nejen pirátský software, filmy či hudba, ale i elektronická písma – takzvané fonty.
Nebezpečí zaplacených materiálů
Podle zprávy protipirátské organizace jsou možným kámenem úrazu materiály jako firemní letáky, vizitky, billboardy atd. Ty totiž mohou být označeny za pirátské a vést i k soudní žalobě – a to i v případě, že za ně majitelé řádně zaplatili. Porušení autorského práva se mohou firmy dopustit nelegálním užíváním elektronických písem, takzvaných fontů.
„Firma si objedná grafické práce související například se změnou firemní identity. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje práva majitelů písem,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.
Tvůrci či držitelé práv k fontům se často o nelegálním užívání jejich písem dovědí až od policie. V některých případech se dozví o problému i náhodou. Nejčastěji se to dozví prostřednictvím tiskovin, ve kterých firmy ilegální písmo použijí. „Každý font má nezaměnitelný rukopis a profesionál snadno pozná, že se jedná o písmo z jeho studia,“ řekl František Štorm ze společnosti stormtype.com, která se zabývá typografickým návrhem písem a jejich prodejem.
Ze svých informačních zdrojů BSA prostřednictvím infolinky 224 811 748 či informačních stránek www.bsa.cz zaznamenala 70procentní nárůst dotazů dotýkajících se písem. Firmy bohužel doposud měly v povědomí pouze softwarové či filmové pirátství, ale to, že licenci mohou podléhat i písma, je nenapadne.
Písmo jako součást koupených aplikací
Uživatelé získávají některá písma jako součást již zakoupených aplikací. Konkrétně například kancelářských typu MS Office či grafických nebo publikačních, například InDesign od firmy Adobe. Mnoho fontů se však do počítačů dostane nelegální cestou nejčastěji z internetu.
Nejvyšší frekvence pirátství bývá zaznamenána ve firmách, v nichž se dodržování licenčních podmínek nehlídá. Nečastějším prohřeškem je užívání písma ve více počítačích, než opravňuje licence. Rovněž není možné písmo zapůjčit například grafickému studiu.
Oficiální postup je takový, že licenci k užívání písma poskytují buď sami tvůrci, například společnost stormtype.com, nebo jejich zástupci, kteří jsou vykonavateli práv tvůrců. Z těch větších to jsou v Česku například společnosti Adobe, Corel či Monotype Imaging.
Menší podíl nelegálního software
Nedávno aliance BSA vydala alespoň mírně pozitivní zprávu o tom, že se v česku snížil podíl nelegálního software. Softwarové pirátství na tuzemských osobních počítačích je podle materiálu BSA opět na ústupu, po dvou letech stagnace klesla jeho míra o procentní bod na 38 procent. Česká republika se tak stále drží mezi třemi desítkami zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.