Mobilní telefony budou fungovat na vodu

Mobil

Největší novinku tento měsíc na veletrhu technologií v korejském městě Ilsan představili vývojáři firmy Samsung. Jde o baterii fungující na vodu. Představte si, že můžete použít láhev vody namísto nabíječky jako živou baterii. Nejde o výplody autorů sci-fi, ale o vážně míněné výzkumy zabývající se vývojem akumulátorů do mobilních telefonů.

Každý výrobce mobilních telefonů se musí rozhodnout, jakou baterii do svého telefonu vložit. Zákazníci vyžadují hlavně dlouhou výdrž a životnost. V dnešním světě je ale také důraz na ekologičnost výrobků, akumulátory do mobilních telefonů nevyjímaje.

Jaké typy baterií v mobilních telefonech můžeme najít a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Dnes už zastaralé ale dříve hojně využívané baterie typu Ni-Cd měly poměrně nízkou kapacitu a přítomnost toxického kadmia způsobovala velkou zátěž pro životní prostředí. Využití baterie NiMH fungující na principu vodíkového akumulátoru znamenala výrazný krok dopředu – baterie nejsou jedovaté a vydrží více než Ni-Cd. Jenže zase háček – mají velikou samovybíjecí schopnost – vybíjí se i v době, kdy nejsou používané. Udává se úbytek energie až 30 % za měsíc.

Dnes už jsou ovšem nejpoužívanější baterie Li-Ion. První experimenty s lithiovými bateriemi byly prováděny už v roce 1912, ale jejich novodobá historie se píše až od počátku devadesátých let, kdy bylo nestabilní lithium vyměněno za oxid lithia. Ze jmenovaných baterií má největší kapacitu, neobsahuje žádné toxické součásti a má v sobě dokonce zabudovaný ochranný obvod zabezpečující ji před případným výbuchem (k němuž u starších typů baterií k nelibosti spotřebitelů i výrobců ojediněle docházelo).

Výzkum se ale ani zdaleka nezastavil a začíná se čím dál více soustředit na alternativní zdroje energie. Přejete-li si baterii, kterou nebudete muset nikdy dobíjet, možná vám v budoucnu přijde vhod pohon jadernou reakcí. Radioaktivní beta částice se z použitého materiálu budou uvolňovat velice pomalu a proto jedna baterie prý vystačí až na 30 let provozu. Takovou letos vyvinula laboratoř U.S. Air Force.

Již déle se pracuje na výzkumu baterií na organický pohon – jsou založeny na výrobě bioenergie buněčnými organelami zvanými mitochondrie. Ty získávají energii spalováním ATP a kyslíku v procesu zvaném buněčné dýchání – jde o stejný proces, který neustále probíhá v každé buňce lidského těla. Jedna mitochondrie vyprodukuje jen maličké množství energie, ale jednotlivé mitochondrie se dají nahromadit do obrovské hustoty. Organická baterie by tedy neměla být větší než dnešní běžné baterie a ani její cena by při masovém využití nemusela být moc vysoká – odhaduje se na 10 euro.

Hlavním problémem zatím zůstává, jak mitochondriím dodávat potřebný kyslík a ATP a jak je uchovat dostatečně dlouho při životě. Největší novinkou je ovšem baterie fungující na vodu. Je založena na reakci vody s kovem, při které se vyrábí vodík. Ten je převeden do palivové cely a při reakci s kyslíkem uvolňuje dostatečné množství energie. Nově vyvinutá baterie do mobilního telefonu vydrží deset hodin provozu. Nedá se znovu dobít, proto se musí po vybití vyměnit, ale v budoucnu prý bude stačit jen dolít vodu z kohoutku. Tato baterie by mohla být prodávána od roku 2010.

Související

Solární baterie

Exit mobile version