Výběr operačního systému nemusí být úplně jednoznačnou volbou. Roli hrají hardwarové požadavky, koncová cena, vzhled grafického prostředí a dostupnost aplikací. Proto se v dnešním článku zaměříme na výběr podle dostupnosti softwaru. Dnes poradíme, jaký operační systém pro programování, 3D aplikace a stručně si shrneme poznatky celého seriálu.
Bluefish
Účel: programování
Webové stránky a aplikace
Pojem programování je nesmírně široký, stejně jako nabídka aplikací pro jednotlivé platformy. Z tohoto důvodu jsme zvolili poněkud jiný pohled než v předešlých článcích. Pro programování webových stránek lze nalézt aplikace v každém operačním systému. Většinou se jedná o editory pro psaní kódu. Mezi jejich nejčastější funkce patří pomoc tzv. napovídání a barevné zvýrazňování (syntax highlighting). Tento druh aplikací, který přestavuje například PSPad (Windows) nebo Bluefish (nejen Linux) slouží čistě k psaní kódu v základních jazycích (HTML, CSS, PHP atd.).
Poněkud odlišná situace však vzniká, pokud hledáte více profesionální nástroj s možností využití dalších technologií. Do takové skupiny patří kupříkladu Adobe Dreamweaver. Něco jiného je, když chcete využít technologie pro tzv. dynamický web jako naříklad Ajax nebo Microsoft Silverlight, případně použití dalších programovacích jazyků. Některé z nich jsou totiž nějakým způsobem (funkce, vývojové prostředí, platforma) vázány na operační systém. V každém případě je větší nabídka pro Windows, i když ani Linux v mnoha oblastech nezaostává. Příkladem tak může být alternativa Silverlightu – Moonlight.
Aplikace
Software pro vývoj aplikací je pochopitelně z velké části vázán na vlastní platformu. Každý si proto vybere operační systém, pro který bude vytvářet aplikace. Rozebírat více software pro vývoj aplikací je z tohoto důvodu spíše zbytečné. Poněkud jiná situace nastává, pokud využíváte multiplatformní programovací jazyky, jako je například Java. Na výběr tedy mají snad jen uživatelé hledající řešení pro více platforem.
Účel: konstrukční software
Nabídka konstrukčních programů je téměř výhradně doménou operačního systému Windows. Pochopitelně lze nalézt i aplikace pro ostatní platformy, ale v žádném případě se nemohou nabídce pro prvně jmenovanou platformu vyrovnat. Na mysli máme samozřejmě čistě profesinální konstrukční software pro stavební, strojařské a elektrotechnické výkresy.
Největší nabídku pro konstrukční a návrhářské účely nabízí společnost Autodesk. Její pruduktová řada se rozděluje na aplikace pro stavebnictví, infrastrukturu, strojírenství a zábavu. O posledně jmenované ještě bude řeč v další kategorii. Zdaleka nejrozšířenějším a i mezi laickou veřejností známým softwarem je AutoCAD, který existuje v celé řadě úprav podle svého určení. Pro obor strojírenství navíc Autodesk připravil aplikaci Inventor, která má na starost návrh ve 3D (AutoCAD vytváří 2D výkresy).
Autodesk však není jedinou společností, která se zabývá řešením pro konstrukční účely. Mezi další aplikace patří například SolidWorks nebo vysoce profesionální Catia, která se využívá mimo jiné i v aero-kosmickém průmyslu. Všechny spojuje jedno – platforma Windows. I přesto je zejména na Linux řada alternativ, z nichž za zmínku stojí komerční Varicad.
Účel: animace a 3D grafika
Posledně skupinou softwaru, které se budeme věnovat jsou 3D animační a modelovací aplikace. Svým způsobem jsou velmi podobné předchozí kategorii, a to především z hlediska vysoké hardwarové náročnosti i faktu, že většina z nich je opět stavěná na Windows platformu. Mezi nejtypičtější zástupce patří opět produkty od Autodesku, a to Maya nebo 3ds Max, případě konkurenční Cinema 4D a řada dalších. Jejich účelem je modelování a animace. Svoje využití tak nalézají především v animovaných filmech, reklamách nebo prezentaci představ budoucích výtvorů. I Linux však má svého zástupce, kterým je u mnoha uživatelů oblíbený Blender. Řadou svých funkcí se může dokonce rovnat i plně profesionálním nástrojům.
Závěrem
Ke konci třídílného seriálu snad jen ještě krátké shrnutí. Zaměřili jsme se okrajově na několik segmentu softwaru a podívali se na jejich dostupnost pro jednotlivé platformy. Alespoň tímto způsobem jsme se chtěli chvíli věnovat vhodnosti jednolitých operačních systémů pro různé činnosti, které může uživatel na počítači provádět. Zdaleka nejlépe dopadl OS Windows, na který je široká nabídka komerčních a i nekomerčních aplikací.
V mnoha oborech se drží i MAC OS. Vhodný je pro běžné uživatele, ale také profesionální úpravu fotografií i střih videa. A Linux? Bohužel malý počet jeho uživatelů zapříčiňuje nedostatek vysoce profesiálních nástrojů. Zejména pak v grafice, střihu a úpravě videa, ale i účetnictví nebo konstrukčních řešení. Přesto je dostačující pro některé programování, kancelářské činnosti a další běžné použití.
Článek zachycuje pouze část trhu pro zhodnocení daného tématu. Pokud máte zajímavou zkušenost nebo připomínku, sdělte ji v diskuzi.
Přečtěte si také:
Výběr OS podle aplikací: kancelář a účetnictví
Výběr OS podle aplikací: foto a video
OS Windows 7 je hotový a míří do výroby
Adobe: firma, která dala světu Photoshop