Výběr OS podle aplikací: foto a video

Výběr operačního systému nemusí být úplně jednoznačnou volbou. Roli hrají hardwarové požadavky, koncová cena, vzhled grafického prostředí a dostupnost aplikací. Proto se v dnešním článku zaměříme na výběr podle dostupnosti softwaru. Dnes poradíme, jaký operační systém pro úpravu fotografií a práci s videem.


GIMP

Účel: práce s fotografií

Aplikace pro práci s fotografií bychom měli rozdělit na několik skupin. V první řadě se jedná o klasické prohlížeče, jejímž úkolem je pouze náhled a případně správa snímků. Většina podobných aplikací již disponuje celou řadou funkcí k jednoduchým úpravám. Nejčastěji se jedná o změnu formátu, rozlišení nebo komprese. Úplně do jiné kategorie patří klasické editory bitmapové grafiky, do které patří samozřejmě fotografie. V následující části se budeme věnovat právě této kategorii, kvalitních prohlížečů je totiž na každou platformu více než dost.

Windows

Nabídka aplikací pro úpravu fotografií je na platformě Windows dlouhodobě na velmi dobré úrovni. Podobný software je totiž vzhledem k počtu funkcí relativně náročný. Společnosti jej tak pochopitelně přizpůsobují nejpoužívanějším operačním systémům. Známým a zároveň dnes nejschopnějším grafickým editorem je bezesporu Photoshop od společnosti Adobe. Svým způsobem se hodí pro všechny, kteří upravují fotografie. Svoje uplatnění tak nalézá u fotografů, reklamních grafiků, ale i webdesignérů. Bohužel kvalitě odpovídá i cena a zhruba 21 tisíc korun si nemůže dovolit každý.

Mnohem levnější alternativou je Paint Shop Pro Photo X2 od Corelu. Ačkoliv vás jedna licence přijde na cca 1 100 korun, nabízí komplexní řešení pro úpravu fotografie. Navíc se prodává také v balíčcích s dalšími aplikacemi, což jeho možnosti značně rozšiřuje. A do třetice jen připomenu open source bitmapový editor GIMP, který si blíže představíme v linuxové části.

MAC OS

Operační systém MAC OS je na tom s nabídkou grafických editorů velmi dobře. Hlavní zásluhu na tom má sám Apple a dále Adobe, jejíž Photoshop je dostupný také na počítače Apple. Jednoduchý software pro prohlížení, správu a drobné úpravy se nachází také v balíku iLife ’09 pod názvem iFoto ’09. Pro profesionální fotografy však Apple nabízí aplikaci Aperture 2, která je plnohodnotným fotografickým editorem.

Linux

Linux je na tom z pohledu fotografických, respektive bitmapových editorů zdaleka nejhůře. Snad jedinou pořádnou aplikací, kterou lze bez pomocí emulátorů rozběhnout, je GIMP, o kterém jsme se zmiňovali v části o Windows. V současné době nabízí celou řadu relativně vyspělých funkcí a svým rozsahem je nad možnosti běžného uživatele. Ve srovnání se komerční konkurencí je mu však vytýkána zejména neergnomičnost uživatelského prostředí aplikace. Rozdělení na několik částí totiž každému nevyhovuje.

Verdikt:

V segmentu bitmapových, respektive fotografických editorů s přehledem vede Windows a MAC OS. Na obě platformy je dostatek profesionálních řešení, z nichž si uživatel určitě vybere. To samé nelze říci o aplikacích pro Linux. Jeden kvalitní bitmapový editor situaci rozhodně nezachrání.


Final Cut Pro 6, zdroj: Apple

Účel: práce s videem

Video a střihové editory patří mezi software, který je náročný na výkon počítače. Zároveň jej využívá jen hrstka uživatelů a nabízejí mnoho funkcí a možností. Právě úzká specializace tak činí z editorů netypický software, který je náročný na vývoj a jeho freewarové alternativy se nemohou profesionálním nástrojům vyrovnat.

Windows

Na platformě Windows je již tradičně největší nabídka softwaru pro práci s videem. V každém případě je však nutné do aplikace investovat. Snad žádný open source se vysoce profesionálním nástrojům, jejichž ceny mnohdy začínají na deseti tisících, nemůže rovnat. Tradičně širokou nabídku v oblasti grafiky a videa má Adobe. Jejím pilířem v segmentu úpravy videa je aplikace Adobe Premiere Elements obsahující několik součástí, které tvoří komplexní řešení. Od střihu, efektů a úprav, až po finální export. Svoje želízka v ohni má také společnost Pinnacle, která nabízí celou řadu různě zaměřených aplikací pro práci s videem. Jsou však i delší, ale jejich výčet by dal na několik samostatných článků.

MAC OS

Situace v oblasti video editorů na počítačích Apple je dosti podobná oblasti zpracování fotografií. Produkty od Adobe jsou totiž také ve verzích pro MAC OS a sám výrobce má vlastní nabídku, kterou se snaží nabídnout uživatelům skutečně kvalitní software. Pro běžné uživatele je připraven iMovie ’09, jenž je součástí již zmíněného balíku iLife ’09. Apple však připravil i vysoce profesionální řešení. Jedná se o aplikace patřící pod balík Final Cut.

Linux

Uživatelé Linuxu mají v oblasti kvalitních video editorů smůlu. Sice existuje řada open source aplikací, ale jejich možnosti jsou velmi omezené a mnohdy i čistě specifické na danou úpravu. K tomu není třeba delšího komentáře.

Verdikt:

Je to velmi podobné jako při minulém verdiktu. Na Windows i MAC OS je spousta kvalitních aplikací. Bohužel Linux nemá v této oblasti žádného pořádného zástupce, který by byl vhodný pro profesionální a téměř ani pro domácí použití.

Přečtěte si také:

Symantec chystá Norton Internet Security 2010 na podzim
Průzkum: 60 % firem nevyužije systém Windows 7
Microsoft představil Silverlight 3 a Expression 3
Stane se nový OS Chrome pro počítače konkurentem Windows?

Exit mobile version