BeeWiser – nový e-learningový projekt

BeeWiser

V oblasti vzdělávání, především pro účely školení a testování zaměstnanců, hraje čím dál větší roli e-learning, tedy způsoby předávání znalostí elektronickou formou. I elektronické vzdělávání však od svého vzniku prošlo vývojem od jednosměrného poskytování informací k interaktivním formám, umožňující nejen efektivnější výuku, ale i možnost ověřování nabytých znalostí a zpětné vazby od účastníků elektronických kurzů. I vzdělávání může být dnes součástí trendu s názvem Web 2.0.


Takto vypadá jeden z tréninků v Beewiseru.

V pátek 20. února byla na adrese www.beewiser.com spuštěna veřejná betaverze projektu BeeWiser. Společnost StringData, která za projektem stojí, je dodavatelem informačních technologií a systémů v ČR. E-learningový systém původně vyvíjela na zakázku pro jednoho ze svých klientů, takže principy aplikace vycházejí ze skutečných firemních potřeb a jsou vyzkoušené v reálném prostředí. V průběhu vývoje bylo stále zřetelnější, že potenciál výukového systému přesahuje použití v rámci jedné společnosti, proto padlo rozhodnutí rozpracovat jej do současné podoby.

Možnosti nového projektu

BeeWiser je pro veřejnost k dispozici zdarma. Každý si na něm po registraci může vytvořit vlastní trénink, ať už čistě prezentační, nebo obsahující kontrolu naučených znalostí. Svoje kurzy a tréninky může uživatel dokonce i zpoplatnit – pokud disponuje netriviálními, užitečnými znalostmi, jeho kurz se může jiným uživatelům vyplatit sdílet. Kromě tohoto volného použití nabízejí tvůrci možnost vytváření tréninků a testů dle zadání a konzultace ohledně problematiky e-learningu. Firmy, jimž je produkt určen především, mohou totiž používáním elektronických výukových programů významně snížit náklady na školení a vzdělávání svých pracovníků.

Jak vytvořit trénink

Vytváření vlastního tréninku je velice jednoduché. BeeWiser funguje online a umožňuje nejen vkládat text, obrázky, audio, video či flash, ale například převést (s možností následných úprav) do podoby tréninku například prezentaci ve formátu PowerPoint. Všechny prvky existují jako obsah tzv. slidů. Každý z nich je určitým „krokem“ výuky, může tedy obsahovat nejen text, interaktivní menu či video, ale také některou z variant testových otázek (přiřazování, výběr z možností apod.). V rámci tréninku máte také možnost simulovat uživatelské rozhraní, typicky pro výuku práce s určitým softwarem. BeeWiser je navíc modulární a umožňuje rozšíření funkcionality pomocí vlastních interaktivních komponent přes BeeWiser API.

Pro firmy tak BeeWiser může fungovat jednak jako vzdělávací a testovací systém, navíc s možností následných certifikací účastníků kurzů. To ale není jediný způsob jeho firemního využití: může sloužit jako systém pro řízení znalostí, tedy shromažďovat informace ve firemní knowledge base, umožňovat rychlé zaškolení nových pracovníků a přehled o jejich znalostech a kompetencích. Sdílení znalostí je jednou z klíčových oblastí fungování každé firmy či organizace. Samotné e-learningové kurzy pak mohou být nastaveny pro spouštění definovanými skupinami uživatelů (pracovních skupin, oddělení apod.) ve stanovených časových úsecích a s možností vygenerovat elektronicky podepsaný certifikát po dokončení testu.

E-learning pro praxi

Největší překážkou v prosazování e-learningu tak zdaleka není technická stránka; nástroje se zjednodušují a otevírají i pro veřejnost. Sebelepší technický nástroj však musí být především přijat těmi, k jejichž práci má sloužit; zásadní pro rozšíření e-learningu je proto adoptování těchto nástrojů profesionály. Malá revoluce ve vzdělávání není výsledkem existence elektronických výukových programů, ale přijde, až se e-learningové aplikace dostanou do povědomí učitelů, tutorů a lektorů.

Exit mobile version