Organizovaný zločin profituje ze softwarového pirátství

BSA

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) ve svém novém informačním materiálu uvedla několik zásadních vyjádření. Dle zprávy BSA sféry organizovaného zločinu stále více využívají ke své ziskové činnosti právě internetového sítě, kde se ve velkém podílejí na nelegálním obchodování s pirátským software. Údajně může být až 90 procent softwaru prodávaného na aukcích ilegální.

Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie. To je hlavní teze studie organizace BSA. V materiálu je prezentován číselný údaj, kdy až 90 procent softwaru prodávaného na aukcích může být nelegální. Ačkoliv byla aliance BSA v poslední době za věrohodnost svých výstupů poměrně kritizována, nelze si nasazovat růžové brýle, online byznys s ilegálním software vzrůstá.

Distribuce v aukčních síních

Organizované gangy distribuují nelegální software prostřednictvím on-line aukcí a falešných internetových obchodů. Své oběti vyhledávají hlavně v zemích s nízkou mírou pirátství, mezi které patří i Česko. Důležitým poznatkem studie je fakt, kdy podvedení kupci mohou čelit stejným postihům jako protřelí piráti. Mnozí z nich si takovou hrozbu přitom neuvědomují.

V minulosti bylo pirátství doménou jednotlivců, kteří je praktikovali pro vlastní potřebu, zato dnes na pirátství začínají ve velkém vydělávat organizované gangy. Rozmáhá se organizovaný prodej nelegálního softwaru, který podvodníci vydávají za pravý. Business Software Alliance sdružuje klíčové výrobce softwaru z celého světa. V první desítce producentů sdružených v BSA, jejichž programy se nelegálně prodávají prostřednictvím internetové aukční sítě eBay, se nacházejí firmy jako Microsoft, Adobe, Apple nebo Corel.

Internetoví zločinci se snaží své oběti nalákat na velmi nízké ceny populárních softwarových titulů, které nabízejí za zlomek cen obvyklých. Běžně tyto „slevy“ činí až 80 nebo 90 procent.

Taktika internetové mafie

„Pokud podvodníci nechtějí příliš nízkými cenami vzbudit podezření, je to i méně, například jen 50 procent,“ varoval Hlaváč. Kradený nelicencovaný software nabízejí gangy prostřednictvím svých falešných internetových obchodů a stále častěji také na populárních aukčních portálech.

Falešné e-shopy jsou vytvořeny velice sofistikovaně. Mnohdy jsou k nerozlišení od těch skutečných, které nabízejí legální software. Podvodníci totiž značně investují do profesionálního provedení obchodů a snaží se vzbudit zdání legitimity. Tyto gangy se navíc podílejí na další on-line kriminalitě. Podle Hlaváče jsou mnohdy zapojeny do tunelování bankovních kont prostřednictvím ukradených dat získaných z uskutečněných prodejů nelegálního softwaru. Angažují se také v zasílání nevyžádaných e-mailů.

Exit mobile version