Americký počítačový výrobce Apple vyhrál důležité kolo v soudním sporu se společnosti Psystar, která na trhu nabízí klony počítačů Macintosh s operačním systémem Mac OS X. Soud dal společnosti Apple za pravdu a uznal, že Psystar porušuje její vlastnická práva. Apple tak nyní požaduje trvalé nařízení, které by Psystar definitivně odstavilo z trhu.
Okresní soud v Kalifornii rozhodl minulý týden ve prospěch společnosti Apple, která vinila počítačového výrobce Psystar z porušování autorských a vlastnických práv na základě v rámci amerického autorského zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Psystar totiž prodával vlastní počítače s nainstalovaným operačním systémem Mac OS X, přičemž je označoval jako „Open Computers“. Apple přitom nepovoluje, aby byl jeho systém běžel na počítačích jiných značek.
Psystar neoprávněně instaloval Mac OS X
Počátek spor se datuje do dubna 2008, kdy společnost Psystar začala tyto počítače na trhu nabízet. V červenci podal Apple žalobu, ve které tvrdil, že Psystar porušuje jeho právo na reprodukci distribuci svého systému. Psystar vše opětoval svou vlastní žalobou a obvinil Apple z monopolních praktik, protože nenabízí licencování Mac OS X. Tato žaloba však byla krátce nato zamítnuta.
„Využívání systému Mac OS X ze strany společnosti Psystar bylo v rozporu se zákonem a porušovalo vlastnická práva Apple,“ uvedl v prohlášení soudce William Alsup, který nyní vyhověl Applu a dal mu za pravdu ve všech bodech obžaloby, s tím, že Psystar neoprávněně distribuuje jeho systém na svých počítačových klonech.
Psystar na svou obranu tvrdil, že své počítače prodává se záložními kopie svých originálních disků Mac OS X. Soudce však tento argument neuznal, přičemž zjistil, že v některých případech se záložní kopie vůbec neshodovaly s verzí předinstalovanou na prodávaných počítačích.
Apple chce hořký konec klonovače
Ve světle tohoto rozhodnutí také Apple už minulý formálně požádal o vydání nařízení, které by okamžitě zastavilo prodej produktů Psystar, čímž by ho v podstatě odstavilo z trhu. Nyní navíc požaduje trvalé nařízení, které by Psystaru zakazovalo nabízení jakýchkoliv produktů založených na systému Mac OS X. „Pochybení, které nezakazuje pokračovat Psystaru ve svých nezákonných aktivitách, způsobuje nedobrovolné licencování svého duševního vlastnictví a nabádá jiné v tom, aby Psystar následovali,“ stojí v žádosti.
Na 14. prosince je naplánováno slyšení, které určí výši škod, za které může Apple žádat náhradu. A je jasné, že si půjde tvrdě za svým. „Finanční odškodnění nemůže nikdy kompenzovat nenahraditelné ztráty, které Apple utrpěl,“ uvedla společnost v prohlášení.
Apple se v současné době těší vysokého zájmu o své produkty, takže ani jednání společnosti Psystar nemělo na jeho jednání přílišný vliv. Ve 3. čtvrtletí se prodalo 3,05 milionů počítačů Macintosh, což je vůbec nejvyšší čtvrtletní prodej v historii. Toto čtvrtletí přineslo společnosti také rekordní zisky, které meziročně vzrostly o 47 procent.
Přečtětete si také
Apple ve 3. čtvrtletí zaznamenal nárůst zisku o 47 procent
Výrobce klonů počítačů Mac pokračuje v tažení proti Applu