Na WikiLeaks se v dubnu objevilo video zobrazující zabíjení civilistů americkou armádou v roce 2007 v Bagdádu. Americká armáda obvinila vojáka, který byl za únik videa zodpovědný, ze zločinu.
Vojenský specialista Bradley Manning je obviněn z kopírování pracovních dat do svého soukromého počítače a jejich předání třetí straně. Specialista Manning prý zveřejnil záznam helikoptéry Apache, která v Bagdádu v roce 2007 zabila 12 civilistů. V červnu, dva měsíce po zveřejnění videa, byl v Bagdádu zatčen. Armáda ještě musí sdělit, o kterou uniklou informaci se jedná, ale datum uvedené v obžalobě souhlasí s datem onoho incidentu – 12. července 2007.
Podle vyjádření americké armády byl specialista Manning v pondělí obviněn z osmi porušení amerického trestního zákona a čtyř porušení opatření armády ohledně zacházení s pracovními daty a počítači. Je obviněn ze stažení videa vojenské operace v Iráku a jeho předání nespecifikované třetí straně, což je porušení části zákona o špionáži. Dále je Maning obviněn ze zneužití přístupu k tajné vojenské síti, kde získal více než 150000 státních amerických telegramů, z nichž některé byly tajné. Více než padesát jich měl předat neautorizované osobě. Pokud bude uznán vinným ze všech obvinění, čeká ho trest vězení mezi 50 a 70 lety. Mluvčí armády kolonel Bloom sdělil novinářům, že dalším krokem bude výslech, v němž se rozhodne, jestli bude případ postoupen soudu. Specialista Manning má mezitím umožněno telefonovat a není zbaven práv. Pokud bude soud, ještě není jasné, zda bude přístupný veřejnosti.
Manning se prý přiznal k tomu, že skutečně předal video útoku helikoptréry bývalému hackerovi Adrianu Lamovi. Také prý přiznal, že serveru WikiLeaks předal další inormace včetně tajného dokumentu, který odhadoval nebezpečnost stránek WikiLeaks. WikiLeaks tvrdí, že neví, jestli video pocházelo od Manninga, protože neuchovává osobní informace svých informátorů. Také popírá, že má jakékoliv diplomatické telegramy. Nicméně v obvinění se tvrdí, že specialista Manning získal telegram s názvem „Reykjavik 13“, který byl 18. února publikován na WikiLeaks. Tento telegram z americké ambasády na Islandu popisuje setkání svého velitele Sama Watsona s členy islandské vlády a britským velvyslancem.
Po oznámení obvinění specialisty Manninga se na Twitteru objevila zpráva od WikiLeaks: „Pokud je obvinění pravdivé, pak je Manning Danielem Ellsbergem dneška.“ Daniel Ellsberg byl americký vojenský stratég, který zveřejnil na 7000 stran přísně tajných dokumentů ve snaze zastavit válku ve Vietnamu.
Pan Lamo mezitím sdělil BBC, že by se 22 letému obviněnému rád omluvil. „Ne za to, co jsem udělal, protože to bylo správné, neboť to ochránilo americké a koaliční vojáky v zahraničí,“ řekl. „Ale je mi líto, že jsem mu nebyl dobrým přítelem. Dal jsem přednost zájmu mnoha před zájmem jednoho.“
Video publikované v dubnu na WikiLeaks zobrazuje helikoptéru Apache útočíčí na skupinku asi osmi lidí, které piloti identifikovali jako ozbrojené vzbouřence. Poté, co hlas z vysílačky poručí pilotům, aby je „všechny zapálili“, na lidi na ulici se snese palba. Po několika minutách na místo přijede vůz, a jeho osazenstvo zvedá zraněnou osobu. I na ně je vystřeleno. Ukáže se, že mezi obětmi byly dvě děti a fotograf agentury Reuters se svým asistentem. Americká armáda přitom tvrdila, že helikoptéra útočí na nepřátelské ozbrojené síly.
Zdroj: BBC